bugün

tamamı ''güzel gören güzel düşünür,güzel düşünen hayatından lezzet alır'' olan üstad bediüzzaman said nursi nin sözlerinden bir tanesidir.şöyle ki;her şeyin iyi ve güzel yanınıgörmek, yani imanlı bir iyimserliğe malik olmak, güzel huy ve ahlakla meşru dairede yaşamak ve bundan ilahi bir haz duymak akıl, kalp ve ruhun her zamanki durumu olmalıdır anlamındadır...
(bkz: güzel bakan güzel görür)
kalp gözü ile bakan insanın bakısı kadar düşünceside berrak olur ki bakısta ki nazar kalbe yansır ve bu da beynı olumlu dusunmeye sevkeder.
görsel
''güzel düşünen hayatından lezzet alır'' diye devam eden risale-i nur sözü.
Bir söz,
lâkin kıymeti bilinmez.
aslında düşünüldüğünde gerçekten doğru bir söz. güzel düşünelim ve hayatımızdan lezzet, zevk alalım.
ben güzel düşünmeye çalışıyorum. güzel görmekle daha da kolay bir durum olabilir. şimdi kıymetini daha iyi anladım. mutluluk beni bekle. ben geldim.
ancak güzel düşünmek durumlara, şartlara da bağlı olabilir.
gözlüklerdeki kirden kurtulmak gerekir. o kir kimi zaman hırstır, kimi zaman hasettir. kimi zaman da umutsuzluktur.
güzel düşünen hayatından lezzet alır.

diye devam eder.
Güzel düşünen hayatından lezzet alır.
''güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır'' diyor bediüzzaman said nursi.
görsel
ulan bu laf aşırı doğru.
görsel
Asgari ücrete tabii olduğumuz için böyle bakıyoruz biz maalesef. Güzel bakacak hal mi kaldı.