1. .
  bunun sebebi olarak sürekli hücum oyuncularının savunma yapmamasını ve orta sahanın oyundan düşmesini gösterirler ki çağın gerisinde kalmış yorumcu bozuntularının saçmalamasından başka bir şey değildir bu durum.
  artık futbol çok daha süratli oynanıyor. dolayısıyla orta sahanın çabuk geçilmesinin birinci nedeni zaten bu. herkes bir an önce kaleye gitmek üzerine kurulu bir oyun anlayışını benimsiyor. bunun aksini oynayan belki de tek büyük takım barcelona ki onların da durumu apayrı bir yazı konusu zaten.
  ikinci ve asıl önemli sebep ise günümüz futbolu artık eskiye oranla çok daha dar bir alanda oynanıyor. yani eskinde hücum yapan takımın stoperleri kendi yarı alanının ortasında beklerken şimdi santra çizgisine kadar çıkıyorlar, dolayısıyla oyun bir yarı alana sıkışmış oluyor. alan savunması yapan takımlar da -ki sürekli pres yapmak hiçbir takımın harcı değil mecbursun alan savunmasına- kendi yarı sahasında yerleşmek durumunda kalıyor ve savunma yapan takım orta sahasını kendi yarı alanının ortasında kurmak durumunda kalıyor. dolayısıyla hücum yapan takım rakip yarı sahaya kadar kolay geliyor. elbetteki istisnai durumları var fakat istisnalar hariç bu orta sahanın çabuk geçilmesi sorunsalının sebebi hücumcuların savunma yapmamasından ziyade benim ortaya koyduğum durumlardır.
  ... meursault samsa
 2. .
  madem orta sahalar bir işe yaramıyor takımların acilen 5-0-5 taktiğine geçmelidir.
  ... ronaldogu