1. 1.
  asıl ismi agop vartovyan olan, 1840 ve 1902 yılları arasında istanbul'da yaşayan güllü agop, tiyatro oyuncusu ve yönetmenidir.. buna karşın ününü sahibi olduğu tiyatro ile kazanmıştır. osmanlı döneminin yegane tiyatrolarından biri, belki de tek tiyatrosu güllü agop'unkidir. 1870 yılında sadrazam ali paşa'nın desteğiyle, saraydan, on yıl boyunca istanbul'da türkçe oyun oynayacak tek tiyatro olma imtiyazını almıştır..
  5 ... sciende
 2. 2.
  gedikpaşa tiyatrosunun kurucusudur.
  3 ... amanbenburadakalmisim
 3. 3.
  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski rektörü Yücel Aşkın'ın dedesi.
  3 ... apatheticfrog
 4. 4.
  türk tiyatro sanatçısı, yönetmen. gedikpaşa'da, tanzimat dönemi türk tiyatrosu tarihinde büyük önemi olan tiyatro-i osmani'yi kurdu (1866). türkçe oyunlar oynamaya önem verdi. ahmet mithat efendi, namık kemal gibi, dönemin önde gelen yazarlarına oyunlar ısmarladı. müslüman oyuncuların da topluluğuna katılması için çaba gösterdi. 1870'te sadrazam ali paşa'nın desteğiyle, saraydan on yıl boyunca, türkçe oyun oynayacak tek tiyatro olma imtiyazını aldı. kendi isteğiyle müslümanlığı kabul etti, adını yakup olarak değiştirdi. yaşamının sonuna değin sarayda kaldı. 1891 yılında öldü.
  3 ... vernon sullivan
 5. 5.
  osmanlı dönemi tiyatro oyuncusu ve yönetmeni ve türk tiyatrosu'nun kurucularındandır. oyunculuğundan ziyade kurduğu ve yönettiği tiyatro toplulukları ile başarı kazanan bir sanatçıdır. sonradan müslüman olarak mehmet yakup ismini almıştır.
  2 ... rojber
 6. 6.
  ilk tiyatro topluluklarından biridir. yıl 1873.
  (bkz: hoca naum kumpanyası)
  2 ... pnar
 7. 7.
  memleketimizde tiyatro tarihi konuşulurken muhsin ertuğrul'dan önce adı anılması gereken zat.
  ... ejderham
 8. 8.
  osmanlı döneminde türkleri tiyatro ile tanıştıran büyük tiyatro adamı.
  ... darah hitam