1. 1.
    Çoğunun hallerini pek iyi bulmuyorum.
    2 ... bilgisayar delisi
  2. 2.
    artık ellerini öpmeden önce 34848492292976 kere düşüneceğim dedeler.
    3 ... kendinidogrulayankehanet
  3. 3.
    2013 yılında bir günümüz dedesi ile ilgili anımı açıklıyorum.

park manzarası olan bir balkonda tavla oynuyoruz. parkta dede yaşında bir şerefsiz ve torunu yaşında bir cocuk ( o zaman 14 dü galiba yaşı) oturuyorlar. böyle baya yakın vaziyette. insanın aklına önce güzel şeyler geliyor tabi. ama sonra bi tuhaflık sezdik. şöyle bir vaziyet bilgisi alalım diye çıktık sokağa. şerefsiz baya ele avuca almıs cocuğu.

hemen müdahale ettik tabi. inkar ve itiraza başladı. çocuğun zihinsel engelli olduğunu anlamamla, öldürmeyecek ama sarsacak bir tokat yedi benden. çocuğun evini barkını öğrenip, bir arkadaşımızla beraber gönderdik.

bu şerefsizi aldık ortamıza, başladık mahalle de teşhir etmeye. içimizden geçen, herkesin ortasında kafasına sıkıp bir direğe bağlayıp çürümesini izlemek tabi ama olacak işte değil öyle teşhir ediyoruz mahallenin ortasında.

oğluna ulaştık, öldürün sizde kurtulun bizde diyor. yani öyle şerefsiz bir ihtiyar.

derken, genç bir grup "yaşlı başlı adam utanmıyor musunuz" diye üstümüze geldi. durumu anlattık. "ne olmuş sanki" sanki diye saldırmaya başladılar. kalabalık ve şırnaklı bir grup, mahalle şırnak mahallesi. kavga etsek sağlam dayak yeriz.

bu "oğlancı" gruba göre, ihtiyarın yaptığında bir şey yok. ama bizim yaptığımız ayıp!

"allahtan korkun lan" diyor oğlancının biri.

işte böyle bir toplumda yaşıyoruz. günümüz dedeleri günümüz gençleri.

şerefsizin, namussuzun yaşı olmuyor.
    2 ... escape crawling
  4. 4.
    Sahip çıkılması gereken dedelerdir.
    (bkz: dedeye sahip çıkalım)
    ... fiililivata
  5. 5.
    sosyal medyada bu dede dediğimiz adamlar hadi yaşları 60 - 65 olsun, internetin hayatımıza girmesinden beri, kabaca 20 yıldır internetin zararlı etkilerine 40 yaşlarından beri maruz kalan insanlar, yani eski dedeler gibi olmalarına imkan yok! o yüzden ben 60 yaş üstü adamların yaptıklarına şaşırmıyorum artık. yazıklar olsun, şerreffizler! deyip geçiyorum.
    sokakta, otobüste filan en çok uzak durduğum da bu yaşlı tayfası.
    ... jalehan