1. 1.
  Ernest Hemingway ' ın bir romanıdır . Kitabın kahramanları bir tanesi savaş gazisi olan iki Amerikalıdır ve roman bu iki kişi tarafından anlatılır . Bu iki Amerikalı kendi vatanlarından uzakta ispanya ve Fransa ' da , sürgüne hapsolmuştur ...
  1 ... mavi haziran
 2. 2.
  orjinal adı the sun also rises olan, ernest hemingway'in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan, yönetmeni henry king olan ve başrollerinde tyrone power, ava gardner, mel ferr gibi isimlerin yer aldığı abd yapımı film.

  --spoiler--
  film, ülkelerinden uzakta ve düş kırıklığına uğramış bir grup amerikalı yazar ve sanatçının birinci dünya savaşı sonrası fransa ve ispanya'sında geçen sefahat dolu, hedonistik yaşantısını anlatır.
  --spoiler--
  ... nunu
 3. 3.
  Hemingway’in ilk romanı. Amerika yazınının 20. yy'ın ilk yarısındaki öncü eserlerinden biri olarak gösterilir. Gerek anlatım biçemi gerekse de kullanılan kelimeler, yazın tarihinde yepyeni bir tarzın başlamasına sebep olması ve bu tarzı, yazarın geri kalan tüm kitaplarında benimsemesi-benimsetmesi Amerikan edebiyatında önemli dönüm noktalarından birini oluşturur.

  Bir kitap nasıl yazılır? Nasıl yazar olunur? Sorularının cevabını bulabileceğimiz nadir eserlerden biridir "güneş de doğar". Okumak, görmeye ve işitmeye nazaran sıkıcıdır. Bu yüzden yazılı anlatım, olabildiğince hedefe dönük, yalın ve çoğu kez de yüzeysel olmalıdır. Bütünü kısa kısa parçalara bölüp yazıya dökmek, okuyucunun ilgisini arttıracaktır. Hemingway bu unsuru kitabında, haddim olmayarak yazıyorum, başarıyla gerçekleştirmiş. Diğer yandan kısa cümleler ile noktalama işaretlerinin aşırı kullanılması da kitabı bölümlere ayırmak kadar okuyucu üzerinde olumlu etki yaratır ki, örnek vermek gerekirse, bu eser biçilmiş kaftan misalidir.

  Biçemindeki sadelikle; toplum içerisindeki üst tabakanın günlük yaşayış tarzını anlatan kitap içerisinde; aşk, keyif, tutku hislerini her roman karakterine eşit miktarda serpilmiş; kitabın kısa kısa bölümlere ayrılmasıyla da okunması daha keyifli hale getirilmiştir çırak yazar Hemingway tarafından. ayrıca sinemaya uyarlanan tek Hemingway eseridir.

  -"ah, jake" dedi brett. "birlikte ne güzel vakit geçirebilirdik."
  -"evet" dedim. "böyle düşünmek ne güzel, değil mi?"
  ... parole
 4. 4.
  --spoiler--
  brett bir orospudur.
  --spoiler--
  ... daktilo
 5. 5.
  kayıp nesile dair ernest hemingway romanı.
  ... onurlg