bugün

emine erdoğan'ın yaptığı çağrı. bizimki pek büyük değil ya kendine mi baksan bacım?

https://www.birgun.net/ha...arimizi-kucultelim-350202
sana mı sorucam porsiyonumu.
halkının sağlığını düşünen, obeziteye karşı savaş aşan, dengeli ve sağlıklı beslenme çağrısı yapan, fazla kilolarımızdan kurtulup bikinilerimizin içine rahat rahat girmemizi isteyen first lady söylemi. kendilerinden çok bizim sağlığımızı, iyiliğimizi istiyorlar. işte feraset, işte cesaret, işte dünya liderliği.

(bkz: kilo vermek isteyenlere verilebilecek tavsiyeler)
sayın emine erdoğan kolunuzda 450 bin liralık brand new hermes baglerle gezmeseydiniz sizi samimi bulma ihtimalim vardı iyi niyetiniz için teşekkürler.
Yükleniyor...
görsel
Halkın çoğu yoksulluk sınırı altında yaşıyor ,daha da mi az yesinler yani?
görsel
Tamam.
Çok samimi merak ediyorum, şunu söylerken hiç utanmıyor mu?
1150 Odalı Sarayında 50 milyon liralık mutfağında 550 çeşit yemek pişen Emine Erdoğan : ''Gelin porsiyonlarımızı küçültelim.'' demiş.

görsel

https://www.youtube.com/watch?v=Z_zNAmm_O9Y
Yakında ağzımızdan midelerimize ellerini sokup, yedigimizi çıkarır bunlar.
Emine Erdoğan tavsiyesi.

Alışverişe çıkmadan liste yapma önerisini yürekten desteklesem de, porsiyonlarımızı küçültelim kısmını hayret verici buluyorum.

Hanfendiciğim!
Sanırım bizi amerika' lılarla karıştırdınız.
Öğünlerimizde, 2 kızarmış tavuk, bolca pomfirit, hayvan boy kola, 15 dilim elmalı pay filan yemiyoruz, Allah sizi inandırsın!

5 ekmekle, bir tencere tarhanayı, 6 kişilik aile yiyor, arada yanına soğan kırıyoruz ayol.
inşallah bir gün fotosentez yapmayı da öğreneceğiz, asıl o zaman gör sen bizi!
Elindeki çantayı boynundaki takıyı şu an satsa, 2. El diye ucuza verse bile en az 10 aileyi doyurmazsa ben de lavandula değilim.
Şuraya 2 saattir neler yazıp siliyorum da ekle'ye basmaya cesaretim yok. Kadının içine sıçtığı tuvalet kadar değerim olmadığı için tecavüzcü piçlerin atılmadığı hapse hakaret etti diye atılmaktan korkuyorum.

ilahi adalet var, inanıyorum. Birilerinin elindekini alıp kendine çalmanın elbet acısı çıkar.
Ama bu dünyada çıksın istiyorum. Yoksa yemin ederim gözüm açık gidecek.

Yediğiniz ekmek ettiğiniz dua bile sizlerden tiksindi be. inşallah kurur kalırsınız.
Doğru söyleyin lan, o kadar vahim durumda mıyız???
...dedi hermes çantalı, 1150 odalı sarayda yaşayan kadın...

küçültmeye gerek yok. zaten tüm markalar gramaj düşürerek gizli zam yaptılar. yakında boş paketi satacaklar.
Ağanın karısı bizimle eğleniyo.
porsiyon...

fransızca: portion.
bir bütünün parçası, bir seferde yenilebilen yemek.

bir bütünün bölünmüş halidir aslında porsiyon.

ortada bir bütün vardır ve bu bütün bölünerek insanlar daha azına razı olmuşlardır.

kelimenin etimolojik kökeni budur. bütün olana, tamamına sahip olmak yerine o bütünün bir parçasına razı olmaktır.

fakirlikten, yoksulluktan dolayı fransa'da ortaya çıkmıştır.

hangi fransa'da?

halkı fakir iken küçük parçalara bölünen rızık ile karnını doyurması için "portion" kelimesinin türediği, kraliçe marie antoinette'in küçük porsiyonlarla doyamayan, hatta o porsiyonu bile bulamayan halkın şikayetlerinin artması üzerine; "Qu'ils mangent de la brioche" yani "ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" diyerek dalga geçtiği fransa'da...

küçücük bir porsiyon dahi bulamayan insanlara ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler diyen kraliçe marie antoinette hiç şüphesiz ki versay sarayında lüks içinde yaşıyor, ejder meyveli smoothie eşliğinde potaşur içinde marsilya tavuğu yiyip özel damıtılmış bouvard ile pécuchet içiyordu.

versay sarayının ambarları tahıl ile doluyken halk ekmek bulamıyordu.

ama hiçbir zulüm sonsuza dek sürmezdi.

1789 yılında kral 16. louis soylular meclisini toplayarak bir karar aldı. elektriğe, doğalgaza zam yaptı, ötv'yi arttırdı, yeni vergiler koydu.

ekmek bulamayan halk artık bu yeni vergilere isyan etmiş, kendilerine pasta yemelerini öğütleyen kraliçenin sarayına dayanmıştı.

kendisi lüks içinde yaşarken, ekmek bulamayan insanlarla pasta yiyin diye dalga geçen kraliçe, kocasıyla birlikte giyotinde can verdi.

bu işler böyledir.
kendin rahatın yerindeyken, ülkende çöp konteynerinden yemek toplayan insanların olduğunu bilemezsin. porsiyonları ufaltın dersin.

keşke porsiyon kelimesinin etimolojik kökenini inceleseydiniz.

5 li çeteye ve saray erkanına büyük porsiyon, çocuğuna mama alamayan halka küçük porsiyon.

neyse...ayarımı kaçırmadan yazıyı sonlandırayım.

bu kadar şey yazdım, anlayan anladı.

peki ya anlamayanlar?

onlar için de bir ömer hayyam dörtlüğü koyuyorum yazının sonuna;

Seccadeye tapanlar eşek değil de nedirler?
Küfelerle riya çamuru yüklenirler gezerler.
işin kötüsü, din perdesi arkasında bunlar,
Müslüman geçinirken gavurdan beterdirler...

hadi cümleten iyi geceler...
Koskoca tekfurum ben bile küçük porsiyon yiyorum...
bilinçli olarak söylenildiği belli. yine ; ülke de ekonomi çok iyi, maaşlar yetiyor da artıyor hatta üstüne zevk sefa yapiyoruz algısı..

her şeyden fazla fazla alıyoruz yiyoruz algısı yaratılmaya çalışılmış..

ülkemin geldiği hal hiç bu kadar kötü olamamıştı..
Son zamanlardaki duyduğum en kısa fıkra.
"kilosu 10.000 ( on bin ) lira olan çay artık kesmiyor kilosu 20.000 lira olandan içmek istiyoruz ama siz böyle büyük porsiyonlar yedikçe biz 10.000 liralık çay içmek zorunda kalıyoruz" anlamına gelen tavsiyedir. ulan kocası 3 çocuk yapın diye milleti teşvik eder hanımı çıkar az yiyin der. o 3 çocuk ne olacak peki 3 çocuk ???
Millet yiyecek ekmek buldu da porsiyonları küçültmesi kaldı.
Milletin alım güçü yok diyecek kadar da az. Bırak porsiyon küçültmesi alamıyor alamıyor mutfaktayı buz dolabı boş.. Okul yüzü görmemiş insanlar çıkıyor ahkam kesiyor kendilerince. Rabbim bizlere güç kuvvet ver. Onlarada akıl fikir!!Utanın ya böyle bi durum hala yüzsüzlük yapabiliyorsunuz halkla alay eder gibi ikna çabaları. O halk ev de bugün ne pişirsem derdinde yoksulluk aldı başını depar atmış koşuyor gidiyor siz de porsiyon küçültme!!
Ailecek cebimizdeki parayı o kadar kendilerine ait hissediyorlar ki, az ye ulan benim paramı, zaten nefes alırken bedavaya alıyorsun, bari gırtlağına sahip çık demek istiyor.
Elli yaş üstü akçomar dayılar bu haberden sonra orgazm yaşiyordur.
onun yerine

-sarayın masraflarını küçültelim

-imam maaşlarını yarıya düşürelim

tasarruf nasıl oluyormuş ?

tüm dünya görsün.
güncel Önemli Başlıklar