1. 1.
  En az bir yıldız ve onun çekim alanı içinde dolaşan gök cisimlerinin oluşturduğu sisteme verilen addır. güneş sistemindeki gezegenleri, güneşe en yakın olandan başlayarak sıralarsak:

  1-Merkür
  2-Venüs
  3-Dünya
  4-Mars
  5-Jüpiter
  6-Satürn
  7-Uranüs
  8-Neptün
  9-plüton
  2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  güneş ve gezegenlerin birlikteliğiyle oluşmuş düzen.
  1 ... cikarinbeniburdan
 3. 3.
  büyüklüğü şu şekilde tarif edilebilir. Dünyadan 1979 yılında yollanan bir uzay aracı, daha yeni güneş sisteminden çıkabilmiştir.
  1 ... maksat muhabbet
 4. 4.
  9. gezegenimiz pluton bir kaç ay önce haksız ve hunharca gezegenlikten çıkartılmış, güneş sistemimiz sağlam bir elemanını kaybetmiştir.
  2 ... medeni hali medeniyetsiz
 5. 5.
  Güneş sistemi Samanyolunda Oort Bulutu tarafından oluştuğu sanılan sistemdir.
  1 ... mini
 6. 6.
  güne, gezengenler ile bunların uyduları, asteroitler, kuyruklu yıldızlar, meteor ve gök taşlarının oluşturduğu sisteme denir.
  1 ... unique270
 7. 7.
  (bkz: güneş sisteminden bile çıkamamak)
  1 ... pilotmont
 8. 8.
  içinde bilinen 240 uydu vardır. Bunların 163'ü gezegenlere, 4'ü cüce gezegenlere ve düzinelercesi de küçük gök cisimlerine* aittir.
  1 ... vakur
 9. 9.
  güneş sistemi, galaksinin içindedir. galaksi de uzayın içinde olduğuna göre, güneş sistemi de uzayın içindedir*.
  1 -1 ... faaip de oiad
 10. 10.
  dünyanın da içinde bulunduğu sistem.

  --spoiler--
  Güneş Sistemi; Güneş'ten ve onun çekim etkisi altında kalan sekiz gezegen ve onların bilinen 166 uydusundan, beş cüce gezegenden (Ceres, Plüton, Eris, Haumeak, Makemake ile onların bilinen altı uydusu), ve milyarlarca küçük gökcisminden oluşur. Küçük cisimler kategorisine asteroitler, Kuiper kuşağı nesneleri, kuyrukluyıldızlar, göktaşları ve gezegenler arası toz girer.

  Güneş Sistemi; Güneş, dört yerbenzeri iç gezegen, küçük taş asteroitlerden oluşan bir asteroit kuşağı, dört gaz devi dış gezegen, ve Kuiper kuşağı denen buzsu cisimlerden oluşan ikinci bir kuşaktan ibarettir. Kuiper kuşağının ötesinde ise seyrek disk, gündurgun (heliopause) ve en son olarak da varsayımsal Oort bulutu bulunur.

  Güneş'ten olan uzaklıklarına göre gezegenler sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, ve Neptün'dür. Bu sekiz gezegenin altısının çevresinde doğal uydular döner. Ayrıca dış gezegenlerin her birinin toz ve diğer parçacıklardan oluşan bir gezegen kuşağı vardır. Dünya dışındaki tüm gezegenler adlarını Yunan-Roma mitolojisi tanrılarından alır. Beş cüce gezegen ise; Kuiper kuşağında yer alan Plüton, Haumea ve Makemake; asteroit kuşağındaki en büyük cisim olan Ceres ve seyrek diskte yer alan Eris'tir. Eris bilinen en büyük cüce gezegendir.
  --spoiler--
  ... spectr