1. 1.
  serefsiz bir bolgedir. tarihten bir sey anlamazlar. turklere yapilan kiyimlari kabul etmezler. ayrica turkiye'yi bolgede isgalci olarak gorurler.
  9 -4 ... markasiz
 2. 2.
  bastıkları kıbrıs lirasının ülkenin heryerinde kullanıldığını görünce kendilerince haklı olduklarını düşünen yönetimdir, kıbrıslı türklerin bu paranın üstündeki repuclic of cyprus yazısına aldırmadan heryerde kullandıklarını görünce ülkeyi yönettiklerini sanan yönetimdir.
  2 ... amadeus
 3. 3.
  (bkz: o ne lan) tanımıyoruz biz.
  7 ... africa
 4. 4.
  türkiyenin avrupa birliği sürecinde işi gücü bırakıp küçük hesaplar peşinde koşarak asla büyük bir devlet olamayacağını göstermiş biraz toprağa biraz da insana sahip kara parçasıdır.
  ... registerlater
 5. 5.
  sadece turkiye de kullanılan bir tabir guney kıbrıs rum yonetimi, resmi adı kıbrıs cumhuriyeti dir.
  1 -2 ... mustasem
 6. 6.
  sadece kendimize yutturabildiğimiz isim. dünya'da kıbrıs olarak geçer, ayrıca avrupa birliği'ne de üyedir.
  2 -2 ... krmyrdsn
 7. 7.
  üç buçuk yıllık kıbrıs rum kesimi nde kalma tecrübeme dayanarak, çocukluğumun en güzel ve unutulmaz zamanlarını geçirdiğim ülkedir. daha gerçeklerin farkında değilsindir, bir yanında anne öbür yanında baba, diğer yanda çocukluk arkadaşın. kışın trodos dağlarında kızakla kaymak ve kar topu savaşı, yazın ise kalkıp larnaka ve limasol da denize girmenin keyfi. hergün, arkadaşım ve çok sevdiğim ailesi, ya bize gelir, ya da biz onlara gideriz, müslüman olsak bile, ingiliz okulunda okumanın getirdiği bazı öğretiler ile noel kutlanır, gerçek ağaç alınır, süslenir, noel baba kapımıza oyuncak dolu bir torba asar ve kaçar, gözlerimiz parlıyordur.... ama bir zaman gelir ve o güzel ülkeden ayrılmak zorunda kalınır.
  ondan sonra hiçbir şey iyi gitmemeye başlar, aile dağılır, çocukluk arkadaşını parça parça görebilirsin ama yetmemeye ve yabancılaşmaya başlarsın. 18 yaşına gelene kadar bunları çok ararsın, sonra bulursun ama, kolay adapte olamazsın, zaman gerekir. ve o kadar yıl sonra anlarsın ki; çocukluğun orada kalmıştır... hala zaman zaman düşünür hayıflanırım; bir sınır vardı orada, ne işe yarardı, orada nöbet tutan askerlere el sallardık hiçbir şey bilmeden... çocukluk işte... seni seviyorum kıbrıs...
  5 -4 ... dylan dog
 8. 8.
  gün itibariyle parlamentosu euroya geçiş kararı almıştır.
  -1 ... arude50
 9. 9.
  (bkz: kypriaki dimokratia)
  (bkz: kıbrıs cumhuriyeti)
  ... avedis
 10. 10.
  gündüz vassaf'ın yazı dizisi için:
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=68463
  ... meister writer