1. .
    geçiştirildikçe mutlu edeceklerdir. orası işin palavra kısmı, geçiştirildikçe hiçbir şeyi değiştirmeyeceklerdir, duvarlar öreceklerdir. suç onlarda mı? hayır.

    mesela sana söylediği büyük bir yalanı yakalamışsındır, ama onun haberi yok. yanındayken öyle rahat davranır ki, sanki hiçbir sorun yok. her şey yolunda. havadan konuşursunuz, sudan konuşursunuz, alışverişe çıkarsınız, yemek yersiniz; konuyu açarsın, geçiştirir ve yediğiniz pastanın tarifinden konu açar gülümseyerek. yağmur yağıyordur, sen onun senden sakladığı bir şeyle ilgili soru yöneltirsin; "çok komiksin." der ve yağmurun romantikliğinden konu açar, elini boynuna dolar. seni arzuladığını söyler. bazı şeyler gizli kalınca herkes daha mutlu olacaktır ona göre. oysa öyle mi? bilmem. midesizseniz belki.

    geçiştirmek çözüm değil. kimse gerçeği unutmaz, sadece yalan söylemekte ustalaşırlar.

    sonra o konu yok sayılmış olur; havadan, sudan, sinemalardan, şarkılardan, insanlardan konuşulur. herkes mutludur ama kimse mutlu değildir. zaten fazla da uzun sürmez bu durum, gerçeği söylemeden çeker gider ya da sen gönderirsin bazen. o gerçek itiraf edilmemiştir, hiçbir zaman da edilmeyecektir.
    ... kimseyi sevmeyen adam