bugün

Bütün dizilerin tarihindeki en güzel karakter işleyişine sahip olan karakter.

Eşsiz bir deha ve arada kalmışlık, ümitsizlik ve sevgi, hayal ve gerçeğin Harmanının ta kendisi...

Herkesin nefret ettiği baltar'ı belki de kendime yakın gördüğümden bu kadar başarılı bulup beğendim.
Gaius Baltar, 7. kopyaya aynen şöyle dedi: "Herhangi bir tarafta değilim". Böylece 7. kopya sevilmediğini hissetti.

Çünkü o lanet olası Gaius Baltar'dı. Yalnızca Gaius Baltar tarafsız olabilirdi. Baltar arzular ama sevmez. Yalnızca Baltar herkesin kalbini kırabilir. Ve herkesin Baltar'a ihtiyacı vardır, kabul etseler de etmeseler de. Bu kaçınılmaz. Üstelik Baltar ilahi düzenin kilit ismi olmasına rağmen ilahi düzenin varlığına inanmıyor bile. Yüksek egosunun, dehasının ve insanlığının kıskacındadır ve ancak bu haliyle Gaius Baltar, tam anlamıyla tarafsız, spontane bir karakter olabilirdi. Vicdan azabının yanında müthiş bir ruhsuzluk ve vurdumduymazlık, merhametinin yanında müthiş bir ego ve şehvet, bilgeliğinin yanında müthiş bir korkaklık. Birbirini sıfırlayan, nötrleştiren özelliklerin tamamı. Sıfırın göbek adı olsaydı Gaius Baltar olurdu. Gerçek anlamda tarafsız, ama tarafsızlığı amaçladığı için değil. kendisinin bile farkında olmadığı bir ihtiyaç, gereklilik.
--- spoiler ---

number six'e olan saplantılı, tutku yüklü aşkı uğruna dünyayının kaderini cylon'luların eline teslim etmiş, kimilerine göre hain, doktor. baltar daha sonra bu yaptığından pişman olacak, fakat gemiye geri döndüğünde insanlar arasında eski yerini bulamayınca kendisinin bir cylon olduğuna inanmaya başlayacaktır.

--- spoiler ---
battlestar galactica dizisine ait bir karakter. genel kanının aksine, ben kendisinin hayranlık uyandıracak bir karakter olduğunu düşünüyorum.

--spoiler--

bu çılgın arkadaş yaralandığında ölecek sandım. Nerdeyse sövüp diziyi kapatacaktım. öyle de etkiliyor insanı. özellikle final sahnesinde ağlaması dokunaklıydı.

--spoiler--
piç karakterli, bencil ve azgın battlestar galactica karakteri. uçkuru yüzünden bilmeden de olsa tüm insanlığı satmış dövülesi bir şahıstır. gel gör ki kendisinde kedi şansı vardır. ne zaman bir sorunla karşılaşsa dört ayak üstüne düşmektedir. ayrıca:
(bkz: deyyus)
insanoğlunun karaktersizliği bu kadar iyi canlandırılabilirdi ancak. james callis açısından tek kötü yanı ise rolün üstüne yapışması oldu. her işinde baltar yavşaklığını arıyor insan.
--spoiler--
final bölümde ermiş ve cavil e nutuk atarak savaşı bitirmiştir.
--spoiler--
"atisyokrasi, çalışan sınıfın efendilerinin masasında kalan kırıntıları kapmak için koştururken bir yandan da kendilerini güvende hissetmesini ister.

bir dizi kural onlar için,

bir dizi kural bizim için"
ses tonu, aksanı mükemmel, bir ara koloni başkanlığı da yapmış battlestar galactica karakteri. hain. pankartları alıp taksim meydanında "gaaaaauuss baaaaltaa seeeen biir ooo rooss puu ççoocuuuğusun" diye bağırmak istiyorum sokaklarda. hava boşluğuna atmak yetmez, işgence yapmak lazım. zaten tüm insanlık ne mal olduğunu öğrecince ondan nnefret etmişlerdir. cyolnlar da istemiyor. adam ortda kaldı yahu. bu satırları okuyosan gaius karşıma çıkma. adam bir şekilde haytta kalıyor. sırf sevdiği hayali kadın için. insalık(ya da cylonluk)sen nelere kadirsin.
insanlığa gerek silah zoruyla gerekse saylonların gönderdiği number 6 in etkisiyle kazık üstüne kazık atmış sonradan büyük vicdan azabı içine düşmüş kendini saylon sanmış ancak saylon olmadığı meydana çıkmış kişilik.
bu taraftan bakınca iyi öbür taraftan bakınca kötü diye nitelendirilen kişiliklerden biridir. Aslında her insan gibi özünde iyidir, ek olarak oradaki birçoklarından zekidir. Sözkonusu dizinin en izlenesi karakterlerinden biridir.
yeni capricaya yapılan yerleşimden önce, number 6 yeni capricaya gelmeyeceğini söyleyince dünyası altüst olmuştur. 1 yıl orada avare gibi başkanlık yapar, yeni capricanın orospularıyla düşüp kalkar. 1 yıl sonra cylonlar işgal edince ve işgal komtesi başkanlık karargahını basınca, number 6 yı görür ve adeta işgale sevinir ve teslim oluyorum der. çünkü number 6 e kavuşmuştur.
insanlığın 50.000 kişi kalmasında büyük rol oynayan, fena halde zeki, bir o kadar da anlaşılmaz battlestar galactica karakteri. Zayıf yönlerinden biri sekstir bu herifin, saylonlar tarafından da bir güzel kullanılmıştır. Ancak çıkarı olduğunda ya da götünü kurtarması gerektiğinde güzel fikirleri uygulamaya koyar, ağzımızı açık bırakır. James callis harika bir ingiliz aksanıyla canlandırıyor kendisini. Ha bir de number six isimli cylon hatunla garip bir ilişkisi vardır ki, onu biraz daha sarhoş olunca yazacağım, bayağı karışık..*
güncel Önemli Başlıklar