bugün

Klişe bir kayseri deyimidir.
memleketim insanının kullandığı orjinal bir söz öbeği.

(bkz: kayseri)
yalnizca kayseri halkinin deyimi olmayip, anadolu'nun pek cok yorelerinde kullanilan "dertlerin benim olsun" anlamindaki söz. (gada=dert, keder)
anlamı, derdini, tasanı, üzüntünü alayım dır.
memleketimin sevgi belirtme cümlelerinin incisidir .
gaziantep te de kullanılan bir sözdür.
memleketim gayseri' de kullanılan, anlamı günahını alayım olan söz.
kapalı çarşı adlı dizi-filmde mustafa karakterinin sıkça dile getirdiği deyim.
ninenin evine gidildiğinde,al ye bakim şunu gadasını aldığımm.
matematik dersinde öğretmen,özün bakalım şu soruyu gadasını aldıklarım..
maalesef hayatımda şu anda ikisi de var.en katlanılmaz olanı ise matematik öğretmeninki be...
(bkz: gadan canıma)
nevşehir' de de duyduğum söylem.
babaanneme her gittiğimde mutlaka duyduğum söz. duymazsam birşeyler ters gidiyor demektir...**
buram buram Adana kokan ve genellikle büyük annelerin torunlarına kullandığı bir sevgi ifadesidir.
anneannemin küçükken beni severken kullandığı söz öbeği
gaziantepliyiz.

(bkz: gaziantep)
güzel memleketimin, anlamlı bir anadolu sözüdür. gadalarını alsın anneannen senin gibi bir çok çeşiti mevcuttur.
kelime anlami olarak gada gunah, kaza, bela anlamina gelir. dolayisiyla senin gunahin bana gelsin anlaminda kullanildigi gibi basina gelebilecek her turlu kaza bela sikinti bana gelsin anlamina gelir. kayseri yoresine ait bir soz olup öz kayseri şivesini yansitir.
kimi gaziantep demiş, kimi de kayseri. Onu bunu bilmem ama Adanada kendimi bildim bileli kullanılır bu laf.
Boynunu yediğim manasında da kullanılır.
(bkz: gıdık)
kırşehirde de cok kullanIlan cümledir. günahINI, derdini alayIm manasINa geliyor.
günahını alayım, günahın benim olsun anlamını içeren kayseri yöresine ait laf.

essahdan mı gadasını aldığım.
Arapçada ahıtkadek/ahıtgadek şeklinde söylenen söz öbeğiymiş. 27 yaşımda öğrenmiş, 1 yaş daha yaşlanmışımdır.

Ahıt: almak
Kadek/Gadek: gadasını

#hataycrew
Daha çok sike benziğir.
kayseri civarı yörelerde kullanılan sevgi belirten ifadedir. genellikle büyük ebeveynler tarafından kücüklere söylenir.
güncel Önemli Başlıklar