1. .
  son zamanların en populer konularından olan gdo genetiği değiştirilmiş organizma demektir. yediğimiz değil yemediğimiz gdo' lu ürünleri saymak daha kolay oldu.
  (bkz: gdo yedik mi yemedik mi)
  ... musty252
 2. .
  günümüzde istemeyerekte olsa sıkça yaptığımız eylem.
  ... kalemtras
 3. .
  her şeyde mevcut zaten günümüzde. ancak örnek vermek gerekirse; Bugün dünyada genetiğiyle oynanmış pek çok ürün bulunuyor: Mısır, patates, domates, pirinç, soya, buğday, kabak, balkabağı, ayçiçeği, yer fıstığı, bazı balık türleri, kolza, kasava, papaya. Bunların dışında çalışmaların devam ettiği ürünler: Muz, ahududu, çilek, kiraz, ananas, biber, kavun, karpuz, kanola.

  Üretimi sırasında içeriğinde GDO kullanılmış çok sayıda ürün bulunuyor; Mısır ve soya genleriyle oynanmış bitkiler arasında ilk sıralarda yer aldığı için bu bitkilerden üretilen yan ürünlerin kullanıldığı bütün ürünler GDO'lu olma riski taşıyor.

  Mısır ve soyadan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz şrubu, sakkaroz, fruktoz içeren gıdalar günlük tüketim maddeleri arasında yer alıyor. Örneğin; Bisküvi, kraker, kaplamalı çerezler, pudingler, bitkisel yağlar, bebek mamaları, şekerlemeler, çikolata ve gofretler, hazır çorbalar, mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvansal gıdalar ile pamuk GDO'lu olma riski taşıyan gıdaların başında geliyor.

  ayrıca gdo'lu ürün yemek şu tehdit ve risklere sahip olmak demektir;

  Antibiyotiklere karşı dayanıklılık oluşturması ; Antibiyotik direnç genlerinin hastalık yapan mikroorganizmalara geçişi, bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların kontrol altına alınmasını güçleştiriyor.

  Bt'nin (Bacillus thuringiensis) etkileri; Bt geni aktarılmış ürünlerde Bt toksininin parçalanması ya da ürünün yıkanarak temizlenmesi söz konusu değil. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler Bt toksininin sindirim sisteminde parçalanmadığını, bağırsaklarda bağlanabildiğini ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturabileceğini ortaya koyuyor.

  Sağlıksız Hayvanlar ve Hayvansal Ürünler; Diğer gen aktarılmış ürünlerin yanı sıra süt verimini artırmak için kullanılan RSBH (Rekombinant Sığır Büyüme Hormonu) uygulanan sığırlardan elde edilen sütün uzun vadedeki etkileri bilinmiyor.

  Sağlıksız beslenme ve yol açtığı sorunlar ; Sadece en verimli ve dayanıklı birkaç türün yetiştirilmesine yol açan GDO'ların yarattığı en büyük tehlikelerden biri de gen çeşitliliğinin yok olmasıyla birlikte insanları tek tip gıda almak zorunda bırakıyor olması.

  yararları yok mu? elbette var. mesela şeker hastalarının kullandığı insülin bunlardan biri ama zararlarının yanında yararları baya küçük kalmakta. ancak yetkili merciler hala tam anlamıyla kötü veya tam anlamıyla iyi diyememekte.
  ... ilgisiz kisi zamiri
 4. .
  gdo insan yapısını bozar. adı üstünde yapısı değişmiştir.
  esknin insanları yüz yıl yaşıyorlardı ise şu 4 sebeptendir:
  -temiz su
  -temiz hava
  -temiz yiyecek
  -ve radyasyonsuz hayat.
  ... musty252