bugün

eser zenginliği ve müze dizaynı açısından türkiye'de en üst sıralarda yer alan müzelerdendir. giriş yaptığınız ilk andan itibaren oldukça etkileyici bir atmosferle karşılaşırsınız.

müzenin en ünlü eseri, gaziantep için de sembol haline gelmiş olan çingene kızı mozaiğidir. aslında bu mozaik ile ilgili çok fazla bilgi yoktur ve bakışlarıyla yüz hatları çingene kızına benzediği için böyle isimlendirilmiştir. oldukça karanlık, labirent şeklindeki bir yoldan geçerek ulaşılan özel bir odada sergilenir bu eser ve en azından benim hayal ettiğimden daha ufak boyutlardadır. en önemli özelliği ise siz hangi yönden bakarsanız bakın bakışlarıyla sizi takip eder bu çingene kızı.

müzeyi gezerken birçok mozaikte çalınmış olan veya zarar görmüş parçaları görür ve üzülürsünüz. ayrıca müze sadece gaziantep sınırlarında değil tüm çevre illerde arkeolojik çalışmalar yapmaktadır.

müzeyi gezmek için en azından 2 saat ayırmak gerekir. müzeden çıktıktan sonra da hemen arka sokaklardan birinde bulunan (bkz: halil usta) da küşleme ve kebap yenmesi önerilir.
Gittim gittim, baya güzel bir yer sineması filanda var bence yolunuz düşerse gidin.
Evet antik kent nizip ilçesi belkıs köyündeyken, çıkarılan eserler merkez şehitkamil ilçesindeki bu müzededir.

Gezip görmeye kesinlikle değer.

Ama neden karşıyaka mahallesi?
Sebebi neydi ki sevgili idareciler?
soyulmuş.

tır dolusu paha biçilemez eser, artık yok.

https://www.parlamentohab...bS771DW-pE-uIqH1Y3cFTzkBg
Dünya gözü ile içine edilmeden gidip gördüğüm için kendimi şanslı saydığım müze...
Tarihsel dokunun, ambiyansla, özenle harmanlanıp sunulduğu, fevkaladenin fevkinde olan şahane müze.

Tarihe ilgisi olmayan insanı bile, sarhoş edecek güzellikte ve itinada, profesyonelce yapılmış.
Emeği geçen her insana, kuruma, oluşuma, binlerce alkış!
Bu ülke insanı olup, zeugma' yı görmemek, hayatı ıskalamaktır, haberiniz olsun.

Soyulduğu haberi bir vehamettir, paha biçilemez eserleri koruyamamak, bu ülkenin en büyük ayıbıdır.
Görevli herkes, yedi ceddine varıncaya kadar sorgulanmalıdır!