bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  üniversiteden mezun olunduğuna dair verilen tek sayfalık printer çıktısı sayfa. Evde hazırlanması son derece basittir. Okulu bitirip memurdan o kağıt parçasını alınca mezun kişi şok etkisi geçirir. Onca girdiği sınavlara, uykusuz gecelere acır.
  1 -1 ... yahudi yerlesimci
 2. 2.
  nedense sanki diploma hazırlamak çok zor birşeymiş gibi, diploma yerine verilen saçma belgedir. bilmezler ki yurt dışındaki okullar bunun ne olduğunu bilmezler ve kişinin mezun olduğuna inanmazlar.
  1 ... plug in baby
 3. 3.
  2000 yılında mezun olupda diploması hala hazır olmayan kişilerin işe girerken yanlarında götürdükleri belgedir. Sanırım diplomalar 10 yılda 1 kez yetişen bir ağaçtan toplanıyor.
  8 ... gamze
 4. 4.
  söyleniş itibariyle yanlış anlaşılmaya mahal verebilecek nitelikte belge.

  geçici mezuniyet belgesi;

  evet mezunsunuz ama mezuniyetiniz geçicidir.
  bu belge okumaktan bir hayli sıkılan ve biran önce mezun olmak isteyen sizlere doğal hayatta sizi bekleyen vahşi ortamı görebilmeniz amacı ile geçici olarak verilmiştir.
  dışarıdaki akla zarar durumları görerek koşa koşa sıkıcı sınavlar dışında hiçbir kötü yanı olmayan sıcak ilim yuvanıza döndüğünüzde geçici belgenizi lütfen öğrenci işlerine teslim ediniz.
  3 ... sıçtırtma lamasına
 5. 5.
  ben senin okumus bir insan olduguna inanmıyorum git bana okulundan imzalı kagıt getir söyleminin, değişik bir versiyonu.
  1 ... karpuzkabugu
 6. 6.
  mezun kişinin, uzun bir süre diploma yerine kullandığı belge. çalıştığı kurumdan emekli olana kadar kullananlar olduğu görülmüştür.
  (bkz: kalıcı mezuniyet belgesi)
  (bkz: o değil de bir diploma vardı noldu ona)
  ... oylumunelumune
 7. 7.
  (bkz: çıkış belgesi)
  1 ... kacak kelebek
 8. 8.
  diploma vermeyi sallayan üniversitelerin öğrencilerin eline tutuşdurdukları belge.

  bitirip dikey geçiş yaptığım doğuş üniversitesi de bana bu belgeyi verdi. birşey değil yeni üniversitemde ki (bkz: anadolu üniversitesi) öğrenci işleride tutturmuş ''diplomanızı getirin yoksa sizi 3. sınıfa kaydetmeyiz'' diyor. e kardeşim keyfimden mi getirmiyorum, vermiyolar işte.
  ... shalamar
 9. 9.
  normalde bu salak belge için ögrencilerin yaklasık 1 ay bekletilir.
  1 günde de alabilirsiniz ama herseyin beklemesi iyidir. yoksa imza peşinde bayılıp kalabilirsiniz.

  diploma parcası için niye 1 yıl beklenir o konuya girmiyorum bile.
  1 ... tatlı su levregi
 10. 10.
  eğer mezun olmak için gerekli dersleri verip yeterli krediniz olduğuna eminseniz sadece 1 - 1,5 saat içinde alabileceğiniz belge.

  ancak uludag üniversitesi'nde bu süre yaklaşık 25 - 30 güne çıkıyor. çünkü mezun durumdaki öğrenciyle ilgilenilmiyor. ver dilekçeni 10 gün sonra gel diyorlar. 10 gün sonra gidiyorsunuz, bir de bakıyorsunuz ki verdiğiniz dilekçe yerinden bile kıpırdamamış. aynı yerde duruyor. işte ondan sonra insanın molotof kokteyli hazırlayıp okula atası geliyor.

  yine de bu belgeyi eğer sabrınız varsa 1 saat içinde nasıl alacağınızı anlatayım:*
  - önce gidin halkla ilişkiler bürosuna, mezun durumdayım bütün belgelerim hazır ancak dilekçe vermem gerekiyomuş burdan alıp yukarıda öğrenci işlerine verecekmişim öyle dediler diyin. dilekçeyi doldurun. ama sakın halkla ilişkiler bürosuna teslim etmeyin. dilekçe elinizde olsun.

  - 4 adet vesikalık fotograf isteniyor. kesinlikle sinek kaydı traşlı ve gömlekli kravatlı bir fotograf istiyorlar, yoksa zorluk çıkarıyorlar. bu aşamayı önceden halletmeniz gerekiyor. uzun lafın kısası kılık kıyafet yönetmeliğine uygun fotografınız olsun elinizde.

  - ordan hemen kütüphaneye koşturun ve ilişik kesme yazısını alın. hemen vermezlerse veya zorluk çıkarırlarsa, sadece bu belge eksikmiş diyin bunu istediler diyin. kesinlikle alacaksınız anında.

  - devam ediyoruz. bu seferki durağımız mediko sosyal. sağlık-kültür spor daire başkanlığı'ndan ilişik kesme yazısı alacağız. işte burda biraz koşturacağız. dilekçeyi alır almaz dilekçeyi aldığınız kişi bi kaşe basıyor ve nerelere gitmeniz gerektiğini teker teker söylüyor. ordan oraya, burdan şuraya binanın içinde sürekli koşturacaksınız. ama yılmayın. imza ve kaşe için odalara girmeye çekinmeyin, utanmayın. girin karambole durumunuzu açık bi dille ifade edin. bi sorun çıkarsa kütüphane'deki taktiği uygulayın. mezun olabilmem için sadece bu belge eksikmiş... "sadece" kısmına dikkat! bu belgenizde; 4 ayrı kaşe, 4 ayrı imza ve 1 adet mühür olacak.

  - şimdi nüfus cuzdanınızdan bir fotokopi alın, yalnız üzerinde tc kimlik no yazmasına dikkat edin. öğrenci kimliğiniz de yanınızda tabi.

  evet şimdi geldik işin başka bir zor kısmına mezuniyet dilekçesi hariç diğer evraklarınız bi dosya içine koyun. dekanlık binasının ikinci katındaki ilgili bölümün öğrenci işlerine verin ve diyin ki; mezuniyetim için dilekçemi vermiştim evraklarım eksikmiş, onları tamamladım şimdi. size numaranız adınız sorulacak, dilekçenizin onlara ulaşmadığı söylenecek. nasıl ulaşsın dilekçe elinizde daha! * bekleyeyim o zaman diyin ve kaçın ordan. şimdi yapacaklarınız tamamen sizin ağzınızın iyi laf yapmasıyla doğru orantılı. girin not işlerine ve ilgili bölümle ilgilenen ablayı bulun. dilekçe elinizde ve diyin ki bütün evraklarımı tamamladım ancak mezuniyet dilekçemin sonucu öğrenci işlerine ulaşmamış. hemen dilekçenizi arayacaklar ve bulamayacaklar. bize de ulaşmamış diyecekler. ben aşağıdan aldım getirdim diyin. burada biraz çene yaparsanız ve mezuniyet için bütün evraklarınızın tamamlandığını bir tek bunun kaldığını söylerseniz, yardımcı olacaklardır. ancak asla sinirlenip bağırmayın, alttan alın sürekli. eninde sonunda dilekçenin sonucunu da alacaksınız. dilekçenin sağ alt köşesinde mezundur yazısını ile birlikte bi imza olacak, şimdi tekrar diğer belgelerinizi verdiğiniz kişiye gidin ve dilekçemin sonucunu aldım diyin. ondan sonrası çok kolay, bilgiler bilgisayara girilecek çıktı alınacak ve sayın dekanımıza imzalatılıp size teslim edilecek.

  tüm bu işlemleri yaparken sürekli üzerinizde bi mağduriyet durumu olsun, sanki işleriniz hep ters gidiyor, siz üzerinize düşeni yapmışsınız da okul bi türlü mezuniyetinizi vermiyor gibi. ancak kesinlikle sinirlenmeyin ve saygıyı elden bırakmayın.. hayırlı olsun.
  2 ... janjan