1. .
    gecenin şu saatinde, ikbalin deyimiyle gündüze en yakın zaman olan karanlığın en koyu olduğu bir anda tespit ettiğim durumdur. insanların mevcut durumu, gördüklerim beni bu tespiti 'sıçmama'(affınıza sığınarak) sebep oldu.
    Müslüman olduğunu iddia eden, ancak eline bir kere kuranı alıp okumamış, anlama gayreti göstermemiş yazarları görmekteyim. müslüman olmayanların da hak, adalet peşinde koştururken, hakkı, adaleti haykıran 'kuranı' okumadıklarını görmekteyim. onu bırakın da, insanların şu dışımızdaki ufak evrenden ziyade, içimizdeki koca evreni yaratan Allah'ın bir ayetini görmeden ölüme doğru gitmelerine içten bir şekilde üzülmekteyim. dünyadaki her şeyi 'gören'lerin, Allah'ın ayetlerine bile bile göz yummalarını görmekteyim. gözleri olan fakat görmeyen, kulakları olan fakat duymayan, kalpleri olan fakat duymayan insanları gördükçe anlamaktayım ki garip geldik garip gidiyoruz. hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayanların tekrar Allah'a döndürüleceklerini bilmemelerini, yapılan her şeyin hesabını vereceklerini sanmalarını anlayamamaktayım. gecenin şu koyu karanlığında, gözlerim uykusuzluktan felç olmak üzereyken, neden hala insanlara bir şeyler anlatma peşindeyim, bunu hiç anlayamamaktayım. görmek istemeyen görmüyor, duymak istemeyen duymuyor, anlamak istemeyen anlamıyorken; sorumluluğun bilincinde hareket etmek zor geliyor insana. yatıp uyumak, zihnime bir reset atıp kaldığım yerden devam etme niyetiyle bu entrymi uzatmak istemiyorum.

bunun içindir ki bu tespiti 'sıçma' ihtiyacı duydum.

Vesselam.
    2 ... omowale