bugün

dost ve kardeş güney kore hükümeti'nin türkiye cumhuriyeti pasaportu taşıyan vatandaşlara yaptığı haklı uygulama.
https://twitter.com/zafer...tatus/1553675806290886656

evet akp sayesinde bunu da yaşadık.
uğruna şehitler verdiğimiz güney kore bile bizi gri listeye alarak, mali, sudan, çad, nijerya, burkina faso gibi antidemokratik ülkeler klasmanında değerlendiriyor.

nedir bu gri liste? bilmeyenlere bilal'e anlatır gibi anlatalım.
gri liste, demokrasi, hukuk, düşünce ve ifade özgürlüğü ile kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadele konusunda eksikleri bulunan ülkelerin yakın gözlem altında tutulması için yapılan uluslararası düzenlemedir.
gri listeye alınan ülkeler, diğer ülkeler tarafından şüpheli olarak görülür ve gri listedeki ülkelerden diğer ülkelere gidecek vatandaşlara sıkı bir kontrol getirilir.

işte türkiye akp'nin müthiş politikaları sayesinde 2021'den beri bu gri listede ne yazık ki...
Kıçı kırık afrika ülkelerinin seviyesine düşürdüler bizleri!
Artık istenmez bir ülke olduk.

Daha 3 4 gün önce Bulgaristan'a vize muafiyeti verildi. Adamlar kafalarına göre rahatça girip çıkabilsin diye yaptılar bunu. Öte yandan Bulgaristan bize vizeyi kaldırmadı.
Şaka gibi mk! Bulgaristan gibi bir ülke bizden vize istiyor! Biz istemiyoruzz..

işte türkiye böyle bir ülke oldu!
Türkiye'nin "gri liste"ye girme konusunda adının geçmesinin bile çok büyük bir itibar kaybına neden olduğunu söyleyen eski ekonomi bakanlarından Ufuk Söylemez, "Türkiye, FATF'ye 1991'de üye oldu. Ve biz 1990’lı yıllarda devlet olarak gerekli adımları attık. O zaman şeffaflık ne gerektiriyorsa uyguladık. Ancak Türkiye bundan 20 yıl sonra yanı 2011’de gri listeye alındı. Biz bunu tam 3 yıl sonra Mehmet Şimşek tarafından yapılan ve Türkiye’nin gri listeden çıkartıldığı açıklaması ile öğrendik. O dönem Türkiye’nin gri listeye alındığı açıklanmadı ama çıkartıldığı açıklandı" dedi.
"istisnalar normalleşti"

Gri listenin Türkiye için kabul edilemez olduğunu söyleyen Söylemez, "Türkiye 'varlık barışı' gibi istisna olan bir uygulamayı normalleştirdi. 7 defa yapılan varlık barışı uygulamalarında, sadece beyana dayanan milyarlarca dolarlık para hareketleri oldu. Ödemeler dengesinde net-hata ve noksan kaleminde, kaynağı belirsiz milyarlarca dolar var. Sadece ağustos ayında 4.5 milyar dolarlık bir para giriş-çıkışı olmuş. Ondan önceki aylarda 2-3 milyar dolarlık giriş ve çıkışı var. Önceden bir yılda yapılan giriş şimdi bir ayda yapılıyor. Kara para cirit atıyor" diye konuştu.
şu anda liste miste hikaye, şu anda "nolursa olsun döviz gelsin" önemli.
Güney koreanın bizi gri listeye alması, sultanbeyliden kırklareli ıstıranca ormanlarına cadırlı kampa bile gidemeyecek fakirlikte olan çoğunluğun umurunda bile olmaz.
Bunlar hayatlarından memnundur.
(bkz: Onların doları varsa bizim allahımız var) Len.
güney kore haklıdır . türkiye , mıknatıs gibi dünyanın en hastalıklı
insanlarını kendisine çekmektedir . tabii öncesinde de nüfüs kalitemiz
gayet kötüydü ... malum kürt , arap nüfus ....
Zaten Türkiye cumhuriyeti, sadece 2021'den beri değil, siyasi tarihinin yüzde 60-80'lik dilimi (hele son 10 senedir) ne demokrasiye, hukuka, özgürlüğe önem veren, ne kara para aklamayan, ne teröre finansmanlık yapmayan partilere ve rejimlere sahip. Türkiye'nin antidemokratik ve özgür olunmayan bir rejime, meclise ve topluma sahip olduğunun bir kez daha kanıtı olan utanç verici bir olay.
zaten son 10 senede iyice geriye gittik, şu anki Türkiye'deki siyasi iklime, partilerin durumuna bakacak olursak neredeyse ülkedeki bütün partiler ve toplumun ezici çoğunluğu bunu destekliyor. Birkaç parti haricinde. gri listede ilk sıralarda olması lazım Türkiye'nin.

Eserinizle gurur duyun emeği geçen herkes.

Olan yine sıkı kontrol edilirken gümrükte sıkıntı yaşama ihtimali olan masum t.c. vatandaşına, kendini geliştirmeye, kurtarmaya çalışan ve yurtdışına atılan öğrencilere , doktorlara, bilim adamlarına vb. olacak kim bilir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.