1. 1.
  evrende yalnız olmadığımızın habercisi olabilecek bilgidir. kendinizi olası ufo saldırılarına hazırlayın.
  1 -2 ... malice
 2. 2.
  teori bile değildir dahada düşük olarak varsayımdır tahmin bile diyebiliriz.

  neden?

  oran olayı ,insan bugün samanyolu gök adasında fazlası ile gezeğen yapısını çözdü gök ada dışında da gezegenlere özel teleskoplarla ve sinyallerle ulaşıyor .

  sonuç olarak yaşanabilir bir gezeğen'in bizim gibi karbon bazlı yada silikon bazlı yaşamın ve ek olarak akıllı yaşam formunun varlığına ulaşılamadı ,bulunamadı ..

  başka bir gezeğen (ler) de başka koşullarda yaşam yeşermiş olabilir bu yaşam biçiminin bazı dünyamızda yaşam bazının tam tersi olabilir bunu bilmemiz şu anda imkansız ama biliyoruz ki dünyamızda ki yaşama benzer bir yaşam yok evrende bilime dayalı olarak.

  olabilir mi zaman gösterecek ..
  dünyamıza benzer mi,bence dünyamızda ki yaşam çok kötü bir yaşam keza evrim sürecide öyle insanı bırak hayvanlar bile zaaf taşıyor .

  yaşam tamamen öldürmeye ve zarar vermeye dayalı her an yaşamak için diğer canlıyı yok ederek beslenmek zorunda otçullar da buna dahil balina gibi suyun kendisinden beslenenlerde(su içinde ki organizmalar) . otçular dinozor ve fil misali faunada hakim olunca bitki yaşamını bile yok ediyorlar.

  insan yani akıllı form tamamen tahribe yönelik bir yaşam türü yavaş yavaş dünyada ki diğer yaşam formlarını elindeki alet ve makinelerle yok ediyor .

  buna dünyanın kendi yarattığı tabi afetleri de ekleyelim dünya tarihinde defalarca küçük ve büyük kıyametler yaşandı ve milyarlarca yaşam formu yok oldu kalanlar bugünküler insan dahil.

  yani böyle bir yaşamın başka bir gezegen yada ortamda (gaz ,bulut vb.) çıkması imkansız gibi.

  bilinen 2 trilyon gök ada var (varsayım) ,bunların saysız güneş sistemi ve gezegenleri . yani bin katrilyonlarca gezeğen .
  dediğim gibi evren tesadüflerle dünya üzerinde ki yaşamı yaratmış bence bir tesadüf daha olamaz olursa hele ki bir kaç yüz ya da bir kaç bin tesadüf dünya benzeri inanın evreni patlatırlar.

  huzur yok boşuna arama..
  1 ... baris hemen simdi
 3. 3.
  Say la say da görelim. Neymiş bu 1 milyar gezegenin adı.

  Dediğim durum .
  ... isminiunutanadam
 4. 4.
  yaşamın başladığı değil, topografyası, atmosferi, kütlesi, yıldızına uzaklığı, yıldızının boyutları ve verdiği enerjisi, gezegenin manyetik alanı, gezegenin oluşum aşamasındaki toz ve meteorlardan temizlenmiş yörüngesi... ve daha sayamayacağımız pek çok şey.

  dünyadan beri dış sistemdeki gezegenler öyle direkt gözlemleyemiyoruz. esasında bu gezegenlerin güneşi olan yıldızı bile düzgün gözlemlemek pek güçken, bir de gezegenin kendisini gözlemlemek çok daha zor. zira aradığımız sistemler sarı cüce olarak tabir edilen yıldız sistemleri. niye sirius gibi, betelceuse gibi, rigel gibi yıldızlarda bu gezegenleri araştırmıyoruz derseniz; yaşamın süremeyeceği kadar güçlü kozmik fırtınalar ve solar patlamalar. bu yıldız plazma akıntıları da gezegene sürekli yüklü parçacıklar saçar. yüksek radyasyonun merkür'e yaptığı küçük bir örnek.

  bunun da dışında böylesine güçlü yıldız sistemlerinin ömrü en baba tabirle 1 milyar yıldır. bu kadar kısa sürede de gezegenler yaşamı destekleyecek kadar süreö geçiremez. kabuğun soğuması, gerekli atmosferin oluşması vs.

  şimdi neden sarı cüceleri araştırdığımızı bildiğimize göre sarı cücelerden bilgi toplamanın zorluğuna gelecek olursak; yeterli miktarda ışık yaymazlar. biz yıldızı dahi sınırlı miktarda ışımayla hesaplamaya çalışırken, aynı yıldızın yörüngesinde bulunan gezegenden gerekli ışımayı çok daha az alırız. elbette bunun da farklı yolları var. yıldızın önüne geçen gezegen, yıldızın parlama seviyesinde belirli azalmaya sebep olur. her dolanım da bu verileri karşılaştırır, gelen ışığın spektrumuna göz atar, gerekli bilgiler dahilinde fikir oluştururuz.

  nasa'nın gezegen avcısı teleskopları var. sadece bu yolla da değil, radyo dalgaları, ultraviyole ışık, gama ışıması gibi farklı dalga boyunda ışığı inceleyerek bir sonuç elde etmeye çalışırız.

  sonuç olarak yaşamı destekleyebilecek pek çok sistem, gezegen olmasına rağmen, yaşamın başladığını bildiğimiz ortada gezegen yoktur. karbon bazlı, farklı elementli yaşam vsden bahsetmiyoruz bile.
  ... pillars of creation
 5. 5.
  insan merak ediyor acaba nasıl ortam vardır oralarda.
  ... ilgisiz ve sorumsuz insan
 6. 6.
  Onlar düz mü yuvarlak mi acaba.
  ... cavaceylan
 7. 7.
  az daha sabredin. bir kaç yıla uzaya gönderilecek james webb uzay teleskobu ile öte gezegenler, karadelikler, bulutsular hakkında daha detaylı bilgiler toplayacak bilim insanları.
  ... hubel