bugün

çocukken gazoz kapağı devri başlardı ya birdenbire, tüm misketler, futbolcu kartları rafa kaldırılırdı hemen. herkes aynı şeyi merak ediyor sanırım; kim, ne zaman başlatırdı bu oyunların devrini ama bir devir başladığında mahalledeki herkes onu oynardı.

neyse bunlar zaten sözlükte epeyce yer bulmuştur. gazoz kapaklarının değerleri vardı hatırlarsan.. coca cola, pepsi falan heryerde bulunurdu ve birlikti. fruko 5'likti. sevenup 10'luk. rc de o seviyelerdeydi yanılmıyorsam. ama bixi cola, tamek, meysu falan daha çok ediyordu. bu entryi yazarken gözümün önünde canlanan bir kapak var, biliyorum hatırlayacaksın onu. altın renkl schweppes kapağı. en değerlisi oydu.

(bkz: hey gidi günler)
7up - ki zup diye okumak gerekir - 10'luktur.Yakın akrabası sprite ile kafa kafaya takasa girilir.
(bkz: 7up a zup demek)
müjde ar 1000'lik falan olsa gerek. *
çocukken yan yana dizilip taşla vurarak oynadığımız oyunun nesneleri. tanımı daha da uzatmak için kendimi siktim, olmadı.

aga kıt bilgimle devalüasyondan bahsetmek de istemiyorum bak.

gazoz kapağı değerleri, veletleri daha o yaşlarında modern dünyaya adapte eden bi dalga. söz gelimi, kınık'ta yaşıyorsan adım başı kınık maden suyu kapağına denk gelirsin. çünkü yöre halkı içip içip sokağa fırlatır mına koyim. ee kınıkta alaşehir maden suyu içilecek değil ya, soda piyasasına kınık hakim. doğal olarak da bu kapak -atıyorum- 1 liktir. öte yandan alaşehir maden suyu kapağı ise 10 luk falandır. alaşehir de ise durum tam tersine işler.

piyasada nadir bulunan şey, maddi olarak değerlidir, büyüklerin dünyasında da. daha o yaştaki veletler istemese de bunu kafalarının bi yanına yazıyorlar aga. heee oynamasınlar demiyorum bak, ses çıkarmasınlar lan! sabahtan beri beynim tecavüzde.

bir de karıncaların çiftleşirken sarf ettikleri enerji var, onu da başka bi gün saçmalayarak anlatıcam.
imbat gazozu ve schweppes kapağı en değerli olanlarıydı.

nerde o eski çocukluklar.
güncel Önemli Başlıklar