1. 1.
  dunyaninen populer satranc ustadidir.gonullerin sampiyonudur.
  3 ... looser
 2. 2.
  kasparov chessmate isimli oyununda kendi kendini çok ezici bir şekilde yenen oyuncu.
  (bkz: bu ne yaman çelişki anne)
  (bkz: hayvanoğlu hayvan)
  4 ... amadeus
 3. 3.
  rusya nın dünya şampiyonu satranç oyuncusu. 1963 de bakü de doğdu. botvinnik in satranç okulunda yetişti. 1980 de büyük usta ünvanını aldı. 1984 te dünya şampiyonu anatoliy karpov la yaptığı ilk karşılaşmayı yitirdiyse de, 1985 teki karşılaşmayı kazanarak dünya şampiyonu oldu.
  2 ... suzergecer
 4. 4.
  ilk olarak azerbaycan adına satranç oynarken sscb'nin kuruluşu rusya adına satranç oynamaya başlamış ve yıldızı parlamıştır.
  5 -1 ... zall
 5. 5.
  3 kasım cuma günü memleketimize gelmeye niyetlenmiş kişi.

  (bkz: gary what s going on)
  2 ... peyderpey
 6. 6.
  (bkz: deep blue)
  2 -1 ... sıçtırtma lamasına
 7. 7.
  bebchuk * ile vasyukov'un öğrencisidir kendisi. ayrıca kasım ayının ilk haftası istanbul'a gelmiş ve yeni yazdığı kitabı için imza dağıtmıştır. satrancı bıraktığı ve siyasete atılacağı alınan duyumlar arasında! bir de putin ile hiç anlaşamıyormuş!
  1 ... steril mikrop
 8. 8.
  satranci biraktiktan sonra siyasete soyunan kisi. lakin rusya gibi otoriter bir rejimde putin'e karsi bayrak acarak kendini tehlikeye atmakta. birkac kez saldiriya ugrayan ve yakin zamanda ofisi kgb ajanlari tarafindan dagitilan kasparov'un siyaseti birakip satranca donmesi hayranlarinin en buyuk dilegi.
  1 ... muhtar
 9. 9.
  Garry Kasparov Azerbeycan'ın başkenti Bakü'de doğdu. Satranç tahtası başında çok küçük yaşlarda aldığı başarılar ona, eski Dünya Şampiyonu Botvinnik'in öğretmenliği altındaki çalışmalara katılma hakkını kazandırdı (Karpov'da Botvinnik 'in öğrencileri arasındaydı).

  13 yaşındayken Fransa'daki 16 yaş altı dünya birinciliğinde üçüncülüğü paylaşarak ilk kez SSCB dışındaki uluslararası turnuvalarda oynamaya başladı. Bu 13 yaşındaki birinin Sovyetler Birliği'ni ilk kez yurt dışında, Batı'da temsil etmesiydi.

  Garry 16 yaşına geldiğinde, ünü Sovyetler Birliği içinde ve dışında öyle yayıldı ki, artık girdiği her turnuvada odak noktası oluyordu. Rusyadaki ismiyle "Garik" SSCB'de ve yurt dışında daha yaşlı ve tecrübeli oyuncuların önemli bir rakibi olarak görülüyordu.

  1979 yılında, 16 yaşındayken ona 14 tane büyükustanın bulunduğu bir turnuvaya katılma şansını verdiler. Henüz FIDE ratingi çıkarmamış olmasına rağmen turnuvayı açık farkla rahat olarak kazandı, ve kendini dünya şampiyonluğunun ciddi bir adayı olarak ilan etmiş oldu.

  Garry 21 yaşındayken, efsanevi Sovyet oyuncu Anotoly Karpov'la dünya şampiyonluğu için maç yaptı. iki oyuncu da maç boyunca çok parlak şekilde oynadı, fakat 5 ay ve 48 oyundur süren maç beklenmedik bir şekilde bitti. Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Compomanes, maçın devamını galip oyuncu belirlenmeden iptal etti. Bir sonraki yıl maç tekrar edildi, ve Kasparov, Karpov'u yenerek dünya şampiyonu oldu.

  Kasparov 1984'den 1990'a kadar Karpov'la dört kez oynadı. Karpov'un ünvanını muhafa etmesini sağlayan iptal edilen maçtan sonra, Kasparov arka arkaya 3 maç kazandı. Garry 1993 yılında ünvanını başarılı bir biçimde Nigel Short'a ve 1995 yılında da Hintli oyuncu Viswanathan Anand'a karşı korudu.

  2000 yılında Sovyet oyuncu Vladimir Kramnik 'e karşı yaptığı maçı beklenmedik bir şekilde kaybetti. Bununla beraber hala uzmanlarca dünyanın en kuvvetli oyuncusu olarak görülmektedir. 1985 yılından itibaren 2001 yılına kadar FIDE'nin yayınladığı rating listelerinde hep bir numara olmuştur.

  Stil olarak kendisinin de söylediği gibi Alekhine'i örnek almıştır. Canlı ve insiyatifi almaya yönelik bir oyun tarzı vardır. Ataklarında Tal'inkilerden farklı olarak Botvinnik anlayışının etkileri görülür.

  http://www.kimkimdir.gen.tr/
  5 ... bwcorpse
 10. 10.
  her zaman şahın önünde ki piyonu oynayarak sinir bozan şahsiyet. bu hareket ne kadar cesur davrandığını, ilerleyen dakikalarda çok komik bir şekilde mat olacağınızı hatırlattığından dolayı çeşitli cinayet senaryoları geçer saniyenin onda birinde aklınızdan. simülasyonları da oldukça zordur beyimizin. * *
  4 ... schizofrenne