1. 1.
  yeşim ustaoğlu bu filmi ile dünya çapında ilgi toplamayı başarmıştır. saf bir gencin günümüz türkiye'sinin gerçeklerinden haberdar olmasının, dosluğun ve cesaretin öyküsüdür.
  1 ... sekizgen
 2. 2.
  avrupa konseyinin mali desteğiyle çekilmiş sipariş filmlerden bir tanesi. doğu kökenlilerin kapılarının kırmızı boya ile işaretlenmesi yahudi evlerinin naziler zamanında işaretlenmesine göndermedir. türk sinemasinin çoğu örneğinde olduğu gibi diyaloglar eksik ve birbirinden kopuktur.
  1 -2 ... bi saniye
 3. 3.
  denenmesi durumunda maddenin yapi taslarina ayrilmanizi garantileyen eylem.
  1 ... nanocu
 4. 4.
  1999 yılında çekilmiş ve çok az sayıda sinemada gösterime girebilme imkanı bulmuş bir yeşim ustaoğlu filmi. yönetmen oyuncuları mkm'nin amatör tiyatrocuları arasından seçmiştir.
  nazmi kırık'ın da ilk uzun metrajlı filmidir ayrıca. filmin konusu tesadüf eseri tanışan iki farklı kültürden gelen adamın arkadaşlığını ve doğuya olan yolculuklarını konu alır. film teknik açıdan biraz yetersiz olsa da konuyu işleyişi bakımından naif ve gayet akıcıdır. ara güler ustanın da ufak bir rolu vardır filmde. film, berlin film festivalinde "blue angel" ve "peace" ödüllerini almıştır.
  2 ... tanrilar cildirmis olmali
 5. 5.
  (bkz: iskender kebap)*
  1 ... khutuck
 6. 6.
  berlin film festivali: en iyi avrupa filmi ödülü.
  istanbul film festivali: en iyi türk filmi ve en iyi yönetmen ödülü.
  ankara film festivali: en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi görüntü yönetmeni ödülü.
  john tempelton avrupa film ödülü.
  hıtola film festivali: altın kamera ödülü.
  sao paolo film festiveli: jüri özel ödülü.
  kudüs film festivali: juri özel ödüllerini almış filmdir.
  1 ... istanbul icin efkar vakti
 7. 7.
  merdivenaltı tur organizasyon a.ş adlı kuruluşun halktan para toplamak amacıyla tertiplediğini duyurduğu yalan yolculuk.
  (bkz: paramı geri ver lan allahsız)
  ... pilotmont
 8. 8.
  bir zamanlar anadolu da bir köyde adamın birinin yaptığı iddia edilen yolculuk ama adam geri dönmediği için de tüm iddalar köyün toplu bir fantezisi olarak tarihte yerini almıştır.
  ... birdy
 9. 9.
  tamamına yakını amatör oyunculardan kurulu,birilerinin yok saydığı,yada görmezden geldiği sorunu özgürce resmetmeyi başarmış yeşim ustaoğlu flimi.
  2 -1 ... tavushavasi
 10. 10.
  turk ve turkluk dusmani film. turkler hakkinda bir bilgiye sahip olmayan bir kimse bu filmi izlese turkleri insan yiyen yamyam bir afrika kabilesi ve hotantolar'dan sanir. filmin cdsinin kapagina da utanmadan bir de baris adina bir film yazmislar. dupeduz terorizm propagandasi yap, turkler'i ve turk devletini barbarlikla itham et ondan sonra da kalk dostuktan baristan dem vur.
  3 -2 ... migfer