bugün

bir açıklama:isveçte kron kullanılıyor 1 euro yaklaşık 10 kron yapıyor.yani o elmanın kilosu 2 euro.ilginç olan o elma bizde olsa yine 2 euroya satılır.ama isveçin milli geliri bizim 10 katımız kadar olduğuna göre onun 1 kilo aldığı yerde biz ancak yarım elma alabiliriz.milletime saygılarımla.haaa bi de onlarda duble yol ve köprü var mı bilmiyorum.bir osmangazi köprüleri olsaqydı elma 200 kron olurdu.haşırt dı bilekbord:))
Bir sey ithal etmek kötü degil. insanlarin kafasinda ithal etmek kötü gibi algiya sahip.bu dogru degil. Lakin ithal edip katma degerli ürüne ceviremiyorsaniz o zaman sorun..

Hollanda tarimsal üretimde çok iyi oldugu için degil, katma deger yaratan ürüne cevirip satabildigi icin 90 milyar euro ihracat yapiyor.

Tarimsal üretim verilerinde hollanda ilk beste degil. Lakin ihracatta ilk beste.bu nasil oluyor ? Tarimda super uretim yaptiklari icin degil..markalastirip ihracat yaptiklari icin ( elbette modern tarim yapiliyor hollanda da)

Ülkemizde de girisimciler,sermaye sahipleri bunu yapmali.büyük sirketler arazi satin alip yahut daha modern seracilik faaliyetleriyle tarim pazarina girmeli. Öyle devletin çiftciye yilda bilmem kac milyar tl vermesiyle tarim düzelmez.yillardir veriliyor o tesvikler.

Son 10 yilda insaattan dunyanin parasini kazanan firmalar var.bunlar genelde insaat haric enerjiye yatirim yapiyor. iclerinden biri risk alip tarima bir kac milyar dolar gömmezse,tarimda modernlesmeyi falan unutun..her iste oldugu gibi bu iste de özel sektör yer almali.yoksa cok fazla kaynak israfi oluyor.
(bkz: alım gücü)
Herşey bitti sayılır yakında büyük bir ekonomik krize gireceğimizi düşünüyorum. Üretim yok fiyatlar ateş pahası işsizlik çok. Ve Avrupa bizi kıskanıyor.
babacığım, soğanı ithal eden bir ülkede yaşıyoruz. soğan diyorum, elektronik alet değil. sen üretmeden yersen ne kadar kazanırsan kazan, dışarı ödeme yaptıktan sonra sıçmışındır.