1. 1.
    normal insanlardır. ben tahta kaşıkla yemek yiyip otağ'da oturmak istemiyorum. uçan binada oturmak istiyorum. bakın tarih bilen bir liberal olarak, osmanlı'yı sevmesem de o dönem toplumsal olarak anadolu da osmanlı'nın karşı olduğu gruplar yenileşmeye kapalı, dağlarda yaşayan gruplardı. yerleşik hayata karşıydılar. yani ideolojik bir düşmanlık değil, o döneme göre modernleşmeye karşı olanlara karşı bir tavırdı.
    gelenek sizi eskiye esir eder. mesela türkiye'de türkçüyüm diyen insanların otağ'da yaşayıp, kafalarına börk takıp gezmeleri lazım. islamcılar cübbe hırka ile gezmeler gerekir. solcuların komün hayatı yaşamaları gerekir. milliyetçilerin batı veya doğu menşeli şeylerden uzak durmaları gerekir.
    bunları tam anlamda sağlayamayanlar, kendilerini bir ideolojinin neferi olarak gösteremezler. kültürlenme yoluyla birbirine karışan post-modernist hareketlerden öteye gidemediğini bilmesi gerekir.
    yani kimse ahkam kesmesin ben şucuyum bucuyum diye. sadece o ideolojinin beğendiğiniz şeylerini savunabilirsiniz, fikri olarak doktrin olarak. tutup da şucuyum dediğiniz zaman argümanlarla bunu desteklemeniz gerekir.
    ... daikokuten