1. 1.
  iki şehrin kendine has lahmacunları arası versus.

  antep bir adım önde gibi.
  1 -1 ... scrikss
 2. 2.
  Sarmısak tadı bozduğu için urfa lahmacununun galip geldiği versus.

  Antepliler her şeye sarmısak katıyor.
  1 -1 ... aleyna tilki
 3. 3.
  antep lahmacunu candır.
  1 -2 ... egelidr
 4. 4.
  ikisi de itinayla yenir.
  1 ... muzlu sakiz
 5. 5.
  Sarmısak anında beni uyuttuğu için urfa lahmacunu.

  Antep lahmacunu yesem masadan kalkamam.
  4 ... 0game
 6. 6.
  URFA LAHMACUNUNU TERCiH EDEN, AĞZININ TADINI BiLMiYORDUR.
  2 ... scrikss
 7. 7.
  Gaziantep lahmacunu domates harcidir nerdeyse...
  -1 ... crippax
 8. 8.
  urfa biraz daha acılıdır.
  1 ... magna carta
 9. 7.
  bi adanalı olarak soğan lahmacuna daha çok yakışıyor diyorum. zevk meselesi sonuçta. sarımsak hastası olsam da lahmacunun kralı soğanlı olur bence.
  4 ... sosyalalkolik
 10. 8.
  antep yemek açısından biraz abartılmış bir şehirdir. tabi ki güzel yemekleri var.
  antep yemekleri genelde (antep /kilis ) bölge insanında hitap eder yağlıdır, kullandıkları baharat ve fazladır,sarımsağı ,otları gereksiz kullanırlar. zeytin yağını da aynı şekilde fazlaca kullanırlar. domatesin sosunu ve kurumuşunu,salçayı da bunlara eklediniz mi ortaya bir ancak kendi yöresinin insanına hitap eder.
  bir balcan (patlıcan ) dolma eğenin dolmasına yaklaşamaz. vucık vıcık yağdır. kilis tava keza .o kadar çok sebze konur ki kıymanın tadını alamazsınız. sarımsak cabası.l

  patlıcanlı veya patatesli yemekleri de epey yağlıdır. ban ekmeği ye. lahmacunu sarımsak ,domates ağırlıklıdır,nane ve otlarla desteklenir yine yöre insanına hitap eder. birazda pideye yakın kalınlıkta.güzel mi ,değişik tat.

  patlıcan kebabı . adana da yediğinize benzemez patlıcanlar yağla takviye edilir ,kuyruğu fazla korlar. terledi mi yağın içinde yüzer.
  aslında bu eleştiri, değil yöre insanının arap uşaklığından ve suriye'den gelen ağız tadı. yağı sevme. bazen yemeği unutur ekmeği yağa banarsınız ki ardından ayran . bir dada ki ekmek ,lavaş yada pide daha büyük olarak dalar yemeğin suyuna.
  bu yüzden antepliler hep kızarık yüzle ve göbekle gezer.

  urfa'nın lahmacunu sadedir eti hissedersiniz.yuvarlak dürüm yapılır. maydanoz ,soğan belki azda domates sumak hatta kıvırcık desteği ile tadına doyum olmaz.
  adana'nın ise fındığı süperdir. masada kalma ihtimali var. küçük ya anında 10 tane ardından beş daha küt. ani kriz. tabi şalgamla .ardından 3 tanede taş kadayıf. acile yetişirseniz iyi.

  örneğin urfa'nın şiş kebabına hiç bir yerde yiyemezsiniz. şiş köftesini de (acısız urfa)
  tabi antep ciğeri bir yana.

  fakat yinede antep mutfağı hem adana hemde urfa mutfağından geniştir ve teferruatlıdır. antep ve kilis aş dükkanları epey dürüst insanlardır ,az kara tamah eder çok satarlar ,o yüzden orta gelirli bir antepli kilisli haftada bir kaç gün dükkanlardan yemek yeme imkanı bulur.
  bu genelde araplara yakınlıkları ve ticaretten gelir .zenginlik yani.

  fakat artık et olayı zıvanadan çıktığından kebapçılık ve et yemeği olayı zorlanıyor.

  bu arada 3-4 saat terlemiş patlıcan kebabını deneyin. rakı ile . dünya nimeti . ama dediğim gibi 3-4 saat bekleyecek odasında.(tencere)

  not: antep arap ilidir ,en azından yakındır araplara. o yüzden tekrarlayayım kötüleme yapmadım yağlı yemek olayı yöreye ve insanına hastır. herkes sevmez o yüzden.
  3 -1 ... baris hemen simdi