1. 534.
  Ey ademoğulları! Her secde vaktinde (namaz kılacağınız veya tavaf yapacağınız zaman avret yerlerinizi örtecek) elbisenizi/ziynet(li ve süslü giyecekler)inizi alı(p giyini)n! (Helallerden hoşunuza giden tüm etli ve yağlı yiyecekleri) yiyin, için, ama (helali haram ederek yahut harama bulaşarak veya tokluk sınırını aşarak) israf etmeyin Şüphesiz ki O (Rabbiniz), israfçı kimseleri sevmez (ve onların bu yaptıklarına asla rıza göstermez).

  Rivayete göre; amir oğullarının, hac günlerinde ölmeyecek kadar az yemek yediklerini, özellikle yağlı yiyeceklerden sakındıklarını ve böylece haclarına tazim ettiklerine inandıklarını işiten bazı Müslümanların da böyle yapmaya meyletmesi üzerine bu ayet-i celile nâzil olmuştur. Bu ayet-i celileden anlaşıldığı üzere; hakkında ayet ve hadis gibi yasaklayıcı bir nass bulunmadığı sürece, yiyecek ve içeceklerin tamamı helaldir. Zira eşyada aslolan ibahadır, ancak müstakil bir delille şeri’atın yasaklamış olduğu şeyler bu serbestliğin dışındadır. Bu konu da ibni Abbas (Radıyallâhu anhüma): “israf ve kibirden ibaret iki haslete sahip olmadığın sürece, istediğini ye, dilediğini iç ve istediğini giyin!” buyurmuştur.

  Araf süresi 31'inci ayet.
  17 -2 ... northwich
 2. 535.
  اَللّٰهُ الَّذ۪ي جَعَلَ لَكُمُ الَّيْلَ لِتَسْكُنُوا ف۪يهِ وَالنَّهَارَ مُبْصِراًۜ اِنَّ اللّٰهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَلٰكِنَّ اَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَشْكُرُونَ

  Geceyi dinlenmeniz için, gündüzü de aydınlatıcı olarak yaratan Allah'tır. Şüphesiz Allah, insanlar için lütuf sahibidir. Ancak insanların çoğu şükretmezler.

  Mümin 61
  13 -3 ... hafizizim
 3. 536.
  mü'minûn 84-90. ayetler:

  de ki: biliyorsanız söyleyin, bu dünya ve onda bulunanlar kime aittir?

  Allah’a diyecekler. o halde düşünmez misiniz? de.

   Peki yedi göğün rabbi, yüce arşın rabbi kimdir? diye sor.

  bunlar allah’ın diyecekler. o halde allah’a saygınız yok mu? de.

  biliyorsanız söyleyin, bütünüyle varlığın yönetimi elinde olan, kendisi her şeyi koruyup kollayan, fakat kendisi korunmaya muhtaç olmayan kimdir? de.

  yönetim allah’ın diyecekler. o zaman nasıl olup da böyle büyülenmiş gibi davranıyorsunuz? de.

  doğrusu biz onlara hakkı bildirdik, onlar ise kesinlikle yalancıdırlar.
  5 ... kazangap
 4. 537.
  O takvâ sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.

  Âl-i imrân sûresi – 134
  11 ... mecburi istikamet
 5. 538.
  " Sana Allah yolunda ne harcayaklarını soruyorlar. Deki: ihtiyaçlarından artakalanı"

  Bakara 219
  7 ... malazgirt40
 6. 539.
  ''Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, kendileriyle bir yaşta, göğüsleri çıkmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler vardır.''

  nebe,33
  1 -1 ... pashacocuuu
 7. 540.
  --spoiler--
  “Kesin olarak bilesiniz ki bu zikri (vahyi, Kur'an’ı) kuşkusuz biz indirdik ve onu mutlaka koruyan da yine biziz.” (Hicr, 15/9)
  --spoiler--
  2 ... ataturkcu 20
 8. 541.
  “doğru insanın yolu, şeytanların zulmü ve adaletsizliği ile çepeçevre kuşatılmıştır.

  kim ki, merhamet ve iyi dilek adına zayıfları ^güder^ karanlık vadisinde, o gerçekten

  kardeşinin koruyucusu ve ^yitik çocukları^ bulandır, kutsanmıştır o.

  ve ben,

  o kardeşlerimi zehirlemek ve yoketmek isteyenlere

  şiddetli intikam ve öfkeyle vuracağım.

  ve kızgın azarlamalarla onlardan büyük öçler alacağım;

  ve ben öc^ümü onların üzerine getirince,

  bilecekler ki,

  ben rab^bım.
  "
  Ezekiel 25 17
  1 -1 ... testester10
 9. 542.
  Suphesiz ki size cennette memeleri bilmem ne büyüklüğünde huriler verilecektir. Anafikri böyle birşey olan ayet vardı sanırsam. Gece gece anca böyle ayet çıktı .
  1 -3 ... kernel
 10. 543.
  ey iman edenler! yahudileri ve hıristiyanları dostlar edinmeyin. onların bazısı, bazısının dostlarıdırlar. içinizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. muhakkak ki allah o zalimleri hidayete, doğru yola iletmez.

  maide 51.

  ondan sonra neden deist oldun diyorlar. ırkçı mı olayım?

  “ey insanlar! muhakkak ki biz, sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. ve sizi millet millet, kabile kabile yaptık ki, tanışıp kaynaşasınız. allah katında en şerefliniz ondan en çok korkanınızdır.”

  (hucurat suresi, 13)

  Burada tanış kaynaş diyor. Hangisine uyalım?
  -1 ... jackcemm