1. 1.
  can yücel şiiri..

  Şu ölen çocuklar var ya
  Sana bana dünyaya ...

  ilikleriniz donduğunda kışın
  Bir kaşık umut gerektiğinde
  O şişe gelecek aklınıza
  Pencerenin önünde duran
  Güneşte
  Gelincik ...
  ... lilith
 2. 2.
  yazın yeşile ppatyadan sonra en çok yakışan çiçektri gelncik. kırmızı ve siyah rengin güzel bir uyumudur. şerbeti de bir uyutur ki adamı, kesintisiz...
  ... karga
 3. 3.
  'Gelincik çiçeği'nden yapılan Osmanlı dönemine ait eski bir içki. Osmanlı döneminde hemen hemen her çiçekten ve meyveden şerbetler yapılmıştır. Tamamiyle doğal ve sağlıklıdır. Sıcak günlerin en güzel serinletici içeceklerinden biridir.

  Gelincik şurubu sakinleştirici ve uyku getirici bir özelliğe sahiptir bu yüzden günlük hayat göz önünde bulundurularak şerbetin iki şekilde yapılmasını tavsiye ederim.

  1. Şerbet yapılırken çiçeğin alt kısmında bulunan siyah bölüm çıkarılmalıdır. Şurup uyku getirici ve sakinleştirici özelliğini kaybeder. (Çocuklar rahatlıkla içebilirler).

  2. Şerbet yapılırken siyah kısımlar alınmamalıdır ki, sakinleştirici ve uyku getirici özelliğini kaybetmesin. (Ben bu şeklin çocuklara verilmesini tavsiye etmiyorum).

  Yapımına gelince :

  1 kg. gelincik çiçeği toplanır. Sapları ve tozlarını ayırarak yaprakları temiz ve derin bir kaba konur. Biraz suda bekletilerek karınca ve diğer böceklerin yapraklardan ayrılmaları sağlanır. Gelincikler kevgirde süzülür. Yıkama işlemi ovalamadan yeterli miktarda tekrarlanarak yapılmalıdır.

  Temiz ve kuru 5Lt. bir kavanoza (kevgirden geçirilmiş) gelincikler konur, üzerine bir tatlı kaşığı limon tuzu konur ve sonunda, kavanoz ağzına kadar içme suyuyla doldurularak kapak kapatılır. Kavanoz ters çevirilerek 1 - 2 dakika havası alınır.
  Bahçe veya balkonda güneş gören emin bir yere bırakılarak 3 - 4 gün bekletilir ve rengi koyu bordo hale geldiğinde alınarak temizleme işlemi başlatılır.

  Derin bir kapta kevgir veya tel süzgeç yardımıyla hazırlanan şerbet süzülür. Çiçekleri bir tahta kaşık yardımıyla ezilerek posası atılır. Elde edilen şerbet temiz kavanozlara konularak yine havası alınarak buzdolabına konur.

  içme faslı geldiğinde, yarım çay bardağını geçmemek kaydıyla ya da kişinin arzusuna göre elde edilen şerbete su, şeker ya da tatlandırıcı eklenerek çeşitli cam bardaklarla servis yapılır. Üzerine buz eklenebilir ya da bardaklar boşken dondurucuda bir müddet dondurulabilir.
  Afiyet olsun sevgili izlekler.

  @Non Andrea.
  1 ... non andrea