1. 1.
  düzenli çatışmaların aksine; kültürel, ekonomik, istihbari ve askeri olarak kombine edilen, savaşın her an devam ettiği, harp şeklidir. Türkiye'nin özellikle 1992'den sonra pkk ile giriştiği mücadele de bu sınıfa dahildir. türk ordusu da gayrinizami harp alanında dünyanın en tecrübeli ordularından biridir, hatta en tecrübelisi bile diyebiliriz.
  6 ... paleface
 2. 2.
  (bkz: gerilla savasi)
  2 ... cavit
 3. 3.
  israilin surekli yaptigi harptir.
  1 ... cooldiver
 4. 4.
  (bkz: kontrgerilla)
  3 ... zibende
 5. 5.
  kontrgerilla, kontrollü gerilla, kontrollü gerilim, kontrollü gerilirim, gerilirim gerilirim bi vururum kontrolünü kaybedersin.
  4 ... zargana
 6. 6.
  asimetrik savaştır. bu savaşta taraflar, savaş alanı belli değildir. savaşın amacı bile muğlaktır. genelde gerilla savaşı ile beraber anılır. düzensiz bir silahlı güce karşı, düzenli bir silahlı güç savaşır. fakat bu savaşta en çok siviller zarar görür, çünkü savaş alanı belli değildir. düzenli orduya sahipler savaşı her yere yayarlar, düzensiz orduya sahipler ise savaşı çirkefleştirirler. kısaca her savaş gibi kötüdür.
  2 -1 ... kisil
 7. 7.
  nizami olmayan yani düzensiz savaş
  dünyanın en büyük ordularının (abd'nin viyetnam'da, sovyetler'in afganistan'da) küçük direnişçi gruplara karşı çuvalladığı sistemdir.
  küçük grupların büyük birlikleri vur-kaç taktiğiyle zayıflattığı, askerlerini her an çatışma çıkma ihtimaliyle baskı altına alan ve psikolojilerini mahfeden, gerçek amacı düzenli savaş öncesi karşı orduyu zayıflatmak olan savaş biçimi. asimetrik savaş olarakda adlandırılır.
  dünyada gayri nizami harbi kazanan tek ordu pkk ya kazanmış olduğu savaşla türk ordusudr.
  -2 ... sidewinder
 8. 8.
  "ST 31-15 adlı talimnamede açık ve sinsi gayri nizami faaliyetler arasında; adam öldürme, bombalama, silahlı soygunculuk, işkence, kötürüm hale getirme, adam kaçırma suretiyle tedhiş ve olayları tahrik, misilleme ve rehinelerin alıkonması, kundakçılık, sabotaj, propaganda ve yalan haber yayma, zorbalık, şantaj sayılmakta ve 10. sahife, madde 9'da 'Bir gayri nizami kuvvetin yer altı unsurları kaide olarak kanuni statüye sahip değillerdir' denilmektedir." (Aktaran Talat Turhan. Bomba Davası Savunma-1- istanbul, 1986, s: 137-138)

  Cihat Akyol: "Halkı mukavemetçilerden ayırmak için, sanki ayaklanma kuvvetleri yapıyormuş gibi, müdahale kuvvetlerince zulme kadar varan haksız muamele örnekleri ile sahte operasyonlara başvurulması tavsiye edilir." (Gayri Nizami Kuvvetlere Karşı Harekât, Silahlı Kuvvetler Dergisi eki, Mart 1971. Aktaran Emin Değer, CIA KONTRGERiLLA VE TÜRKiYE, Mayıs 1977 Ankara, s:119)

  Sabri Yirmibeşoğlu: "Savaşta, düşmanın işgal ettiği bölgelerde bazı olaylar yaratılır ve düşman yaratmış gibi gösterilir..." (Aksiyon, sayı: 330, 31 Mart 2001)

  Hasan Esat Işık: "Kontr-gerilla her ülkede var. Genelkurmay bunun planlarını almış. Amacı şu: Ülke işgal edilecek olursa, iç direniş nasıl yapılacak? Bu fikir planında geçerli ve doğru. Yalnız şu durumlar var: 1. Fikri ABD vermiş. 2. Finansmanı yapmış. 3. Örgüte sızmalar olmuş. Bu sızmalar Pentagon’dan başlar, CIA sızmasına kadar sürer."
  ... bilgistan
 9. 9.
  insanları kılıctan gecirmeden savasma teknikleri.insanların duygu ve dusuncelerini etkileyip belirlenen ve istenen bir dogrultuya yoneltmek esastır.
  ... syme
 10. 10.
  tsk'nın pkk terör örgütüne karşı başarıyla icra ettiği mücadele yöntemidir.

  dünyada tsk, israil ordusu ile birlikte gayrinizami harp konusunda başarılı olabilmiş iki ordudan biridir.

  gayrinizami harpte başarı 1'e 10 kayıp oranı ile değerlendirilir ki bunun anlamı, karşı unsur 1 kayıp verirken siz 10 kayıp veriyorsanız gayrinizami harpte başarılı olmuş sayılırsınız...

  şimdi bu başarı kriterini göz önünde bulunduracak olursak tsk'nın gayrinizami harp karnesine bir göz atalım.

  tsk'nın gayrinizami harp verdiği terör örgütü'nün elebaşı nerede?

  tc adalet bakanlığı kontrolundeki imralı özel güvenlikli cezaevinde.
  pkk'nın bir çok üst düzey yöneticisi keza öyle.

  peki ya kayıp oranları?
  1'e 10 kayıbın başarı olarak kabul edildiği bu yöntemde tsk neredeyse 1'e 1 hatta daha da az kayıpla bir mucize gerçekleştirmektedir.
  bu başarı tüm dünya askeri uzmanlarının gözünden kaçmasa da içimizdeki tsk düşmanları tarafından bilinmemekte, tsk'nın pkk ile verdiği mücadelede başarısızlığından dem vurulmaktadır.

  bunca profesyonel değerlendirmeler ışığında ve günümüzde internette birçok arama, araştırma yöntemleri mümkün iken hala götten sallayanlar hem komik olmakta, komik olmaktan öte ayıp etmekte, ayıp etmekten de öte kul hakkı yemektedirler.

  saygılarımla...
  10 -1 ... protest sanayici