bugün

bir ağlayış, bir yakarış.
evet sanırım halk mutlu gibi.
Bakkal kadar vergi verirken altın tesbih çekiyırdunuz.
Biraz daha stokla, sıfırdan pahalıya satmaya çalış, kendinle yaşıt arabalara 300 bin TL yaz.
Olmaz böyle.
mutluyuz, emlakçılar ile birlikte batın.

üzülürsem götüme kale gireği girsin.
(bkz: bait başlıklar)
(bkz: bodrumda esnaf battı mutlu musunuz)
evet mutluyum. ne ektiyseniz onu biçtiniz. hiç zırlamayın boşuna.
Ben çok negatif ya da pozitif bir şey hissetmedim.
Genç iken bir eli yağda bir eli balda olan halkı hor gören yaşlanınca bir dilim ekmeğe muhtaç olan insanlar gibi bir durum olmalı.
yinede Geçmiş olsun.
Ne batması amk.
Bir galerici ne yapacak da zarar edecek de batacak.
Battık derken artık her ay milyonlar kazanamıyoruz demek istiyor sanırım.
kâr marjlarınız çok yüksek. millet fiyat yükseltiyor diye siz de aç gözlü o tok satıcılara uyup fiyat yükseltiyorsunuz. sebep bu. tok gözlü kanaatkar olup makul kârlarla pek tabiki pekâlâ iş yapılabilir. ama nerde o cengaver. misal adam 125 bin TL diye ilana koyduğu aracını çok değil 3-5 gün sonra 175 bin TL ye yükseltiveriyor aniden. ya noldu da fiyat yükseldi? dolar mı yükseldi bi gecede? altın mı fırladı? yoo. domino etkisiymiş. bunu da sonradan öğrendik. yok. o işin aslı açgözlü binici etkisi. yada farketmez açgözlü satıcı etkisi. ya kardeş sen niye ona uyuyorsun? o gerçek satıcı değil. piyasa yükseltiyor çoğu. baksana sen işine. yok. illaki köşe olacak beyimiz. 1-2-3 sene geçmiş aradan, hala satılmayan araçlar biliyorum. hemen hemen hergün bakıyorum ilanlara. takip ediyorum. herkes de takip ediyor. milleti aptal yerine koyuyorsunuz. millet salak değil. herkes herşeyin farkında. kimi kandırıyorsunuz? ancak kendinizi kandırırsınız böyle yaparak. ticari ahlâkı terkettiniz. e böyle olması normal. pandemi rüzgarı geçti. her zaman kedi kaymak yemez. o öyle bir dönemdi. bitti.

200 liralık araca 300 TL yazarsan o araç satılmaz kardeş. hakkını vermezsen işin rast gitmez. ticaret hayatı acımasızdır. ya kuralına göre oynarsın, ya da silinir gidersin. piyasada kuralları sarı sayfalar, galericiler, al-sat çılar, biniciler, kurumsal firmalar, bayiler, fabrikalar v.s. belirlemez. piyasanın ve herşeyin sahibi kim ise o belirler. kurala uymazsan sen kaybedersin. piyasa yerli yerinde durur. sen sinek avlarsın, öte yanda kurumsal firmalar peynir ekmek gibi araç satar haberin bile olmaz. araç vasfından evsafından bahsetmedim bile daha. orası gene ayrı bir feceat. yalan dolan dolu. ee başkaları iş yapıyor ama, ben niye yapamıyorum? adamın işçisi vardır, oturmuş müşterisi vardır, güven vermiştir, dürüsttür, v.s. sebep çok. sen onunla niye boy ölçüşmeye, aşık atmaya uğraşıyonki? sen üzerine düşeni yap, ağlamadan önce. önce vazifeni yap. yapman gerekeni yapmıyor oturup ağlıyorsun. sana kimse acımaz...

herkes zengin olma derdinde. herkes zengin olacak diye bir kaide yok. Allah ilmi dileyene, çalışana, zenginliği ancak dilediğine verir. öyle çok çalışanlar var ama ancak geçiniyor. bu sadece gayret değil asıl nasip meselesi. kısmetine razı olacaksın. aza kanaat edeceksin. açgözlülük yapmayacaksın. perakendede % 25 kâr marjı idealdir. ona göre ticaret yap. ona göre al ona göre sat. uçma. ayakların yere bassın önce. hele bi hizaya gel, önce bi esnaf ol. esnaflık yap, adam gibi esnaflığın nolduğunu öğren, ondan sonra iş olur..
yıllar önce galericiler %3-5-10 karlarla araba satardı, tek amacı malı alırken daha ucuza alabilmekti çünkü hr malın net bir piyasa fiyatı vardı, üstüne satamazdınız. o nedenle ne kadar ucuza alırsan o kadar iyiydi, ki bu ucuzluktan kastım da öyle %20-30 lar değil, %3-5 ler maksimum %10 lar. ve herkes çatır çatır alır satar para kazanırdı, zaten hepiniz de o dönemlerde bu %5'lerle zengin oldunuz.

ama şimdi %50'ler yetmez oldu, piyasanın anasını siktiniz.

bir malı ederinin %30 altına kapatmaya çalış, sonrada yine ederinin %30 üstüne satmaya çalış. e tabi ki onu alacak enayi bulamadığın için satamazsın, mal yani araba elinde aylarca kalır genel giderin işler, eleman maaşın işler, kiran işler, reklam ve sarı site gibi yerlere olan üyelik bedellerin işler ama sen araba satamazsın.

sonra bir gün bir bakmışsın kasa boş, cep boş.
Onu 500k eden arabayı fırsatçılık yaparak 300k ya kapatıp 800k ya satarken düşünecektiniz.

Beter olun inşallah.
(bkz: svihs).
Galericiler nassıl skti ama bizi. Domaltıp domaltıp sktiler. Hiçkimse de bir şey yapmadı. Onlar servetlerini katladılar. Bizde izledik. Sinir bozucu ama acı gerçek.
daha mutlu değilim emlakçılar da battık bittik derlerse mutlu olacağım. son zamanlarda duyuyorum ev sahiplerini gazlıyorlarmış. abi o evin 22 bin tl ye hazırda kiracısı var oturan kiracıyı çıkar. ya zam yap ya evi boşalt ev sahibi yaptırıp satacak (yalan ya daha fazlaya kiracı buldu ya da yaptırıp satıp komisyon peşinde.)
abi evi 3 milyona satarız halbuki ederi daha düşük ama beyimiz yüzde komisyonunda ne kadar yüksek satarsa tutturabildiğine evler boş boş duruyor.
Piyasada kızıştırma yapıp halki bilerek fakirleştirmek günahtır.
Batsalar da bir zk.m olmaz bunlara. Son 4-5 senede millete 300-400 binden fazla kakaladilar 5 para etmez arabalari.

O ettikleri karlarla illaki kkm, doviz, altin, arsa, ev gibi yatirimlarini yapmislardir.

Yani seviniyorsunuz ama adamlarin bircogu dunyaliklarini yapmislardir.

Ha su veren itfayenin durumu ile ilgili ben de ayni fikirdeyim.
Her kim bir galericinin battığına sevinirse ona ahirette artı 3 huri verilecektir. Bir gün bir sahabe galerinin önünden geçerken içeride içki içip kazançlarını kutlayan insanları görmüş. Ya sabır demiş ve gitmiş. Akşam aynı yerden tekrar geçerken galerinin battığını görmüş ve sevinmiş. Bunu gören diğer bir sahabe de demiş ki bundan sonra her kim bir galerinin battığını görürse ona ahirette şaraplar ve fazladan üç tane huri vardır. O da birisinden duymuş. Böyle rivayet edilir.
(bkz: domino etkisi)
Daha beter olursunuz umarim. Ikinci el arabaya, sifir liste fiyatindan 200-300 k daha fazla fiyat cekerken batacaginizi dusunuyor muydunuz ? Gecen pazar ogleden sonra bir arkadasa arac bakalim diye ankara otonomiye gittik. Normal zamanlarda igne atsan yere dusmeyecekken, dolasan bir tane bile adam yoktu. Zaten kredi cikmiyor, hasbelkader kredi bulan da sifirini aliyor. Kim siker yalova kaymakamini hesabi.