1. 1.
  güneşe aşık olmasına, sürekli güneşe dönmesine ve ingilizce'de güneşçiçeği anlamına gelen sunflower denmesine rağmen türkçe'de ay çiçeği olarak adlandırılmasıdır. sürekli güneşe dönen bu çiçeğe günebakan da denmektedir. ancak içinde çiçek geçen bir isim verilmek istenirse bu isim de güneşçiçeğidir. tüm dünyanın güneş çiçeği dediği çiçeğe türkçe'de ayçiçeği denmesi garip ve komik bir durumdur.

  (bkz: güneşçiçeği)
  5 -1 ... cynd
 2. 2.
  Günebakan da denir. Günebakan daha hoştur.
  5 ... yikanmak istemeyen cocuk
 3. 3.
  (bkz: hayattaki saçmalıklar)
  2 ... flyonthewildside
 4. 4.
  (bkz: türk çiçeği)
  -1 ... alpertunna
 5. 5.
  Günebakan da denir.
  4 ... sadecenur
 6. 6.
  türklerin arapların etkisiyle güneşin yerine ayı koymasıdır.güneşle ilgisi olan şeyleri ayla ilişkilendirmiş osmanlı..
  1 -5 ... deli anlamindaki de
 7. 7.
  güneşe dönen ve şekil olarak güneşe benzeyen güneşçiçeğine güneş dururken ay çiçeği denmesidir. diğer ve daha güzel olan adı günebakan olmasına rağmen daha çok ayçiçeği ismi kullanılmaktadır.
  3 ... cynd
 8. 8.
  aslında nazlı bir çiçek olduğu için ayçiçeği denmiş.

  kaynak: ben.
  3 ... sezenist a feminist
 9. 9.
  Ben de bunu daha önceden düşünüp merak etmiştim bir bakınayım dedim, saçma sapan insanların yazmış olduğu hikayeler dışında hiçbir şey bulamadım sanırım dilimize bir sekilde böyle yerleşti.

  Kaynağını güneşten alıyor olmasına ragmen belkide geceleri de ayın saçtığı ışığa yöneliyor, insanlar bunu daha etkileyici bulmuş olabilir. "Ayçiçeği" yetiştiren varsa bilgi verebilir mi acaba böyle bir durum söz konusu mu?
  15 ... cadimavisi
 10. 10.
  Aslında ecnebiler sunflower derler biliyosunuz. Neden bizde ayçiçeği?

  Zamanında bir yerlerde okuduğum kadarıyla yunan mitolojisinde durum şu:

  Apollon (ki kendisi güneş tanrısı oluyor) bir tanrıçayı seviyor. Adını hatırlamıyorum. Bunlar baya büyük aşk yaşıyorlar ama apollon hatunu terk ediyor. Kız kahrından ölüyor ve gömüyorlar. Sonra gömüldüğü yerden bir filiz çıkıp hep güneşi izliyor. O nereye giderse gitsin ona yöneliyor. Onun uydusu gibi hep onu takip ediyor.

  Bilemiyorum altan. Bilemiyorum...
  1 -1 ... kaptan mavra adami