1. 1.
    hayvanlar bilindiği kadarı ile iki bir sebepten ötürü gözyaşı döküyor: gözü zararlı olan etkenlerden korunmak ve fiziksel acı. insanlarda ise durum biraz daha farklılaşıyor. insan hem göze zararlı etkenlerden korunmak, hem fiziksel acıdan ötürü, hem de duygusal sebeplerden ötürü gözyaşı dökebiliyor. insanları hayvanlardan ayıran gözyaşı dökme sebebi ise duygusallık.

    gözyaşı dökmek bir insanın zayıf halde olduğunu en basit ve en az enerji harcayacağı şekilde gösterebileceği durumdur. dolayısı ile sosyal ilişkilerinde insan bunu istemsizce veya istemli bir şekilde kullanmaktadır. bu kullanım şekli bir amaca ulaşmak veya rahatlamak için olabilmektedir. tabii her gözyaşının içerdiği kimyasal bileşen farklılaşabiliyor. bu da ağlamanın sebebine göre değişiklik gösteriyor. yani duygusal anlamda dökülen gözyaşında gözü koruma amacı ile dökülen gözyaşına kıyasla daha farklı elementler ve hormonlar yer alıyor. bunlar ise kişinin stres seviyesini azaltıp psikolojik yönden çektiği acılara karşı daha dirençli hale gelip yine aynı açıdan rahatlamasını sağlayan maddeler.

    insanın neden gözyaşı döktüğü konusu belli ki daha fazla bilgi içeriyor olmalı ki aslında halen devam eden bir araştırma konusudur. bilinen şeyse evrimsel açıdan büyük bir avantaj sağlaması. belki de gelecekte bu konuda daha farklı bilgiler elde edilecek.
    2 -1 ... j mistyy