bugün

Garik Kimovich Weinstein ismi ile baküde dünyaya geldi. Babası Kim Moiseyeviç Weinstein Yahudi, annesi Klara Shagenovna Kasparova ise bir Ermeni idi. Kasparov kendini "kendinden-menkul-Hıristiyan" olarak nitelendirdi ve kendini şöyle tanımladı: "Yarı Ermeni, yarı Yahudi olmama rağmen ben kendimi Rus kabul ediyorum. Çünkü anadilim Rusça, Rus topraklarında öğrenim gördüm ve Rus kültürüyle büyüdüm."
1985’te Anatoli Karpov’u yenerek dünya şampiyonu unvanını kazanmış, bu unvanı 2000 yılında yenildiği Vladimir Kramnik’e devretmiş büyük üstat. bilgisayar satrancı şimdiki kadar gelişmemişti o dönem.

bir 10 yaş daha genç olsa, bugün bilgisayar destekli çalışıp 3000 eloyu rahat bulurdu, vesselam.
şimdi caruana ile maçı var. caruana paramparça eder diyorum.
bugün çok iyi başladığı blitz maçında süre baskısının da etkisiyle üst üste hatalar yapıp kaybeden gönüllerin şampiyonu.
satranç'ın pelesidir.
magnus carlsen tarafından (2851) olan elo puanı geçilmesine rağmen yinede 50 hafta değil, 255 hafta dünyada 1 numara olarak kalması bakımından bile kendisinin ne kadar efsane olduğu tartışılmaz büyük ustadır.

hey gidi alekhine, o da 27 sene dünya şampiyonluğu ünvanını korumuştur. gerçek büyükustalar bunlardır mirim.
henuz 11 yasindayken satranc oyunlarinda, eski dunya sampiyonu mikhail botvinnik'e "gelecek bu genc adamin ellerinde yatiyor" dedirtecek kadar iyiydi.
Babası soylu bir Yahudi olan Kasparov, 13 Nisan 1963 yılında Bakü'de doğmuş ve bugün yaşamının 50 nci yılını kutlaması muhtemel satranç üstadı olan kişi.
Bugün doğum günü olan ünlü satranç şampiyonu.
pussy riot davasından çıkan 2 senelik mahkumiyet kararını protesto ederken gözaltına alınan şampiyonlar şampiyonu.
Judit Polgar"a hızlı satranç partisinde yenilmiştir. Önemli olan Kasparov"u ağır partide yenmektir bu da çok güçtür.
2851 rating puanıyla en yüksek eloya ulaşmıştır.
kapitalisttir. karpov'un komünist olması sebebiyle de aralarında oynanan maç komünizm-kapitalizm mücadelesinin sembolüdür. ve evet kazanan: kasparov..
deep blue'ya karşı galibiyet almış ve deeper blue'ya para karşılığı yenilmiş usta, deha..
bayan oyuncularla ilgili ileri geri atıp tutan, iyi birer satranççı olamayacakları için çocuk yetiştirmelerinin daha yararlı olacağı gibi saçma sapan aşağılayıcı ifadeler kullanırken 2002 yılında 24 yaşındaki bayan Macar satranççı Judit Polgar’a yenilen satranç dehası eziktir efendim.
deep blue bilgisayarının gelişmiş haliyle maç yapıp yenildiği zaman bir hamlenin insanlar tarafından müdahele edildiğini, bilgisayarın bu hamleyi yapacağının mümkün olmadığını söylemiş ve birçok satranç otoritesi tarafından da onay almış deha. deha diyorum çünkü, herif milyar hesap edilen makinenin davranışını, yapması gereken hamleyi çözmüş. daha ne diyeyim.
*
çin de 400 kişi ile aynı anda oynamış ve hepsini yenmiştir.
turnuvalarda 10 yıl hiç yenilgi almadan, dünya satranç şampiyonu olan tek kişidir.
deep blue' ye yenilen satranç şampiyonu.
Linares 2003'te o zaman 16 yaşında olan Teymour Radjabov'a yenildikten sonra maç analizi için (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=q5g991j1rhw)

p.s:ışık hızıyla analiz.take it easy garycim,yenildin işte.cocuga ögretmenlik taslama
adam o kadar mükemmeldir ki 1 milyon hamle hesabı yapabilen süper bir bilgisayarı yenmiştir. en azından öyle rivayet edilir.
dünyanın gelmiş geçmiş en büyük satranç ustası olarak anılır. Tahtını ve ünvanını sallandıran tek şahıs Bobby Ficher'dır. Bakü doğumludur. annesi ermeni babası da yahudidir.
istanbul fatih doğumludur. ailesinden önemli kimselerin maturudi tarikatının üyesi olduğu iddiaları hala ortalıkta dolanmaktadır. kendisi bir hafız olan garri kasparov, narudi ahmet hoca'nın talebesi olup, çifte minarenin yanındaki çambilge medresesi'nde fıkıh, ebced, astronomi ve matematik dersleri almıştır.
Kendisinin 10 kişiyle aynı anda satranç oynadığı topluluğun içinde bir de Türk bulunmaktadır*
1963 Bakü doğumlu satranç ustası. ilk olarak 13 yaşında Sovyet Küçükler Şampiyonası'nı kazanmış, daha sonra Sokolski Memorial turnuvasında birinci olarak ismini satranç dünyasına duyurmuştur. Kasparov'un en ünlü karşılaşması, satranç dünyasının o dönemki efsanesi Anatoly Karpov'la olan 1984'teki Dünya şampiyonluğu maçıdır, ki Satranç tarihine geçecek o müsabakada, 32 beraberlik alınmış, iki taraf da 6 galibiyete ulaşamayınca satranç federasyonu tarafından maçın ertelenmesi kararı verilmiş. Tabi bu tartışmalı müsabakadan itibaren 1985 yılından 2000 yılına kadar Satranç şampiyonalarında kasparovun tartışmasız üstünlük dönemi başlamıştır. Bildiğim kadarı ile, 2000 yılında vladimir Kramnik'e yenildikten 5 yıl sonra aktif satrancı bıraktığını açıkladı Kasparov. Kendisi şu an 2851'lik ELO puanıyla hala dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı satranç oyuncusu olarak kabul edilmektedir.