bugün

krolarin davranisi.
ben yemegimi bitirdikten sonra kullandigim peceteleri falan hic tabagin icine koymam. masanin ustunde birakirim. toplasin pezevenk. ben o muesseseye para oduyorum.
o masayı toplarken önünüzdeki çatalı bıçağı tabağın içerisine koyup garsonun yakınına doğru uzatırsanız bir şey kaybetmezsiniz.

bu da az bilinen görgü kurallarına dahildir.
Şov yapmaktır. O iş için para alıyor hayrına mı yapıyor? Elimi oynatmam. Beni memnun edecek ki para kazansın sırtında taşısa az. Evet.
Bi kere en son tek başıma restauranta gitmiştim garson da 40-50 civarı biseydi masayı toplamasina yardım etmedim diye bana surat yapıyordu ben de korkumdan tek başımayim tabi bi tarafıma çatal saplamasin kafamda tabak kırmasın diye toplamasina yardım etmiştim.

Onu hatırlattı bana.
Oturduğunuz yerden inceden toplamasına yardım edilebilir.nihayetinde ücret karşılığı yemek yiyorsun 50-100 liraya garsonu işletmeyi kiralamıyorsun.
genelde yaparım, mc donalds veya burger da yiyosam tepsinin üstündekileri çöpe atar tepsiyi yana bırakırım.
Yediğiniz dönerin kağıdını, ıslak mendili fakan ayranın içerisine tıkıştırarak yapabilirsiniz en basitinden.

az bilinen görgü kurallarına örnek olabilir. Ben şahsen rahat edemiyorum onlar önümde bana hizmet ederlerken. Hele ki yaşı benden çok büyük birisiyse. Babam yaşındaki adam benim önümde benim için bir şeyler yapıyorsa ben yardım edersen elime sıçmazlar. Siz de yardım edin elinize sıçmazlar.
Bir mahcubiyet hissi oluşmasının sonucunda yapılan eylemdir.
Şiparişinizi de getirince teşekkür ediyorsanız siz olmuşşunuz.
Yardım etmek istiyor, birisi bize hizmet ederken arkamıza yaslanıp izlemeyi kendimize yakıştıramıyoruz evet ama hiçbir şekilde müdahale etmeden işini rahatça yapmasına izin vermek önemli bir görgü kuralıdır aslında.
Masadan ne kadar erken uzaklaşırsa o kadar iyi olduğu için normal bulduğum durum.
ne var yani kibarlık yapıp bir badağı uzatmışsa. hem bu karşıdaki kız sizin yardımsever ve kibar bir beyfendi olduğunuzu düşünür ve hanenenize +1 puan olarak yazılır.
insanlık göstergesi.
Bir kişinin işinin o olması bizlerin o işi dahada zorlaştırmamız gerektiği anlamına gelmez. Şöyle ki ‘Aslan yattığı yerden, yiğit, yediği yemekten belli olurmuş’.
şov yapmaktır. ben sigara içtiğim dönemde tabakları küllük olarak kullanır sonra da toplayın artık şu masayı derdim. çalışırken kimse bana yardıma gelmiyor, ben neden yardım edeyim? herkes işini yapsın.
takdir edersiniz ki biraz şov barındıran eylemdir. çok iyi insan falan olduğunuzu mu sanıyorsunuz garsona yardım edince? bırakın herkes kendi işini yapsın.
Yapmacık bir davranıştır. Aklınızca az maaşla köpek gibi çalışan işçiyi düşünüyorsunuz amk!
Alınan hizmet karşılığında teşekkür etmek güzeldir fakat orada bırakılmalıdır. Adamın işine yardım edeyim derken işine engel olursunuz. Garsonluk yapmış biri olarak karışmam. Onun kendine göre bir sistemi vardır.
aklı sıra gösteriş yapmaya çalışan tiptir. bırak herkes işini yapsın.
güncel Önemli Başlıklar