bugün

galatasaray taraftarı olarak olmasını beklediğim ve dilediğim davranıştır. umarım gün gelir futbolumuz bu seviyeye ulaşır.
galatasaray taraftarı olarak;
(bkz: şak şak şak şak)
http://www.sporx.com/imag...a71201550aeb2ccafa784.jpg örneğinde olduğu gibi büyük kişilerin ve takımların yaptığı jesttir. bir nevi galatasaray'ın büyüklüğünün ne durumda olduğunu gösterecek davranıştır.
galatasaray' ımızdan beklenendir, yapılmasi halinde büyük jesttir. yapılmaması halinde ise kimsenin laf etmeye hakkının olmadığı harekettir. çünkü 3 aralik 2006 fenerbahce galatasaray macinda yapılanlar unutlmamış, unutulmayacaktır.

(bkz: 19 mayis 2007 galatasaray fenerbahce maci/#1642346)
burası ingiltere degildir karşı takım manchester degildir yapılması mümkün olmayan bir davranıştır...
fenerbahçelilerin yapmadığı centilmenlik örneğidir.
imkansız görünün olaydır.daha ilk yarı bitmeden kayserispor ile türkiye kupası maçında bu maç(33.hafta) için küfürlü beste yapmış ve kötü tezahürattan dolayı seyircisiz oynamak zorunda kalmıştı.daha aylar öncesinden böyle bir tutum sergileyen taraftarlardan bu davranış beklemek yanlış.ayrıca ilk maçta teknik direktörünün kafası yarılan,kalecisinin kulakları geçici olarak sağır olan ve bunların sorumlusunun karşı takım olduğunu bilen gs taraftarı fenerbahçe'yi hiç hoş karşılamaz.
normal şartlarda olması gereken bir durumdur böylesine medeni bir davranışın startını veren kulüp galatasaray olmalıdır tabi ki...ancaaaaaakkk...istemiyorum içime sinmiyor, yani hem istiyor hemde istemiyorum, çünkü aa ne şık bir hareket olur diyecek fenerlilerin bir çoğunun- geriye kalanlar istisna olacak burda çoğunluk böyle olacak çünkü- olaydan sonra "olm ahaha alkışladınız bizi lan ezikler" yada " 6 tane geçirdiğimizde başkanınız da böyle ezikti" diyeceğini bildiğimden içime tam sinmiyor...çünkü 6 ncı golden sonra özhan başkanın aziz yıldırımın elini sıkmasıyla ilgili 5 senedir dönen .aşşağın haddi hesabı yok...yani yapsakta büyüklük bizde kalmıyor...
galatasaray dan , büyük bir camiadan beklediğim davranıştır. fenerbahçe lilerin de bu jeste karşılık verecekleri muhtemeldir. ermenistan a 12 puan veriyoruz ya, bir alkış çok mu?
galatasaray gibi saygın bir klubün saygın taraftarının örnek davranışıdır. zira konuk olan her takım misafir gibi karşılanır ve sonuç ne olursa olsun misafir gibi gönderilir. ayardır bu insanlıktan nasibini alamayanlara
ezeli rekabette ilk çirkin olayları başlatanlar hatırlanmaz fakat bir fenerbahçe'li olarak galatasaray gibi güzide bir klubümüzün taraftarının böyle bir olayı gerçekleştirmesi halinde, ebedi dostluk adına büyük bir adım olacaktır. tribünlerimiz artık eskisi gibi değil, artık maçlara hanımlar çocukların yanı sıra çoğunluğu üniversite mezunu, akıllı insanlar gidiyor. bu yüzdendir ki bu yapılan jestin karşılığını fenerbahçe taraftarları da fazlasıyla verecektir diye umuyorum. içimizde ki holiganları, sporun dostluk olduğunu, kavganın kimseye fayda sağlamayacağını öğretmek ve bu tarz insanları tribünlerimizden soyutlamak için atılabilecek çok büyük bir adım olur bu alkışlar. 90 dakika sonunda pişman olacağımız hareketlerden kaçınmak bizim elimizde.
olabilecek bir eylemdi eğer fenerbahçe başkanı bu kadar antipatik olmasaydı. federasyonu da yendim sizi de yendim şeklinde davranmayacak olsaydı. Ama olmasını ister miydim böyle bir şeyin bilmiyorum. bu tür bir hareket bekleyenler kendi fenerbahçeli arkadaşlarını tebrik etsin yeter; bir sonraki maç ana avrat küfür edecekse iki takım seyircisi birbirine, alkışlamasın kimse kimseyi, umut vermesin bana seneye türkiye'de insanlar koltuklarda oturarak insan gibi maç izleyebilecek diye.
futbolda bizler değil yöneticilerin ön planda olması dolayısıyla olmayacak gibi görünen eylem. öyleki yıllardır bu sorunu çözemedik. tüpçüler, buzdolapçılar, otelciler, şekipler ,albayraklar, kolotlar, polatlar... hep bunları dinledik sezon boyu. maç izlemeye gidiyorum, tuncay ı izlemek için yattara yı izlemek için, yarım saat albayrakları yıldırımları, koçları seyrettiyorlar bize. röportaj yapacaksın futbolcularla, yasak diyor futbolcular konuşmamız halinde yöneticiler ceza verir diyor, hoca konuşuyor, yöneticilerkonuşuyor, hakemi, rakip futbolcuları, taraftarları eleştiriyorlar. ben sizleri görmek istemiyorum kardeşim, tvlerde,gazetelerde. ben futbol izlemek istiyorum sizleri değil. alkışlamak isteyenler sizlerden ilham almayacaktır,merak etmeyin.!
http://www.milliyet.com.t...07/05/14/son/sonspo42.asp
gerçekleşmesi imkansız olay, alkışlamak yerine emzik atmayı tercih edecektir taraftarlar.
bu ülke de kim kimi alkışlamışta galatasaray fenerbahceyi alkışlasın dedirten başlıktır. çemişgezeksporla sütçü imam sporun maçında bile hakemler dövülüp bıçaklar çekildiğini göz önüne alırsak 100 yıllık bir rekabetin sonucunda birbirini alkışlicak kadar eğitimli bir taraftara sahip değil bu taraftar. he bu kadar söyledim çünkü alkışlamayacağımı bildiğim için kombinemi satıcam ve o kadarda centilmen olmaktan kaçıcam.*
Gerçekleştiği takdirde türk futbolunda çok şeyi değiştirecek eylem. Burada "alkışlamayalım olmaz öyle şey fenerli arkadaşlarımın sesini duyar gibiyim" yazan arkadaşlar bir daha fenerli arkadaşlarıyla muhabbet ederken galatasarayın avrupalılık kültüründen bahsetmesinler. Galatasaray kültürü zorla penaltı dilenen federasyona durmadan atıp tutan , şampiyonluktan sonra inatla kendisini 6-0 lık mağlubiyetten sonra bile alkışlamış bir başkanın takımını tebrik etmeyen aziz yıldırımın kültürüne değil uefa finalinden sonra yenildiği türk takımının * soyunma odasına şampanya gönderen arsene wenger in kültürüne yakındır. ben özhan canaydının gönlünden geçenin bu olduğuna eminim. fair play karşılık bulamayınca terkedilen bir eylem değildir bir ruhtur. televizyonlarda tribün şiddetinden ceplerini dolduran, ortamı geren kahvehane yazarlarına inat benim futbolcularım sporun gerçekten ama gerçekten kardeşlik olduğunu atatürkün ahlaklı sporcusu olduklarını şampiyon olmuş 100 yıllık güzide rakiplerini sahaya çıkarken alkışlayarak göstereceklerdir. (bkz: futbol hiçbir zaman sadece futbol değildir)
olmasını temenni ettiğim ve olması durumunda bu ülke futboluna damgasını vuran kırolukların biraz azalmasına vesile olacak hareket.

neden alkışlamasınlar ? hasan şaş değil mi milli maçta tuncay gol atınca ona sarılan? hakan değil mi ümit özat' ın ortasını takip eden, arda değil mi semih' e pas atan. bu insanlar profesyonel futbolcu mu, yoksa düşman mı? şurada güney kore maçından sonra dünya kupaları tarihinde görülmemiş bir sahneye imza atanlar türkler değilmiydi? bence hiç uzak olmayan bir sahne, galatasaray, galatasaray olmanın, büyük olmanın gereğini yapacaktır.

ha taraftar açısından bakmak gerekirse, fenerbahçe seyircisi 3-4 biten beşiktaş maçından sonra beşiktaş' ı alkışladı, ne eksildi bünyelerinden, beşiktaş seyircisi ezeli rekabeti yaratanlara teşekkür pankartı açtı, ne eksildi? en fazla çıkar buradan biri 'bizim büyüklüğümüzü kabullendiniz ekiki' der, sen de ' sana insan diyenin a.q' dersin ve olur biter. a yok öyle olmaz, dedikten sonra stad yanındaki çöp konteynerinden sallama veya döner bıçağını çekmen lazım değil mi?
Can baba çok güzel söylemiş "hakedeni hayatıma sokarım , haketmeyenin hayatına sokarım"
Kanımca durum bundan ibaret. Vakti zamanında arsenal ile final maçından önce FB taraftarı aresenal pankartı açmıştı.Bu klüp alkışı haketmiyor. Lakin nede olsa Gs taraftarı onları bağrına basarak , Fener buraya Fener buraya diye çağırarak , geldiklerinde 2 çift laf söyleyeceklerdir.
olmayacak harekettir. kimse heveslenmesindir. adnan polat bile ne alkışı demiştir.
olsa alkislasalar zaten denilcek laf belli fenerliler tarafindan :" .ike .ike tabiki alkislayacaktiniz" gibi birsey denir, ayni sey glatasaray icin de gecerli. Biz daha o kadar olgun olamadik hala. Sahsen hala avrupa kupalarinda fenerbahce'nin rakibini tutan bir taraftar olarak, bu kadar sene boyunca tahrik edilmisiz, hakemleri satin almakla, federasyonun adami olmakla sen benim takimi sucla, ligden cekilecegim diye agla, sonra da benden alkis bekle.Gulerler adama..
hurriyet.com.tr den alinti bugunku konuyla ilgili haber:

Galatasaray yöneticileri Adnan Polat, Fatih Gökşen ve Haldun Üstünel, lig şampiyonluğunu garantileyen ezeli rakiplerini sahaya çıkarken alkışlamalarının söz konusu olmadığını söylediler.

FENERBAHÇE'nin bu hafta Ali Sami Yen Stadı'nda oynayacağı Galatasaray maçına;şampiyon; unvanıyla çıkacak olması, önemli bir soruyu gündeme getirdi: "Sarı kırmızılı futbolcular, ezeli rakiplerini sahaya çıkarken alkışlayacak mı?"

Konunun Galatasaray Yönetim Kurulunda hiç gündeme gelmediği belirtilirken, bireysel olarak görüşlerini açıklayan yöneticiler, Fenerbahçeli futbolcuları alkışlamalarının söz konusu olmadığını söylediler. Yönetici Fatih Gökşen, "Geçen sezon şampiyon olduğumuzda bir tane bile Fenerbahçeli yönetici bizi tebrik etmedi. Şimdi bizden kimse böyle bir şey beklemesin. Fenerbahçeli futbolcuları alkışlamayacağız. Böyle bir düşüncemiz yok" açıklamasını yaparken, futbol şubesi sorumlusu Haldun Üstünel, "Galatasaray Futbol Takımı ve taraftarı, Fenerbahçe;nin şampiyonluğa layık olduğunu ve hak ettiğini düşünürlerse onları alkışlar" dedi. Yönetimin önemli ismi Adnan Polat;ın ise, konuyla ilgili soruya, "Ne alkışı! Fantezi beklemeyin" cevabını verdiği belirtildi.

Bu olaya ilişkin en güzel örnek son iki sezondur ingilterede yaşandı. Geçen sezon Manchester Unitedlı futbolcular, şampiyonluğu kaptırdıkları Chelsea takımı sahaya çıkarken alkışladı. Bu sezon da Chelseali oyuncular, şampiyon Manchester Unitedlı meslektaşlarını alkışladı; mavi beyazlı ekibin futbolcuları ayrıca rakiplerinin ellerini sıktı.
fenerlilere karsi örnek bir davranis olur. bir galatasarayli olarak bu fikrin arkasindayim.
(bkz: futbolun espri anlayisi)
eger alkislanirsa fener o alkisin hatrina 5 gol atar 1 gol yer..

yok eger alkislanmazsa fener acimaz , 7 , 8 allah neverdiyse koyar..

(bkz: suyundan da koy fenerim)
(#1643926)
bunca tartışıldıktan sonra zaten esprisini kaybetmiş jesttir.zorlama görünüp suni kaçacaktır.kim ortaya attıysa toplumsal yaşamımızda sıklıkla örneklerini gördüğümüz, önünü arkasını etraflıca düşünmeden,orada yapılıyor da bizde niçin olmasın sığlığında,
sanki ingiltere'de olan herşey bizde de varmışçasına, altyapıyı daima es geçip yalnızca
üstyapı ile meşgul olma hastalığımızın sonucu basit romantik,buram buram popülist öneri.

itiraz gerekçem,fenerliler galatasaraylılara neler yaptılar değil,aynılarını galatasaraylılar da onlara yapıyor.fenerbahçenin ardarda iki kupa seremonisine katılma
medeni cesaret ve sportmenliğini göstermeyen bir kulüp olarak bu jesti hak edip etmediği
hiç değil,ancak bu şıklığın salt o ana mahsus kalıp,yaratılan ortamın daha maç içinde
delineceği,zayıf ihtimalle delinmese bile sonraki ilk fırsatta herşeyin aslına rücu edeceği öngörüsüdür.

böylece alkışlayan taraf,ki kimin alkışladığı,kimin alkışlandığı o denli önemli değil,
'ulan bi de o kadar zerafet gösterdik bu adamlara, iyi mi ' sorgulaması ile daha da kan
kırmızı kesilecektir. yani eski tas eski hamam.

feneri,beşiktaşı,galatasarayı,samsunu vs, herkes davranış kodlarını gözden geçirip,samimi özeleştiri yapmadıkça, bu tür belki iyi niyetli ama son tahlilde popülist
davranışlar henüz gidilmemiş yollara bir kaç ilave kaya düşürmekten başka işe yaramaycaktır.
güncel Önemli Başlıklar