bugün

insana huzur veren, insanı geçmişe, taa çocukluğu götüren, bir anda; eski, derme çatma evde yer yatağında uyuyan küçücük bir çocuk (tekrar.) Ediveren durum.

Gecenin sessizliği içerisinde çıkan o ses, o yumuşak homurtu, sobanın kızgın sesi, odunların çıtırtısı, tavana vuran ateşlerin dansı, insana aidiyetlik hissi veren o güzel duygu...

insan özlüyor be sözlük. Fakirliği de, yoksulluğu da özlüyor insan. En azından yükümüz hafifti. En azından hayat daha basitti. Soba gibiydi yüreklerimiz. Huzur doluydu. Sanırım söndü. Geriye külleri kaldı.
mükemmel ötesi duyguları yaşatan sestir. ah o eski günler...
geecenin bu vaktinde sobanin yakildigi anlamina gelir. kim yaktiysa artik.
Daha carpici anlatilabilirdi ancak basligi acan yazari takdir ettim tuylerim diken diken oldu. Maziyi severim.
Güzeldir, tavana vuran kızıl bir ışık eşlik eder ona.
ihtiyacım olan ses. yanına da bi hasır atıp sevgili ile şarap yudumlayacaksın. ohh
Soba kuralim mi diye sordurtur aile bireylerine.
üstünde bir de kestane olması durumunda tadından yenmeyecek olan hede.
insana güven verirdi.
Özlediğim ses. Babaannemin gümbür gümbür yaktığı sobada köy çeşmesinden alınan suyla demlenmiş koyu çay. maşınga tarzı sobanın fırın bölümünde bir kaç pişmiş patates, kabukları kırık kırık. Üzerinde de kızaran ekmekler. Sabah kahvaltıya kızarmış ekmek kokusuyla uyanmak gibisi yoktur. Rahmetli babaannem hep yapardı, bazen de ızgara yapardı, tok olsak bile oturup yerdik. Şimdi o yok, soba da soğuk, evi karanlık, ışık ve ses yok.

(bkz: ağlatan başlık)
dünyada bunun kadar huzur veren ve direk aileyi anımsatan başka ses yoktur zannımca. Duygulandım gerçekten.
Hatırlayınca bile alıp masalsı bir atmosfere götürmeye yeten sestir.
harika bir duygudur o an yaşadığımız hal.bana geçmişimi,çocukluğumu hatırlatmıştır.uyurken bu sobadan çıkan ses sayesinde korkmuyor, ayrıca sobanın odanın tavanında oluşturduğu alev danslarını izlemekten çok mutluluk duyuyordum.sobanın içine kestane atıp onu yemek,dışarıdan üşüyüp gelindiğinde ayaklarınızı sobaya dayamak harika bir duygudur.Hiçbir zaman kaloriferli evler,sobalı evlerin verdiği mutluluğu veremeyecek.

(bkz: anlatılmaz yaşanır)
http://www.youtube.com/watch?v=Td2pjke6QHg
insana ısınmasa bile içten bir ısınma enerjisi verir.
Cumartesi sabahın bu saatinde işe gelen biz zavallı bünyeler için uykuyu çağrıştıran huzur sesi. Gidip arkasına uzanıp uyuyasım geldi.
Cocukken karanliktan korkmamanizi saglar.
Ve sonradan cikan hic bir teknoloji bunu tekrar hissettiremez.
Hele birde üzerinde çaydanlık varsa, işte o sesi hiçbir sese değişmem.
"gerçek mutluluk"

(tabi evinde mutlu isen...)
Muhtesemdir.o sobanin yaninda ne guzel uykuya dalar insan.
çocukluğumu özledim. sobanın üstünde ki güğümün çıkardığı sesi özledim. ninni gibi gelen bu sesle uyumayı özledim. cry..
ateşin tavana yansıması da buna eşlik eder... özledim sözlük, eski günleri özledim.
Yine duyulan ve yine huzur veren,insanın içine işleyen sestir.
çocukluğumun kış sesidir. huzur verir, o güzel günleri hatırlatır.
uykumu kaçıran ama hiç şikayetçi olmadığım aksine hoşuma giden sestir. bir süre sonra ninniye dönüşürdü. huzur ve güven veren seslere örnektir.
sobalı evde büyümüş çocuklara huzur veren ses.