1. 1.
  1999 yılında arkeologlar tarafından keşfedilen ve daha sonra ingiltere-iran ortak kazılarıyla gün yüzüne 2005 yılında çıkartılan duvar, pişmiş tuğladan yapıldığı için Kızıl Yılan adıyla da anılıyor. Bir ucu Hazar denizinden başlayan seddin diğer ucu Elbruz Dağlarının kayalık kısımlarında son bulur

  Yapım dönemi iran'da sasani hanedanı döneminde denk gelir sasani kralı firuz(peroz) batıda bizans ile mücadele ederken doğuda bir türk devleti olan akhun devletinin horasan'ı yağmalamasına karşı bu duvarı yaptırmıştır

  Qin hanedanının çin'de yine başka bir türk devleti olan hiung-nu lara karşı yaptırdığı çin seddi (diğer adları mor hudut veya dünyanın ejderi) ile aynı amaçla yapılmıştır.
  3 ... ismail gaspirali
 2. 2.
  tarihte gorgan seddi, gürgan seddi, iran seddi veya kızıl yılan seddi olarak da bilinen duvardır. kızıl yılan adını ise pişmiş tuğladan yapıldığı için almıştır.

  efsaneye göre sasani imparatoru firuz hunlar yani türklere karşı bir sefer düzenlemiş ve burada bir müddet kalmıştı. sonrasında yine türklerle girdiği çatışmada öldürüldü. bu seddin de türkleri durdurmak amacı ile sasani imparatorluğu tarafından inşa edildiği anlatılır.
  1 ... rootz