1. 1.
  türkiye'ye nasıl bir yarar sağladığı anlaşılamayan bir durumdur.
  yıllar yılı gerek ekonomistler gerek iktidardakiler iran gazının çok pahalı olduğunu belirtmiş.
  misal 2012 yılında dönemin enerji ve tabii kaynaklar bakanı taner yıldız iran'dan alınan doğalgazın piyasa fiyatlarının oldukça üzerinde olduğunu, tahkime başvuracaklarını söylemiş.
  buyrun
  https://www.ntv.com.tr/ek...uz,Qmf0m7bAS0-MW_b-1PQNtQ
  gazı daha pahalı almak için ambargo delmek
  peki fiyat düşmüş mü? hayır.
  2014'te yeniçağ'ın haberine göre iran gazı rusya'nınkinden 55$ azerbaycanınkinden 155$ daha pahalıymış.
  gene de almaya devam etmişiz.
  http://www.yenicaggazetes...ndan-aliyoruz-94118h.html
  gazı daha pahalı almak için ambargo delmek
  2015 yılında bu sefer sayın tayyip erdoğan en pahalı gazı iran'dan aldığımızı belirtmiş. https://m.dunya.com/gunde...an-aliyoruz-haberi-276061. buyrun.
  gazı daha pahalı almak için ambargo delmek
  gene de biz bu gazı almaya devam etmişiz.
  sebep ne olabilir? bile bile ülkeye kazık yedirme sebebi ne olabilir?
  15 -1 ... strawberry blonde
 2. 2.
  rüşvet parası çıksın diye iran'dan alınan gazı daha pahalıya satabilmek için ayak yolu yapmaktır.

  iran gazı ucuz deseler, eee biz niye pahalıya alıyoruz diye soran olurdu belki.
  3 -1 ... inmyopinion
 3. 3.
  ancak çilek kadar zekaya sahip birinin inanabileceği iddiadır. utanmadan senden yüzlerce daha çok kitap okumuş kişilerin düşünemediği birşeyi keşfetmiş zannetmek zavallılığıdır. kaynak bağımlılığı kuramından habersiz olmaktır. ayrıca ülkemizin ne kadar miktarda doğalgaz ithalatına ihtiyacı olduğunu, ithalatçı ülkelerin bize ne kadar limitle gönderdiği, geçmişte ve şimdi yapılan doğalgaz anlaşmalarını, doğalgazla çalışan elektrik üretim santrallerini ve bir çok değişkeni araştırmadan etmeden bakkal hesabıyla enerji politikası ürettiğini sanma görgüsüzlüğüdür. buna dunning-kruger etkisi deniyor, hiçbirşeyden anlamayanların, alanında hakim kişilerden daha bilgili olduklarını sanma durumudur, türkçesi ise cahil cesareti olarak özetlenebilir...
  -5 ... turcoman
 4. 4.
  bu bir iddia değil bir saptama. "en pahalı doğalgazı iran'dan alıyoruz." açıklaması da bana ait değil bizzat sayın erdoğan'ın nisan 2015 yılına ait açıklaması.
  hal böyleyken yandaşların fısıltı gazetelerinde "türkiye ucuz gaz ve petrol alabilsin diye" iyi niyetle yapıldığı iddia edilen bu uygulamanın nedeni ne olabilir?
  6 -1 ... strawberry blonde
 5. 5.
  gözlerin buna ciddi ciddi cevap vermeye çalışmış çomarlar görüyor mu legolastır.

  ışid petrolü satmak da kaynak bağımlılığı kuramı'yla ilgili herhal. enerji bakanımız da bir einstein zaten.
  3 -1 ... inmyopinion
 6. 6.
  hala anlamayacaklarını bilsem de bir umut başka birileri okur diye baya basitleştirecek anlatayım. ekşi sözlüğün bilimsellikten uzak cehalet yuvası olduğunu biliyorken buradan fazlasını beklemek aşırı iyimserlik olurdu zaten. örneğin a ülkesi yıllık 100 birim gazi ihraç edebilecek kapasiteye sahip olsun. bunu tek bir ülkeye ucuzdan vermek yerine çeşitli ülkelere optimal satış fiyatını yakalayacak şekilde ihraç etmeye çalışacaktır. aynı zamanda ithalatçı ülke açısından bakılırsa; doğalgaz kaynaklarına sahip olmayan ancak ihtiyaç duyan bir x ülkesi ise gaz ithal ederken örneğin yıllık 50 birime ihtiyaç duyuyorsa bunu sadece a ülkesinden almak yerine aynı anda b, c, d ülkelerinden alma yoluna gider. dünyanın ve bölgenin siyasal karmaşası ve hızlı değişimi bunu gerektirmekte. örneğin rusya ile yaşadığımız jet krizi sonrası azılı muhalif ve kendini uzman zanneden bu tipler kışın donacağız diye ortalığı ayağa kaldırmışlardı. eğer rusya'yı a ülkesi kabul edersek ve bütün doğalgazımızı oradan alıyor olsaydık böyle bir krizde muhtaç duruma, zayıf duruma düşerdik. bu kriz durumu olayın sadece boyutlarından biri. bunun uluslarası fiyatlandırmaları, arz-talep dengesi gibi bir sürü boyutu var. enerji piyasaları konusunda gerçekten uzman biri yazmıştır eminim bu konuda makale falan.

  eklenmesi gereken bir diğer konu ise enerji bakanı einstein değildir kesinlikle, olmasına da gerek yoktur ancak bakanlık için yeterli birikime sahiptir; sayesinde kısa bir zamanda alternatif ve çevreci enerji çeşitliliği konusunda çok yol almış olacağız, ve enerjide dışa bağımlılığımız azalacak. ayrıca o bakan da, biz de einstein olamadık belki ancak hiç bir zaman bu ülkenin vatandaşı olupta abd nin altına yatanlardan olmadık. ben aynı şekilde köpek-çomar vs demiyorum çünkü köpekler senden ve sizden çok daha onurlu ve sadık varlıklar....
  1 -2 ... turcoman
 7. 7.
  olay şu,daha pahalı gaz almak için ambargo delmek!

  cahil çomar deyince de kızıyor amk malları.

  lan adamlar para yemek için yaptı bu işi işte, daha izahı var mı? neyi savunuyorsunuz ki?
  3 -1 ... 0fu0
 8. 8.
  Sözlüğün en güzel tespiti.
  Vatan hainliği daha nasıl açıklanabilir.?
  2 -1 ... inheritance vice