bugün

hiçte vermem sadece ailelere yada kızlı guruplara yalakalık cekerler hos geldın cekerler kıbarlık taslarlar
2 tane sap bı lokantaya gıttınmı kıbarlıklarından eser kalmaz.
Eskiden garsonluk yapmıştır benim gibi.
insanlarla uğraşmanin ne kadar zor bir iş olduğunu biliyordur.
tip kutusuna para atmam, hizmetini beğendiğim garsonu tenhada yakalayıp bizzat kendisine teslim ederim. hayat felsefem hakedenin kazanması üzerine kuruludur.
sırf bu bahşiş mevzusuna gitmediğim mekanlar var. sen hizmet edersin bende gönlümden ne koparsa veririm. zoraki bahşiş bekleyen verdiğin bahşişi beğenmeyen bahşişe göre hizmet eden neler neler. saç tıraşının 4 te birini çırağa veririm. sanayideki çıraklara felan hatta bazen utanırım az mı verdim diye. bahşiş vermemdeki olayda adamlar zaten üç kuruşa çalışıyor damlaya damlaya göl olur çıraktır okul harçlığını çıkarır. artık garsonlara vermiyorum çünkü adam kılık kıyafetine bakıyor yaşı genç felan bahşiş vermez diye en kötü masaya yönlendiriyor hizmet sıfır.
O tip benim.

Üzerimde emeği olan kimseyi de boş geçmem. Bazen kendi personelime bile veririm, ki restoran falan işletmiyorum.

Vermiyor diye de kimseyi aşağılamam ya da yargılamam. Adamın belki parası yok amk ?
başkalarını düşünüyor.
lüks yerde vermeyince, ikinci gittiğinde mahcup ederler. denendi.
Bu tiplerden biri bu satırların yazarı. Güzel bir uygulama aslında. Ama hak edene tabi. Bazısı neden geldiniz lan amına koduklarım der gibi muamele ediyor. Tabi ki para veriyorum diye bana köle olacaklar düşüncesinde değilim ama az biraz kibar olur insan. Olana can feda elbette. Olmayanın amına koyayım. Hadi bay.
Bahşiş almadan gitmeyen tipler vardır. Sandalye düzeltir. Etrafında dolanır. Parayı almadan gitmez. Miktara gorede hizmet kalite değişir. Hani senden sonra gelip önce sırası gelenler varya işte onlar çok verenler.

Paranın ne önemi var önemlisi miktarı...
Adamın dibidir.

Diğer garsonlar görmeden vereceksin ki bahşiş kutusuna atmak zorunda kalmasın.
Lüx ortam olmasına gerek yok. Sizin verdiğiniz bahşisler haftalık olarak bu çalışanlar arasında pay ediliyor ve 80- 100 lira nakit olarak ceplerine giriyor. Bu miktar ise onları çok rahatlattığı için veriyorum.

Nereden mi biliyorum? Çünkü bende garsonluk yaptım.
hayatta boş geçmem

Kalabalıksa çaktırmadan veririm.
Etrafındaki kızları etkilemeye çalışan sapık iğrenç tiplerdir.