1. 1.
  Kütlesi çok yüksek olan bir yıldızın çökmesi sonucu* ya da bileşenleri nötron yıldızı olan çift yıldız sistemindeki nötron yıldızlarının birbiriyle birleşmesi sonucu açığa çıktığı düşünülen patlama benzeri uzay olgularıdır. evrendeki en enerjik ve güçlü patlamalar olarak bilinirler. Bizler bunları milyarlarca kilometre uzaklarda gözlerken, tepemizde, atmosferde gerçekleştiklerinden habersizdik. Ancak tepemizde daha az enerjik biçimde gerçekleştikleri sanılıyor. Bu da belirli kozmik ışınlara sebep oluyor. Bizim üzerimizdeki etkileri ise henüz bilinmiyor.

  Uzayda olan gama ışın patlamaları son derece tehlikeli; Bütün dünya için tehlikeli. Yakınlarımızda bir yerde vuku bulsa, dünya'yı bir anda kurutur. Bakteri yaşamı bile kalmaz geride. Dünya atmosferinde meydana gelen patlamaların sebebi ise şimşekler.

  Ortaçağ'da yaşanan bir Gama ışını patlamasının, Çinliler tarafından çıplak gözle gözlendiği rivayetler arasında.
  1 ... don giovanni
 2. 2.
  Evrende görülen en güçlü yıldız patlamalarından birisidir. Aynı hipernova patlaması gibi karadeliklerin oluşumunu sağlar.

  Bu patlama sonucu zararlı ışınlar yayar fakat bu ışınların da ozon tabakası tarafından emilerek dünya için tehlikesi aza indiriliyor.

  Keşfedilmesi de Amerika'nın Sovyetler ile yaşadığı uzay savaşlarından kaynaklı çekişmeler sonucu abd'nin uzaya yolladığı bir uyduyla oluyor. 6 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galakside bu patlama gözlemlenmiş ki bu mesafeden bile gözlemlenebilecek bir patlamanın ne kadar güçlü olduğu zaten ortadadır.
  ... keyf kahyasi