bugün

Yazarımızın iyi kalpliliğiyle alakalı durumdur. Garsonlara hayvan gibi bağıran insanlık öğrenememiş insanlara bi nebze olsun örnek olmalıdır.
Istemli ya da istemsiz bilmiyorum ama illa birseyin ucundan tutar yardim ederim.
Garsonla kavga etmektir.

Bazen hızımı alamayıp elindeki bezi kapıp masayı silmişliğim var. Ama hemen ışık hızıyla geri beze saldırıyorlar. *
Ben de eskiden istemsiz yapardım fakat birgün şunu yaşadım;

Garson kardeşim dedi ki; abi lütfen bırak. Patron bize çalışmıyorsunuz müşteri elini sürüyor diye fırça atıyor...

O ne lan dedim. manyak mıymış senin patron. Çağır hele bi gelsin o toplayacak masamı sen bırak dedim.

Abi yapma etme dedi işimden olurum dedi. Bişey yapamadım.

O gün bugün ikircikli bir durumdur benim için.

(bkz: ikircik mi)
Asil olan yardim etmemektir yardim etmek garsonu rencide etmek manasina geliyo.
ince düşünmek gerektirir. her odun kafalının yapamayacağı eylemdir.
aşırı vicdanlı insan tipidir,kendileri hassas insanlardır,değerleride bilinmelidir,suistimal edilmemelidirler.
burjuvanın bilmediğidir.anlayamazsınız.
köylülük ya da çomarlık değildir anlayışlı insan işidir.

ben şahsen yapmam. garsona yemeği getirdiğinde, masayı topladığında falan teşekkür ederim o kadar. bazı garsonların bu yardım olayından rahatsız olduğu doğrudur ama daha önce teşekkür edildiği için rahatsız olan bir garson görmedim.
yardım ederim ama garsona yardımcı olmak için değil, bir an önce masadan siktir olup gitsin diye.
Rahatsız olduğumda bende yaparım tabakları üstüste koyar şiseleri tabaklara koyar garsona veririm.
Garsonluk yapmış biri olarak sürekli yaptığım eylemdir.
varoş kesimin ve lümpen orta sınıf mensuplarının saçma bir vicdan mastürbasyonundan başka bir şey değildir. o zaman bir kısmınız sabahları birazcık çöp toplasın başka bir kısmınız herhangi bir lokantada yemek yapımına yardım etsin. ver elini kollektif hayat. bırakın yardım etmeyi, elimi dahi sürmem. herkes işini yapacak.
Aslında adab-ı muaşerete ters olan bir eylemdir. Doğruluğu bununla belirlenmez elbette ama bana bunu yapmamak daha doğru geliyor, zira işine yardımcı olmaktan daha çok işine burnunu sokmak gibi geliyor.
yemek yediğim tabakları toplamayı garsona bırakmaz kendim toparlarım. böyle cins bir huyum var, bütün yemekleri baştan söylerim (çorba yemek salata tatlı neyse). içlerinden biri erken bitse bile garsona o tabağı oradan aldırmam yemek yerken. ben hepsini bitirip toplar kalkarım ondan sonra gelir alır. öyle yapcak bi şey yok.
Masayı toplamada yardımcı olmak amacıyla değil de hani daha hızlı olunsun diye tıkır tıkır bi şeyler yaparım. Hele serpme kahvaltıya getirirler tek tek hemen peyniri salamı domatesi fln tabaklarımıza alır boşları üst üste koyar masayı ferahlatır garsonun işini azaltırım. Hele çiğköfte dürüm yemem meşhur; dürüm kağıtları topla plastik ayran bardağının içine at, elini ağzını sil peçeteleri de ayran bardağına sok, pipeti de içine sok tek çöple kalk. Hiç sevmem karışık masa...
bulaşığa da yardım edecek olmanın belirtisidir.
istem dışı yaptığım, eğer yapmazsam utancımdan kıpkırmızı kesildiğim bir şey. Fakat bazı 'ayı'lar var ki hiç haketmiyorlar.
Karşımdakiyle sohbet ederken beni teğet geçecek pozisyonda masanın diğer ucundaki boşlara uzanmasına engel olmak istediğimde yaptığımdır.
Kendi işimi hep kendim yaptığımdan ötürü, sanki evdeymişim gibi masayı toplamaya çalışırım. Hatta şişe kapaklarını filan garsona bırakmadan açarım. Bu yüzden sık sık yanımdakiler ve garson tarafından ikaz ediliyorum *
ben yapmazsam kendimi tuhaf hissediyorum lan. ben de garson oldum çünkü. hemen yardım ediyorum amk. kül tablasını veriyorum ne bileyim çar çöp varsa onu tabağa koyup uzatıyorum. kötü hissederim yoksa.
Adamı oturtun koltuğa, boşları da siz mutfağa götürün.
sağolsun müşterilerimin hemen hemen hepsinin yaptığı ince davranış. seviyorum böyle naif insanları. parmak şıplatıp masaya çağıranda var tabi ki. senide seviyorum şıpçı, alınma tamam.
başkası düşünülemez. ben temiz bırakırım elimden geldiğince. garsonluk da yaptım insan olan yardım eder.
Komi olarak o iş yerine başvuracağınız izlenimi yaratacak eylemdir.

Bırak arkadaş adam işini yapsın, şov yapmanın alemi ne?