bugün

Galler Millî Futbol Takımı, Galler Futbol Federasyonu tarafından yönetilen ve Galler'i uluslararası futbol organizasyonlarında temsil eden futbol takımıdır.

Ejderhalar lakaplı takımın teknik direktörlük görevini 2004 yılından bu yana John Toshack yapmaktadır.

Tarihi boyunca 1 kez FIFA Dünya Kupası'na katılabilen Galler Millî Futbol Takımı 1958'de, isveç'te düzenlenen turnuvada çeyrek final oynamıştır. Grubunda Macaristan, Meksika ve turnuvaya ev sahipliği yapan isveç ile mücadele eden Galler, grup ikincisi olmuş ve bir üst tura adını yazdırmıştır. Ancak çeyrek finalde Brezilya'ya yenilerek elenmiştir. Galleri eleyen Brezilya Millî Futbol Takımı ise finalde ev sahibi isveç'i yenerek turnuvanın şampiyonu olmuştur.

2010 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'ne 4.torbadan katılan Galler, 4.grupta yer almıştır. Grubunda Almanya ,Rusya ,Finlandiya, Azerbaycan ve Lihtenştayn ile mücadele eden Galler, grubu 4. sırada tamamlamış ve turnuvaya katılma hakkı kazanamamıştır.

Takım, tarihinde 1 kez de Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılma hakkı kazanmıştır. Yugoslavya'da düzenlenen ve 1992 yılında bölünen Çekoslovakya'nın şampiyon tamamladığı 1976 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılan ülke, 2. grupta Macaristan, Avusturya ve Lüksemburg ile mücadele etmiştir. Gruptan birinci olarak çıkan Galler, bir üst turda turnuvaya ev sahipliği yapan Yugoslavya'ya 2–0 yenilerek elenmiştir.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'ne yine 4. torbadan katılmıştır. G grubunda yer alan Galler Milli takımı ingiltere, Karadağ, isviçre ve Bulgaristan ile mücadele etmektedir.

alıntı.
hak ettiği yere bir türlü gelemeyen milli takımdır.
futbol şampiyonalarında bulunduğu grubun diğer üyelerini rahatlattığını düşündüğüm takım.
bale'ın formasını giydiği milli takım. dünya kupası elemeleri "a grubu"nda 5. sırada bulunmaktalar. tek galibiyetleri grup da son sırada olan iskoçya ya karşıdır.
Çok sağlam oyunculara sahip olan milli takımdır. (bkz: Giggs) (bkz: Bale) (bkz: Bellamy)
Ama bir türlü başarı gelmemektedir.
bellamy, g.bale, joe allen, aaron ramsey gibi üst düzey oyunculara sahip mili takımdır.

hücum hatları gerçekten harika, bir gün başarılı olup kendilerini kanıtlayacaklar.
Paso sol açık çıkartan milli takımdır.
uzun zaman sonra ayni zamana denk gelen saglam bir nesil buldular.
Gigs, bellamy, ramsey, bale, gary speed gibi birçok efsane olacak veya olmuş futbolcu yetiştirmiş ülkedir.
gareth bale sayesinde meşhur olan ülke ve takımı. ulan ben bile 2 sene öncesine kadar böyle bir ülkenin varlığından bihaberdim. gerçi önceki jenerasyona bu ülkeyi tanıtan şöyle de bir abimiz var;

(bkz: Craig Bellamy)

liverpool'un emektarlarındandır kendisi.
ilk yarının ilk 5 - 6 dakikası ve ikinci yarının sonları hariç neredeyse tamamını izlemedim o yüzden sınırlı olacak ama grupta liderliğe göz kırpan takım.

bale giggs kadar şanssız olmayacak gibi. ramsey, joe allen ve williams gibi nispeten yardımcı olabilecek isimler var. lakin bu liderlik grubun seviyesi ile alakalı, sürpriz için bale in daha fazlasını yapması gerekiyor.
bugüne kadar ingiltere milli takımı ile 102 kez karşılaşmasına rağmen, ilk defa euro 2016'da, resmi bir turnuvada, maç yapacaklardır.
zamanında bunlara 6 atmıştık gerçi 4 de yemiştik aynı maçta.
ikinci turda avlayacağımız besili av.
garet baleyi unutan balık hafizalilarin aklınca alay ettiği takim.

bale bu adama tersten saplar.

o zaman görürüm volkan babacani , emre morunuzu...
Çeyrek finale yükselmiştir.
Hak etmeden çeyrek final gören takım. Evet.
belçika karşısında macarların düştüğü hataya düşüp düşmeyeceklerini merak ediyorum.

erken gelen golün de etkisi vardı ama gruplarda ortaya koyduğu oyundan çok daha güvensiz ve ürkek oynadı macar takımı. defans yaptılar demiyorum, güvensizdiler diyorum tekrar vurgulayayım. lakin galler adına bu durumun önüne geçecek isimler mevcut. bale, ramsey ve allen öyle veya böyle etiket altında ezilecek kadar ünsüz oyuncular değiller.

ve açık bir gerçek ki bale'in yarısı kadar baskın bir yıldız da yok belçika'da. savunmasının rahatça rahatsız edildiğini biliyoruz. özetle oyun galler, galibiyet baskısı belçika'da. bu da ibreyi galler'e çeviriyor benim gözümde.
Yarı final yakın, Cardiff'te meşaleleri yakın.
fifa 99 da sırf arması güzel diye aldığım takım. uzun zaman hangi milli takım olduğunu bilmeden oynadım. namı diğer Wales.

muhtemelen bu gece avurpa şampiyonasında yarı finale adlarını yazdıracaklar.
az ama öz bir futbol ile tamamen 9 numara formali arkadaşin becerisi ile gol atıp galibiyete yaklaştırdığı milli takımdır.
Belçika'ya uyguladığı tarifeyi Portekiz'e de yapmasını beklediğimiz takım.
Hak etmeyen portekiz e dersini verecek takimdir , finalde italya ile oynarlar italya'ya sokmez bu kati defans ama civi civiyu soker demisler.

Yalniz portekiz macinda galler kazanirsa hele bir de bale gol atip ronaldo atamazsa bunlar real madrid idmaninda birbirlerine girerler amk ronaldo sinirinden siker bale'ı.
inanılmaz yürek koydular.Takım kalitesi önceki yıllara görede iyileşince balon belçika'yı tokatladılar.
takım nasıl olunur diye gösteren takım. helal olsun. evet.