bugün

nedendir bilinmez insanlar gelecek deyince uçan araba akıllarına geliyor. başka nir gelişme olmayacakmış gibi ya da olacak da bizisadece uçan araba ilgilendirecekmiş gibi bir durum var.

kabul edilebilir şeyler de var tabii.

mesela insanoğlunun en büyük hayali uçmaktır. çoğu insanın zevki de araba sürmektir. işte bu ikisinin birleşmesi çoğumuzun en büyük hayali belki de.

-abi kansere çözüm buldular, insanoğlu daha uzun yaşayacak, plastikler artık elimizi kesmeyecek, gazeteler küçük boy oldu, savaşlar bitti, obama 5. kez başkan oldu.

-uçan araba var mı?

-yok abi.

-yıkıl karşımdan gözüm görmesin seni.

bu diyaloğu niye yazdım bilmiyorum.

neyse. uçan araba sevdası (roman ismi gibi oldu) bütün insanlarda var galiba. ve bu durum bir ölçü haline geldi. gelecek ile ilgili kitaplarda, filmlerde, hayallerde iki şey var: birincisi insanlık yok olmuş will smith gibi cengaverler kalmış, ikincisi uçan arabalar var.

bir de bir olaya daha barnak basmak lazım. hani filmlerde hep olur ya film bir tarih ile başlar. tarihi ise 1345, günümüze yakın ise 2002, geleceği anlatıyorsa 2058, 2134 gibi tarihler vardır filmin en başında.

eski zamanda çekilmiş ve geleceği anlatan filmlerde ise tarihler günümüze çok yakın. adını hatırlamadığım bir film uzayla ilgiliydi ve insanlar uzayda piknik yapar hale geldiydi tarih de 2001'di. bildiğin 2001'di. tabii olmadı o tarihte ama olsun. bir dahaki zamana inşalllah. bir diğer kült film olan geleceğe dönüşte ise işler daha ilginç. o meşhur dönülen gelecek 2015, yani bildiğin 6 sene var. gerçi biz göremeyeceğiz 2012 de bay bay hepimiz ama çok garip değil mi ya? o süpersonik filmde gelecek diye bahsedilen 6 sene sonrası.

üşenmedim baktım filme demin. şimdi de yazıyorum. 2015'te gösterilen şeylerin çoğu yok. uçan araba başta olmak üzere, kendi bağlanan ayakkabı, bedeni kendi ayarlayan giysi, kayan arabalar, çöpten yakıt üretme. şu an hiçbiri yok. en çok da uçan arabalar yok. tamam üretilecek belki ama yoklar şu an.

bu da garip. hollywood "lan çok hızlı gelişiyoruz, kesin olur 2015'te" diye yazmış senaryoyu, çekmiş fantastiği ama. olmayacak gibi. tabii büyük göt de olabilirim 6 senede bunlar olursa ama benim umudum yok hacıyakup. en azından uçan arabalar olmayacak gibi.

ben aslında kandırılmışlığıma, kandırılmışlığımıza(ne kelime be) yanıyorum. ben küçükken sanırdım ki herhalde gençliğimde uçan arabayla dolaşıcam. jetgiller olsun, bu anlattığım filmler olsun böyle gazlar verdiler bize. ama olmadı lan. yaşlanınca da kıymeti kalmayacak. en şanslıları 50yıl sonrası lan. valla bak. gerçi 2012 marduk, oda var tabii.

diyeceğim o ki. uçan araba bulunmadan kimse bize geleceğin geldiğini kanıtlayamaz. mesela bakıyorum bilim tekniğe. yok efendim hücrelere sırt çantası bulunmuş. artık orada taşınacakmış yararlı şeyler. yok efendim daha süpersonik rüzgar türbinleri yapılacakmış. 4g cep telefonları geliyormuş. eskiden uzunsüren kan testleri 10 dakkaya iniyomuş. bu yazdıklarım hep ocak 2009 sayısından.

işte bu gelişme bana ve küçüklüğü benim gibi pompalanmış hayallerle geçenlere yetmez. nirde uçan araba diye sorarlar adama.

bak son tarih veriyorum 2020. yaptınız yaptınız yapamadınız. ne yapacağımı bilmiyorum ama büyük hayal kırıklığı olur. gerçi 2012'de marduk geleyi ama. onuda şeetitiririz.
güncel Önemli Başlıklar