bugün

atari salonlarındaki klasik , atari bağımlısı cocuk sorusu.
her şey o ilk jetonunuzla başlar. atarinin basına geçersiniz , tekkenoynuyorsunuzdur. birinci adam , ikinci adam , üç derken, zor bir adama geldiğinizde, etrafınızda türeyen cocuklardan birisi o yardımserverlik dolu sevgi sözcüklerini dışarı kusar;

-geçiyim mi abi?

cevap genelde;

-geçme!

şeklinde olur ama cocuğun istifi bozulmaz.
yanınıza yanaşır , bütün tuşlara basar , joystiği 10 kere çevirir , 100 tuşa daha basar ve der ki;

-işte abi bunun hareketi bu! bak çok kolay...

sizde bir dumur hali ve hareketi yapamacak olmanın verdiği eziklik vardır. çocuğu başınızdan savarsınız, gider.siz olmazsanız diğerine sorar , elbet geçemeyen bir mal bulunacak ve yardımsever insan ona yardım edecektir.
bir de eşşek kadar olup buralara takılan ve atariyi bu şekilde beleşe getiren otlakçılar da vardır. salonun sahibi bu tiplere kızmaz; çünkü bu tipe kızıp hergün buraya takılacak müşteri daha da çoğalacaktır.*
Fiziksel olarak dudağının sağına sıkıştırdığı samsun marka sigarası, pislik dolmuş tırnakları ve uzamış ensesiyle bu tipler rahatlıkla ayırtedilir. yanınıza yaklaşmalarını hissetmezsiniz. kararsızlığa düştüğünüz an geçeyim abi der. hık bık evresinde bön kalmışken bu adam şıp diye adamları devirir final yapar oyunu bitirir elinize verir. bir de utanmadan nasıl yaptığını anlatır:
-abi şimdi küçük yumruğa basılı tutup kolu* 1tur çevirdikten sonra alt koruma yapıp iki kere zıplamaya basacan sonra tekmeye üç.." *

(bkz: geçeyim mi aby)
bunların oynayanı izleyip taktik veren modelleri de mevcuttur. atari salonunda kendimi oyuna tamamen kaptırmış giderken, bir yerde takıldım. ne yaptıysam bir türlü geçemiyorum, birden arkamdan "kutuları kır" şeklinde bir ses geldi. meğer oyuna kendini kaptıran yalnız ben değilmişim. atari salonunun benden 5-6 yaş büyük sahibi ve arkadaşları da oyunun başından beri beni izliyorlarmış. kutuları kırmasına kırdım, ama canavarı nasıl geçeceğimi söylemedi .bneler... *
madalyonun diğer yüzünden bakılacak olursa geçiyim mi abi insanı gıcıklığını hemen belli edecektir. peki ama nasıl?

ilk diyalog;
-geçiyim mi abi?
-geçme!! * diyen geçiyim mi abi insanı, bu sefer pisliğe meyilii bünyesiyle , bakteriyel ellerine aldıgı o son kozunu sizin üstünüzde kullanır. o koz son jetonudur! * yanaşır..yanaşır.. ve sizin oynadıgınız makineye jetonu atar... o ses gelmiştir artık! jeton sesi! * * . artık o pislik size yardım etmez , karşınızdaki rakibinizdir.. arı gibi sokar , agızına kelebek gibi zıçar.. sizi yerden yere çalar.. size oyunu zehir , jetonunuzu yalan eder.. kendinden nefret ettirir bu geçiyim mi abi insanı..kötüdür...