1. 1.
  kızoğlankız ve namusluluk abidesi olan bir hatunun sevgilisiyle veya nişanlısıyla (bu daha garantili) buluşmaya gitmeden önce annesinin kızımıza sıkıca tembihlediği söz.
  2 ... jikase
 2. 2.
  göster ellet ama verme deyişinin bir alt kategorisidir.
  1 ... baybars
 3. 3.
  kızlarının evlenene kadar ilişkilerden uzak durmaları gerektiğini düşünen ailelerde,annelerin kızlarına öğüt niyetine söyledikleri laftır."göster" demelerinin nedeni kızlarının evde kalmaması içindir,"elletme" demelerinin nedeni ise sözü "bozarsa almaz" a getirmektir.*
  2 ... gothic evil
 4. 4.
  neşeli günler filmide ayşen gurudanın annesinin kızına tehmbih cümlesidir. şener şen bu duruma çok sinirlenir. sonra anne onları basar. *
  1 ... semi
 5. 5.
  (bkz: ellet ama gösterme)
  2 ... peter pan
 6. 6.
  kesinlikle erkekler tarafından uydurulmus şehir efsanesi...muhtemelen annenin söylediği farz edilir böyle bir kelamı .hiç bir annede bunu demez.
  1 -1 ... handushka
 7. 7.
  bu nasıl bir yaklaşımdır? hangi insan beynine oksijen gitmediği vakit zıçmıştır bu kalıbı? diye sorduran duyduğum en armut sözdür. Şimdi düşünün berabersiniz. Sonra ne zaman? nasıl? bir anda kız gaza gelip bir saniye hazır mısın? dedikten sonra açıyor ve aynı anda "hımm lütfen el kol yapma şimdi, o dalgalanan şeyi de indir lütfen ve izle" tandansında takılıyor kafamın bir türlü almadığı senaryodur. Gerçi belli olgunluktaki insanlar bazında düşünerek yazıyorum. Yani şimdi sen göstereceksin o seyredecek. Adamın dötünden kan alırlar kamil kan..
  4 ... celebi
 8. 8.
  (bkz: ver ama video kaydı yapma)
  ... brklky
 9. 9.
  kızın "bak ve sol eline aban, benden bekleme" gibi bir laf ile şoka uğratabilme olasılığı...
  ... abramelech
 10. 10.
  günümüzde görsün, koklasın, ellesin, bizziklesin ama girmesin olarak kabul görmektedir.
  1 ... kratostol