1. 1.
    1981'de "booker", 1982'de "james tait black", daha sonra da 25 yılın booker ödüllü kitapları arasında birincilik anlamına gelen "booker of bookers" ödülünü alan ve 20. yüzyılın en iyi 100 romanı arasında sayılan, salman rushdie'nin 1980 ilk yayın tarihli kitabı.. kitabın arka kapağından ;
    "kahramanımız salim sina 15 ağustos 1947'de, tam geceyarısı dünyaya gelir: aynı anda hindistan bağımsızlığına kavuşmuştur. o gece büyülü güçlere sahip yüzlerce çocuk doğar. cadı parvati, tokmak dizli şiva ve niceleri... onların maceralarının içinden, yeni doğan bir ulusun emekleme çağını, ergenlik sancılarını, yetişkinleşme çabalarını oukyacaksınız bu güzel kitapta..
    'uzaklığından ötürü geçmiş somut ve anlamlı görünür, oysa bugüne yaklaştıkça herşey gitgide daha inanılmaz görünmeye başlar.' diyor salman rushdie;'kendinizi büyük bir sinemada farzedin, önce en arka sırada oturuyorsunuz, sonra sıra sıra öne doğru ilerleyip neredeyse burnunuzu dayıyorsunuz perdeye. oyuncuların yüzleri ağır ağır oynaşan zerrelere dönüşüyor; küçük ayrıntılar devasa boyutlara ulaşıyor, yanılsama çözülüyor- daha doğrusu yanılsamanın kendisinin gerçeklik olduğu ortaya çıkıyor.' romanı geceyarısı çocukları'nı anlatacak en iyi ifade de bu: düşle hakikat, gizemle büyü, fantaziyle tarihsel olgu arasında ustalıkla örülmüş bir anlatı..."
    ... sciende