bugün

Doğuştan zengin gençtir..
Sabanci, koc ve bilimum zengin aile uyesidir.
40 yaşına gelmişini tanıyorum. work and travel yapıyor hala. kamplara falan gidiyor. yogalı, çakralı bir garip bişiler yapıyor. ben tanıdığım birine bile merhaba demekten çekinirim. hatun çantasını, uyku tulumunu alıp kafasına göre çekip gidiyor. gittiği yerde iş de buluyor, kalacak yerde. tatilde değil normal hayatı böyle. şu an nereye gittiğini kimse bilemez.
gelecek için kaygılanmaya gerek yok o zaten gelicek.
norveçli gençtir.
Rahattır ya da zengindir.
türkiye'de olmayan gençtir.
yarın bir kamyonun altında kalırsan toprağın altında görürsün 35-40 ını. memur kılıklı seni.
ya salaktır ya da güvenebileceği bir şey vardır.

(bkz: miras)
geleceği olmayanın kaygısı nasıl olsun yav. ühühü ağlayalım.
Kendinizi geliştirerek kaygıyı bir nebze de olsa azaltabilirsiniz.
geniştir, okbnin tam tersi bi hastalığı da olabilir kaygıyı fazlaca hissetmeme durumu yani.
Tuzu kurudur.
Vardır bir bildiği.

Ailesi varlıklıdır, belki aslan gibi dayıları vardır işi hazırdır ya da hayatı ciddiye almıyordur, anın keyfini yaşıyordur.
Şimdiden tasalanarak, öğrenciliğini zehir etmek istemiyordur.
Hatta belki kendine ve donanımına çok güveniyordur.

Hepsi olabilir, hepsi muhtemel.

Gelecek kaygısı taşımayan insanların çoğalması dileğiyle!
genc degildir.genc olsa duramaz
Muhtemelen babadan zengindir ya da geleceğini kafasında taşımayacak kadar vurdumduymazdır.
geçmiş kaygısı taşıyordur.
Antidepresan kullanıyor olabilir veya babası zengin veya toplumsal statü bakımından söz sahibi birisidir.bu iki ihtimalin de dışındaysa boğaziçi koç veya odtüde okuyordur.başka da ihtimal yok bu ülkede gelecek kaygısı çekmemek gerçekten çok zor.
Hep merak etmişimdir böyle bir duygunun nasıl olduğunu çünkü ben hep bir yerlere gelebilmek için ekstra güç sarfetmek zorunda bırakılıyorum. Çalışıyorum hep ve bazen olmuyor bir de bakıyorum benim hayalimi 0 emek ve 0 çabayla başkaları gözümün önünde yaşamaya başlamış. Ne mutlu zenginim diyene!
babasının şirketi vardır. "amaan ne okucam" der.
günümüz gençlerinde sıkça görülen durumdur. her 10 gencimizden en az 6sında bunu görüyoruz.
ygs sınav sonuçlarının analizine bir göz atmamız yeterli en basitinden. durumu olmayıp hazırlanamayanları bir kenara ayırırsam kalanlar komple dangalak. benim bir ingilizce öğretmenim vardı. dalga geçerdi gençlerin bu sıfır çekme haline. gözümün önünde sallayarak 20 soruda 11 doğru yaptı adam. sayısalda komple batığız, bir şeyler karalayıp beceremeyenler bir tarafa, büyükçe bir yığın ise matematiğe neredeyse hiç dokunmamış bile. hadi burayı geçtim. türkçe ortalaması da leş. okuduğunu anlamaktan aciz bir dolu mal var.

tabi esas salaklığın başladığı nokta şurası: bizim bu başarısız gençlerimiz bu başarısızlıklarını telafi etmek için hiç bir çaba içerisinde bulunmuyor. ders konusu, vazife ahlakı konusunu geçiyorum. toplu taşımalarda, yolda, sokakta yani umumi ortamlarda gençlerimizi bir gözlemleyelim. tüm dertleri kakara kikiri, erkekler kız düşürme kızlar oğlanların dikkatini çekme derdinde. sevgililerin ise müthiş bir çoğunluğu ise alanen türlü edepsizliği sergilemekten imtina etmiyor. bunlar ileride anne ve baba olacaklar, çocuk sahibi olup onları topluma kazandıracak(!). pasaklı, özensiz gezmek övünülesi bir şey olmuş. yağlanmış, tarak yüzü görmemiş saçlarla gezmek marifet olmuş. kıyafet konusuna hiç gelmiyorum bile.

sen hiç mi o yaşlarda olmadın diyenler var. şahsım adına, ben de o yaşlarda bulundum ve o yaşlarda hiç öyle değildim. ayrıca mesele benim öyle olup olmamam da değil zaten. 1915 yılında 3 lise tek bir mezun dahi verememişti. onlar da gençti. yeri geldiğinde genç değil, çocuk yaşta sayılacak insanlar bilerek ölüme yürüdü. bizim şimdiki gençlerimiz aklıselim birey olmaktan aciz. kendine hayrı yok, geleceğe hayrı olsun.
Evlerinde boy boy ayakkabı kutuları vardır. Her cuma toplanırlar.
Babası müteahhittir.
Maddi yönden zengin olup kaygısı olmayabilir, fakat manevi yönden bir donanım ı yoksa , dünyalar onun olsa nafile gençtir.!
Mesela!
Yarın topu dikmeyeceģini kim garanti edebilir?
babası siyasetçi ve zengindir.
Ya zengindir ya da çok zengindir.

Bu ülkede tersi durumda gelecekten kaygı etmemek mümkün değil.