bugün

gece geç saatlere kadar oturmayı günah sandıklarından olabilir.
akşam saat 6 da maklubelerini ve bim bisküvilerini yiyip akşam saat 9 gibi de sütlerini içip uymuş olmalarından dolayı geceleri sözlüğe girmemeleri normaldir.
sözlükde körlerin ve sağırların birbirlerini ağırladığı şu gece saatlerinde doğal olarak uyuyan müslüman kardeşlerimizdirler allah cc. rahatlık versin .

gece uykusunun yeri ayrıdır zaten doğal olanda budur çarpık fikirlerin olması da doğaldır çünkü öyle olmasaydı

allah cc. cehennemi yaratmaz dı .

araf suresi 179. ayet çok güzel açıklama yapıyor bu körler ve sağırlardan kast ettiğim kişilikler hakkında .

Araf suresi, 7/179: "Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. işte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir."

Ayetin Açıklaması: Gerçekten de yemin olsun ki cinlerden ve insanlardan bir çoğunu da cehennem için yarattık, ki bunlar hüsranlarına haklarında ezeli hüküm verilmiş mahluklardır. Lâkin sırf cebir tarikiyle ve kendilerinin yaptıkları ve sebep oldukları şeyler hesaba katılmadan ve dikkate alınmadan cehennemlik olmuş değillerdir.

Aslında başlangıçta "ahseni takvim", yani en güzel biçimde yaratılmış, şuur fıtratını taahhüt etmiş iken sonra "esfeli safiline" düşmüş ve cebren kurtarılmalarına ilâhî meşiyetin ilgisiz kalmış olması bakımındandır. Allah Teâlâ ezeli ilmiyle biliyordu ki, bunlar ileride irade ve hürriyet sahibi oldukları zaman taahhütlerini yerine getirmeyecekler ve görevlerini yapmayacaklar, fıtratlarındaki emaneti, şühudu ve marifeti ve diğer güçlerini hak yolunda kullanmayacaklardır, "Alçaklığa saplanıp kalacaklar ve heveslerine uyacaklardır."
sözlük kalitesinin yerlerde sürünmesinden hemen anlaşılabilecek durum.

aha da sataştım
gece 3'e kadar içmeyip sabah sikilmişten beter uyanmayan kişilerin, erken uyuması sonucu olan durumdur.
erken yatma mecburiyetindendir.

(bkz: sabah namazına kalkmanın yolları)
kemoşlara selam yola devam.*
Teheccut namazını kılmalarından kaynaklı olabilecek durumdur.
sabah namazında formda olmak istemelerinden kaynaklı olabilir.zira performanslarının doruklarında bir besmele bile onların cennete girmesini sağlayabilir.
http://galeri.uludagsozlu...k%c3%a7i-detected-145148/
gündüzün çoluk çocuktur deyip birşeyler öğretmek istersin. gece yarısı sıçmaya gelen kişiyi bebe değildir, adamdır ama alkollüdür deyip seslenmezsin sıçtığı yetmezmiş gibi sıvamaya kalkar.

geçenlerde hemsemin geçitte bekliyoruz. tren geçti sonra engel kalktı. sarhoşun biri yola atladı. indim adam gibiymiş gibi izah ettim acelemiz var kardeş müsaade et dedim. içerdeki arkadaşlar yolun kenarına at ne laf anlatıyosun sarhoşa dedi. adamı uzun süre bekledim. günler geçti. yine sarhoşun biri aynı yerde yolun ortasında bağırıyor. "ya laf anlamıyor" bunlar deyip arabadan inmedim. arkadaşlar inde kenara çek adamı felan dediler. adam inatla gitmiyor. kimseyi geçirmeyeceğim delikanlı varsa insin çeksin beni diyor. tekme tokat dövdüm, kenara sürükleyip leşini attım. sonra bu kezde içerdekiler yine bana kızıyor. sarhoş adamı ne dövüyosun ayıp, yazık diye.

ne yapacağımızı bilemedik. laf anlatsan bir dert, anlatmasan ezip geçsen başka dert. yolundan giden adamı illa gelip yolundan çevirecekler, pisliğini bulaştıracaklar. pislik mi pişlik mi onu da siz seçin.
bu dünyada teheccüd denen bişey var arkadaş. şakirt adam teheccüde kalkmak için erken yatar vesselamünaleykümverahmetullahi.*
sabahlara kadar içmeyen ve sabah uyandığında sikilmiş gibi hissetmeyenlerin durumudur.
şakirt adam dediğin bu saatte teheccüde kalkmış dua ediyordur. belki sabah namazından sonra keraat vaktinin çıkmasını beklerken uyumamak için sözlüğe uğrayanlar olabilir ama geneli için gece ibadet ve dinlenme vaktidir. sizde kalkın bi abdest alın iki rekat namaz kılın deyyuslar.
gece 2-3 gibi olmaktadırlar. teeccüde kalktıklarından sanırım.
(bkz: sabah namazı)
yatsı namazından sonra yatmışlardır.

edit: yazım hatası.
(bkz: şakirtlerin geceleri sözlüğe girmemesi)
"gece" den kasıt gecenin geç saatleridir, saat 1 ve sonrasındaki saatlerdir.
sol frame'e bakıyorum da kalite neredeyse tavan yapmış, girilen entryler insan gibi oylanmakta. oh misss...
keşke hep gece olsa amına koyayım.
evet o game of thrones'teki gibi winter gelse hep gece olsa, bu ipneler de hep uyusa hiç kalkmasa bir daha hatta...
şakirtler gitti, sorunlar bitti, huzur geldi.

sol frame'e bile bir kalite geldi, adamlar sırf tantana, sırf hır gür.
sabah namazına dinç kalkmak için geceleri uyurlar.