1. 1.
  gazoz kapağının düzgün bir zeminle ezilip demir para biçimine sokulması olayıdır. bu yöntem en çok tartılarda kullanılır. tartıyı açan kişinin o dumur anını görmek lazımdır.
  ... frozen hopes
 2. 2.
  sözlük yazarı olan gazoz kapağının üzerinde şiddet uygulamaktır.
  1 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  jetonlu atari salonlarında kullanılmak üzere imal edilen türün üzerine ihtisas yaptığım yegane konu hatta olayı abartıp sacdan imal edip okulda yarı fiyatına satışına başlamıştım * taaki atari salonun sahibine yakalanan bir müşterimin ismimi vermesiyle. Babamın atari salonu sahibine yüklü miktarda para ödeyip akabinde de bildiği bütün karate tekniklerini uygulamasıyla son bulan olayy
  -1 ... sekizgen
 4. 3.
  yazıktır, günahtır başlığı. kendisi kardeşim olur..canı yanarsa benim de yanar..*
  1 ... freedean
 5. 4.
  (bkz: hangi çılgın bunu bana yapacakmış şaşarım)*
  3 ... gazoz_kapagi
 6. 5.
  gazoz alıp kapağından jeton yaparak tek taşla iki kuş vurma yeteneği olan kişinin rutin eylemi.

  -jetonla hizmet sunan işletmeler jeton alana kapaksız gazoz bedava kampanyasıyla bu problemi ortadan kaldırabilirler.
  ... kosankarga
 7. 6.
  bütün zamanını vakti zamanında hagarlı, langırtlı atari salonlarında geçiren arkadaşlarımın konusunda uzman olduğu bir hadisedir. ezilen gazoz kapağının kıvrımları da pense ile halledilip zigzaglar verilirdi. fakat bu işlem tek bir jeton için epey bir zaman aldığında kalıp çıkarılıp seri üretime geçilmiştir. fakat işletmecinin de canından bezmesi ve jeton haznesini değiştirerek kıvrımlarının verilmesinin zor olduğu bir yuva taktırmasına sebep olmuştur. ama bunun da kolayı bulunarak o şekle en yakın bir kalıp bulunarak buzdan jetonlar yapılmıştır. buzluktan çıkan jeton büyüklüğündeki kalıplar, yuvanın ağzı her ne kadar zigzaglı olursa olsun birazcık ittirmeyele traşlanarak içeri girerdi. ve "push the start button"
  ... metalycra
 8. 7.
  kahveci amca foyamizi ortaya cikarip atari salonuna ispiyonlayana kadar gunluk uretimimiz yakla$ik olarak 100 civarinda giderdi. cilginlar gibi sitrit faytir oynadiktan sonra biten jetonlarin ah pardon gazoz kapaklarinin ardindan tekrar kahveye gidilir yerlerden kapaklar alinir ve duz olmasi sebebiyle apartmanin mermerleri uzerinde cekicle eze eze jetonlar uretilirdi. atarici hilmi ispiyonu alip bizi kovalayana kadar her $ey cok guzeldi. kacarken aklimda tek bir $ey vardi; sitrit faydir, ustelik tam chun-li kaltagina pörfek cekiyordum.
  ... antistar
 9. 8.
  (bkz: türk mucit)
  ... kajmer
 10. 9.
  atari salonlarındaki makinalara atmak için ayrıca 100 liralar da kullanılırdı. 100 liralar taş gibi sert bir cisimle ezilip jeton haline getirilirdi. bu ev yapımı jetonlar düz jeton isteyen makinalarda kullanılırdı. Ama bazı şeylere dikkat etmek gerekirdi: 1) atari salonuna gelince göstermelik birkaç jeton almak. 2) atari salonu sahibinin görüş alanına girmeyen makinalarda oynamak. 3)atari salonu sahibi makinalardan jetonları toplamaya başlayınca ortamdan topuklamak.
  ... on tekersin cok sekersin