1. 1.
  Birçok hamşo, bu çirkin deyimin izmir halkının laik olmasına duyulan gerici bir tepkiden kaynaklandığını, bunun şeriatçılar tarafından çıkarıldığını sanıyor... Bu arkadaşların bazıları da Türk basınını ele geçirmiş izmirli vatandaşlar kümesinden... Eh, bunlara bakılırsa izmir pazar günkü mitingde gâvur olmadığını kanıtlamış. Bir de tam tersine, şeriatçılara bir karşı tepki olarak 'eğer çağdaşlık gâvurluksa ben de gâvurum anasını satayım' diye efelenen basın efeleri var. Hani bir çeşit ''hepimiz Ermeni'yiz'' yaklaşımı...

  Hassasiyetlerini anlıyorum, cehaletlerini de. Hiç şaşırmadım.

  Çünkü bu tartışma, Türkiye'de kimseye doğru dürüst tarih öğretilmediği savının yaman bir kanıtıdır.

  Evladım, o lafın günümüzle ilgisi yoktur. Hatta seksen sene evveliyle de ilgisi yoktur. Cumhuriyetle, Atatürk'le, devrimlerle, şununla bununla ilgisi yoktur.

  O laf, 1922 yılı öncesini anlatır. Yangın öncesini.

  izmir yangınını kimin nasıl çıkardığını tartışmayacağım, sonra askeri istihbarattan işgüzar bir binbaşı çıkar beni kara listeye alır da genelkurmayın basın toplantılarına sokmaz alimallah... Fakat çok tuhaf bir şekilde o yangında izmir'in Rum ve Ermeni mahalleleri kül oldu da Müslüman ve Yahudi mahallelerine tek kıvılcım bile düşmedi... Kaçan Yunan ordusu niçin kendi mahallesini yakmıştı da Türk mahallesine dokunmamıştı, kendi kalesine gol atmayı mı seviyordu?

  Allah'ın işine bak, Yunan ordusu 8 Eylül günü gemilere binerek çekildi (bir kısmı Urla ve Çeşme tarafına kaçtı), biz izmir'e 9 Eylül sabahı girdik, yangın 14 Eylül'de çıktı... Yunan ordusu, bir hafta önce boşalttığı şehri uzaktan kumandayla yakmıştı!

  Anadolu köylüsünün izmir'e imparatorluk döneminde taktığı o ad, işte o eski izmir'e attir.

  Çünkü izmir, istanbul'u saymazsak Selanik ile birlikte imparatorluğun en önemli iki limanından biriydi ve de oralarda alafranga bir hayat yaşanırdı.

  Meyhaneleriyle, kahvehaneleriyle, tiyatrolarıyla, kulüpleriyle, müziğiyle, futboluyla, tenisiyle bu hayatı yaşayanlar da gerek oralarda yerleşmiş levantenler, yani artık Osmanlı olmuş sayılan yabancılar, yani tatlı su frenkleri, gerekse o şehirlerin yerli gayrımüslim halkıydı, eski reaya yani...

  Adnan Menderes'in o zamanlar Altay takımında top koşturduğunu da bilir misiniz? Bu Türk takımıydı ama asıl izmir takımları Göztepe, Karşıyaka falan değil, iyon, Apollon falan gibi birtakım Rum takımlarıydı...

  ANADOLU KÖYLÜSÜ iZMiR'i GAVUR DiYE AŞAĞILIYORDU, ÇÜNKÜ iZMiR ŞEHRiNiN iÇiNDEKi HIRiSTiYAN VE YAHUDi NÜFUS, MÜSLÜMAN NÜFUSTAN FAZLAYDI!

  Güney Ege bölgesinin bütününde (eski Aydın vilayetimiz) Müslüman ahali çoğunluktaydı ama merkezdeki, izmir şehrinin içindeki durum bunun tam tersiydi.

  Yani, evet, deyim çirkin ama, bugün bildiğimiz izmir'le uzaktan yakından ilgisi olmayan o eski izmir'e bu açıdan gâvur denilebilirdi tabii!

  Acaba Yunanistan niçin Mersin'i, Antalya'yı değil de izmir'i almak istemiştir, bunu hiç merak etmemiş miydiniz?

  Etmemiştiniz, çünkü Türkiye'de eğitim demek, öğretilen yalanları papağan gibi yinelemek demektir, bizde eğitimin düşünme ve tartışma boyutu yoktur.

  Bu boyut olmadığı için de, yol kesen, soygun yapan, yani bildiğimiz eşkıya olan efe de milli kahraman yapılmamış mıdır? ince Memed'i devrimci toprak reformcusu yaptığımız gibi...

  Evladım, biz bu izmir'in gâvurluğunu çok radikal bir şekilde ortadan kaldırdık, merak etmeyin. Kimisini kestik, kimisini kaçırdık, kimisini de Lausanne Antlaşması'ndan sonra mübadeleyle gönderdik. izmir'de bir tek gâvur kalmadı. Seksen beş yıldır yoktur.

  Dolayısıyla, bugün bazı şeriatçıların izmir'e gâvur demeleri yalnızca onların ahmaklığını kanıtlar.

  Sevgili izmirliler'in alınıp bozulmaları da gülünç olur.

  Tıpkı, CHP ile DSP bir birleşse iktidar çantada keklik sananların içine düştükleri durum gibi yani!

  engin ardıç
  4 -3 ... mulayim
 2. 2.
  duyulan gavur izmir sesinin nerden geldiğini soran soru cümlesi
  örnek olarak
  türkiye cumhuriyeti başbakanın bir tarafından çıkmıştır.

  edit: ağzıymı$
  9 -1 ... sylviaplathh
 3. 3.
  engin ardıç'ın bu yazısındaki asılsız iddialardan biri de adnan menderes'in altay'da oynadığı yalanıdır.

  lan "ne konuştuğunu bilmeyen adam"! * hadi saçma sapan bir yorumda bulunup gavur izmir'in nerden geldiğine kendince bir çözüm getiriyorsun. bari tarihi çarpıtmadan kullan. karşıyaka izmir'de kurulan ilk türk kulübüdür. ve adnan menderes de karşıyaka'nın forvetidir. sonra levantenlerden bahsetmiş. bunların rum azınlıklar olduğundan bahsetmiş. karşıyaka'nın o dönemki tarihinde italyan azınlıklar rum azınlıklardan fazladır. hatta karşıyakanın renklerinin burdan geldiğine dair bir çok da asılsız iddia vardır. ancak bu italyan azınlık rumlar gibi kurtuluş savaşının ardından ülkeyi terketmemiştir. o halde levantenlerin zenginliğine karşı köylünün nefreti diye bir şey de yok demektir. varsa bile bu genel bir öfke değildir. sonra gavur olmaya italyanlar da gavurdu. hani hala yaşıyorlar karşıyaka'da. hala bizlerle iç içeler.

  demek ki; bunun engin ardıç'ın kaba etinden salladığı olaylarla bir ilgisi yok. izmir'in italyan şehirleri gibi ispanyol şehirleri gibi her açıdan bir akdeniz şehri oluşu; aynı zamanda gelişmiş bir medeniyetin beşiğinde kurulmuş ve bu medeniyet bayrağını her dönem dalgalandırmış oluşu; bunların sonucunda insanlarının da açık görüşlü, hoş görülü, çok sesli ve demokrat oluşu yani bir anlamda aydın oluşu birilerine batıyor kardeşim. olayın özü bundan ibaret. engin ardıç'a da batmış demek ki böyle bir yalana uydurmuş. ama gerçeğin üstünü kapatamamış. göya halkın refah seviyesi o dönem izmirlilerden düşükmüş. o yüzden halkın izmirlilere bir garezi varmış. gavur kelimesi de ordan geliyormuş. bizim böyle yalanlara karnımız tok. önce gitsin düzgün kaynaklardan tarih öğrensin. ayrıntı niyetine kullandığı tarihi bilgiler bile kolpa. başkası olsa bu kadar kesin konuştuğuna göre doğruluk payı vardır der ama * * *

  yer mi lan karşıyakalı?

  o değil de;

  engin ardıç! soluduğunun hava olduğunu mu sanıyorsun?
  7 -1 ... chazsmyr dhuunyl
 4. 4.
  (bkz: engin ardıçın mütemadiyen saçmalaması)
  3 -1 ... unwanted
 5. 5.
  rte'nin bir yerinden çıkmıştır.
  neresinden?
  ağzından tabii ki! valla bak, ağzından çıkmıştır. yok yani cidden başka yerinden değil, ağzından.
  peki kimdir bu rte?
  işte bunu sorgulamamız lazım. kimdir bu x adlı ülkenin başında oturup o ülkenin insanlarına laf söyleyecek kadar şaşırmış bünye?
  kimdir hakkaten bu re te e? yoksa ampül kafalar partisinin başkanı mı?
  ooofff... çok soru var kafamı kurcalayan, hem de çok.
  ayrıyeten, "aldığımız ayar yetmedi, fetişistiz biz" diyorsanız izmir yangını hakkında küçük bir not:

  (#1633321)

  höküğğmet şakşakçısı enginarlara hedaaayem ossun
  4 -2 ... soul forged sin
 6. 6.
  izmir'in gavurluğu zannedildiği gibi siyasi sebeplerden değil..
  izmir, Osmanlı'yı en az istanbul kadar uğraştırmış güzide bir şehirdir..
  Bugün olduğu gibi hemen hemen tarihin her döneminde ticaretin ve zerafetin merkezi olmuştur..

  Peki neden gavurdur?

  Şu sebepten;

  Osmanlılar, izmir'in sadece kıyıda olmayan dış kısımlarını fethedebilmişti. Ve izmir, Osmanlıların elinde olan ve olmayan şeklinde ikiye bölündü. Osmanlıların elinde olan bölümde Müslümanlar yaşadığı için buraya Müslüman izmir deniyor..

  Kıyıya yakın ve asıl önemli olan bölümüne ise gayrimüslimler yaşadığı için Gavur izmir deniyor..
  Gavur izmir deyimi buradan geliyor yani.. Aslında masum bir coğrafi tanımlama..

  Tabii bazen bazı şeyler anlamının dışında kullanıyor olabilir..

  Bu arada:

  izmir'in Gavur kısmını Timurlenk sünnet edip Müslim yapıyor.

  Tarih hakkaten ilginçliklerle dolu..
  ... parsomen