bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  geçmişi değil şimdiyi unutmaktır.

  uzun zaman önce hayatın attığı okkalı bir tokatın acısını hissetmektir sürekli. ve bir türlü kurtulamamaktır bu durumdan.

  dost olmaktır mutsuzlukla ve umutsuzlukla. diğer dostlarınızı da boşvermektir çoğu zaman. hatta hayatı boşvermektir biraz da.

  sadece geçmişi hissetmektir. şimdi anlamsızdır. gelecek ise zaten ölüp gitmiştir umutlarınızla birlikte.
  5 ... beyaz etli prens
 2. 2.
  ne feci bir durum.. acıya hergün biraz daha davetiye çıkarmak, her yeni bir günde geriye gidip umutsuzluğunu artırmaktan şimdiye yaşanacak, zevki çıkacak bir şey bırakmamaktır.
  2 ... kocumbenim
 3. 3.
  (bkz: #3354348)
  ... basan
 4. 4.
  (bkz: gecmis bir kova külden başka bir sey değildir)
  1 ... mulayim
 5. 5.
  geçmişte birşeyler olmuş ve istenildiği gibi sonuçlanmamıştır. Ama halen o sonucu almak için umut sahibi olduğunuz için geçmiş ile yaşar ve hesaplaşmaya çalışırsınız onunla. eğer istenen sonuç gerçekleşirse geçmişle hesaplaşmış ve geleceğe de bakabiliyor olursunuz. ama istenen sonucu almak için umut kalmamışsa hiç geçmişle uğraşmanın anlamı yoktur. silin o geçmişi ve geleceğe bakın.
  2 -1 ... hicbirseygorundugugibidegildir
 6. 6.
  Şuanda içerisinde bulunduğum sıkıntılı durum.
  2 ... nacres
 7. 7.
  o kadar güzel yaşanmıştırki geçmiş, düşünmeden edemessin. tekrar yaşama isteği sürekli seni düşünmeye sevkeder. ama hiçbirşey ilkinin yerini tutmadığından, sarar sarar tekrar izlersin. belki şimdiki zamanda daha güzellerini yaşıyorsundur ama önemsemezsin. belkide gelecekte önemli olacak ama sen hep zamanında değil geçmişi hatırladığında mutlu olursun.
  4 ... kirmizi
 8. 8.
  geçmişi bırak şimdiye bak laflarıyla yok olmayacak durumdur. seni derinden yaralayan olayı düşünmek istemezsin ama o senin aklında sürekli canlı kalmayı kafasına koymuştur. onu atamazsın, o senin bilinçaltı düşüncendir artık. moralsiz olursun doğal olarak bugünü de göremezsin körleşirsin. sadece yaşayan bilebilir...
  2 ... laureate
 9. 9.
  iki şekilde gerçekleşir:

  - geçmişte kötü anıların vardır. mesela kırılmış, incinmişsindir, haksızlığa uğramış, umduğunu bulamamışsındır. emeğinin karşılığını alamamış, hayal kırıklığına uğramışsındır. nefret ettiğin ve affedemediğin, kızgınlık duyduğun insanlar vardır. her ne kadar düşünmemeye, geleceğe bakmaya çalışsan da, bundan sonra herşey güzel olacak diye kendini avutsan da, geçmişte yaşadığın olumsuz şeyler en ummadık anlarda gelir aklına düşer, seni rahatsız eder, bazen sinirlendirir, yıllar önce olmuş olaylar hala çok taze gelir, her akla düşüşte bir sigara yaktırıp dünyaya lanet ettirir. bu hisler böyle devam eder, ta ki sen kendine bir meşgale bulup yeniden unutuncaya, ve sonra tekrar hatırlayıncaya kadar... bu arada şimdiyi kaybediyorsundur, üstelik farkında bile olmadan, geçmiş olsun.

  - geçmişte çok güzel anıların vardır. çok mutlu olmuşsundur, hayatındaki herşey aşağı yukarı senin istediğin gibi gitmiştir. olmak istediğin yerde, olmak istediğin kişilerle birlikte olmuş, başarılara imza atmış, koyduğun hedefleri gerçekleştirmişsindir. oysa şimdi içinde bulunduğun durum, o geçmişi mumla aratmaktadır, özletmektedir. herşey yine güzel olacak, başaracağım yine dersin, kendini avutursun. fakat hayat dört bir yandan üzerine gelmekte, zorluklar ve aksilikler bastırmaktadır. işte o anda bir kendini sorgulama sürecine girersin, neyi yanlış yaptığını anlamaya çalışırsın. elinde olmadan geçmişteki güzelliklere dalıp gider, hüzünlenirsin. şimdiyi yine kaybediyorsundur, geçmiş olsun.
  6 ... ashtarte
 10. 10.
  bu gunden ve gelecekten hic bir beklentisi kalmayan gecmiste ki anılarla yasayan hayatın da bircok keske olan insanın kendi kendine iskence etmesi. (bkz: mazosist duygular)
  4 ... balim