bugün

hizmet sektöründe yapılan her iş insanlık onuruna hakarettir bu durumda. ama bakacak olursak birileri satın alsın diye araba üretmek de hizmettir. o zaman para için çalışılan her iş insan onuruna hakarettir diyebiliriz.
olm birisinin önüne getirip yemek koydum diye niye aşağılık hissedeyim manyak mıyım? hahaha bugün de başkası adına utandık çok şükür.
garson sadece masaya hizmet etmez kardeşim.

aşçıda sadece yemek yapmaz.

özellikle büyük yerlerde çalışıyorsanız 1000 + otel veya 200+ ala carte tarzı yerlerde işin sadece % 20 si garsonluktur veya aşçılıktır. şöyle ki aşçı 10 saat çalışıyorsa bunun sadece 2 saati yemek yapmakla geçer. kalan 8 saat genellikle temizlik, ön hazırlık, depodan malzeme çekme, depo düzeni, büfeye hazırlık, büfeyi açmak ve toparlamak gibi şeylerle geçer. aynı şekilde garsonda arka planda sürekli tabak, bardak, çatal, kaşık ne varsa makineden çıkanları teker teker kurular, yerleştirir, büfe büfe techizat taşır. büfeye ön hazırlığı yapar. sadece çatal ve kaşıkların temizlendiği makinenin başında olan garsonlar vardır. otelde zaten ale carte dışında garsonlar servis etmez.

birde garsonun serviste olması daha iyidir çünkü sürekli kontrol noktasındadır istese de işten kaytaramaz ama arka plan garsonları denetim az veya hiç olmadığı için kafası eser gider sigara içer gider depodan çikolatalı süt alır içer. yata yata çalışanlar tanıyorum.
arkadaşlar lütfen saçmalamayın. garsona kibar davranıldığı sürece bunda sistemi ya da onuru zedeleyecek ne var? sonuçta mekanlara gidip bir şeyler yiyip içen insanlar da başka yerlerde belli bir ücret karşılığında çalışıyor.

insanlık onuruna asıl ters olan şeye gelelim: yaşı 40-50 olan insanların burgerking’de tepsi toplaması olabilir, yaşı 40-50 olan insanların maaşı yetmediği için çalışmak zorunda olması “getir” gibi uygulamalarda yer alması olabilir. asıl sorun işverende mi? insanlara sağ elle verdiğini sol elle alan bir devlet olduğu sürece o insanlar ölene kadar çalışacak.

soruyorum. sizin asıl zorunuza giden garsonların olması mı olur yoksa anne babanız yaşındaki insanların size hizmet etmesi mi olur? düşünmek gerek bazen.
Konuyu saptırmayın demeyeni dövüyorlar sanırım. Ama konuyu saptıracam. işçi ve emekçinin mesleğini yasaklamak kolay. insan onurunu yükseltmek bir mesleği yasaklamakla olmaz. Tüm sistemi değiştirmek gerekir ki bana uyar. Adamlar akşama kadar evine ekmek götürmek için bir oraya bir buraya koşturup duruyor. Yapmayan bilmez. illa bir meslek yasaklanacaksa müteahhitlik yasaklansın. Garson en fazla masayı silmez. Adamlar kumdan çakıldan çalıyor yıkılan binaların altında biz kalıyoruz. Patronlukta yasaklansın. Evet.
üretim, büyüme, gelişme diyorsun katılıyorum. ben de ülkemde var olanların satılması bir yana fabrikalar kurulsun insanlar oralarda çalışsın üretim gerçekleşsin isterim her şeyin üstüne konulsun bir numara olalım isterim ama mevcut sistem buna izin vermiyor.

sen istihdam bu noktadayken garsonluk ya da işte x mesleği yasaklansın diye düşünürsen bilinçsiz diye suçladığın kesimden bir farkın kalmıyor. çünkü atıyorum bir fabrika kuruldu orada çalışmak için etkin, vasıflı eleman aranır bunun için önden bir eğitim almak gerekir. bunun için belki ücret talep edilir belki eğitim için bir yıl zaman biçerler. e bu insanlar orada çalışana kadar yine bir yerde çalışıp karnını doyurmak zorunda. ki o kurulan fabrikada çalışan elemanlar bile torpille seçileceği için şansları düşük. konu alır başını başka başka yerlere gider.

söylemeye çalıştığım bu tarz mesleklerde onur zedeleyici hiçbir şey yok. onur dediğimiz şey, birinin önüne çay koymakla birinin arabasını park etmekle zedelenecek kadar basit olmamalı. tamamen “onur zedeleyici” kısmından ötürü yazdım bunca yazıyı, onur önemli kısaca.
güncel Önemli Başlıklar