1. 1.
    Öncelikle bu yazıyı bir siyasi görüşe ve fikre koyun demek maksatlı yazmadım. Toplumda adına "koyun baskısı" dediğim bir durumu ele almak için yazdım. Beni cidden rahatsız eden bir durum. bir süre de bu soruna ad koymak için çabalar iken güdülen koyunların arkadan baskı yaparak öndeki sürüyü ilerletmesinden dolayı oluşan duruma çok benzettiğim için bu adı koydum.

Nedir beni rahatsız eden. Çevremde her hangi bir fikirden kişiler tarafından sıkça haberler hakkında bilgi alırım. Gerek gündem gerek politik gerek medya gerek global gündem. Ve bana gelen bu haberlerden bazıları yeteri kadar detay verilmeden gelir. X kişi şunu dedi x yerinde şu olmuş x tarafından x sözler.

Fikir belirtir iken kendi etik vicdan ve mantık sürecime oturup tavır almak için de konuyu detaylıca bilmek isterim. Fakat bana bu bilgiyi veren kişiler den detay istediğimde bazen istediğim detayı alamam bide üzerine kışkırtılırım.

Misal

+x olay olmuş duydun mu.

-Hayır duymadım.

+Şu şuna şunu demiş şu şuna şunu yapmış. Şu meseleden ötürü. (işte o an o mesele hakkında kafamda oturmayan eksik detaylar kaldı ise karşımdakinden detay talep ederim.)

-Peki meselenin detayını biliyor musun.

+Napacan detayı olay önemli değil mi

-Arkadaşım detay istiyorum detay tamam olay önemli ama detay ver.

Bu noktada kendisi de bu detaylardan habersiz bana taşıdığı için bu olayın detaylarını kendi de bilmiyordur. Mesele kişinin anlattığı gibi bile olsa kafamda eksik parçalar kalmış iken o konuda genelde yorum yapmayı sevmeyen birisiyim.

işte tam bu noktada kişinin fikirleri benim fikirlerime yakın ise "sen karşı tarafı mı savunuyorsun" a döner. Kişinin fikri benim ile zıt ise "sen zaten hep karşı tarafı savunursun" a döner.

Ya sabır. Ulan detay istiyorum. Belki karşı tarafı gerçekten savunacam belki gömücem. Ya da belki orada benim ile zıt fikirde birini haklı bulacam. Ama sorun bilgi yetiştirmek değil sürünün öndeki kısmını da hareket ettirmek olunca böyle durumlarda benim meseleyi tıkamam gözlerine batmakta.

Sonuçta kendi etiğim vicdanım ve mantığımın tamamen süzgecinden geçmeden benim bu olay hakkında fikir beyan etmem benim gözümde yanlış bir davranış iken birinin sürekli olaya dahil etme çabası sinir bozucu olmakta.
    ... uzay muhtari